Seniorze, poznaj sposób na zdrowie bez recepty!


Seniorze, poznaj sposób na zdrowie bez recepty!
2013-01-31
Problem picia zbyt małej ilości wody dotyczy niestety obu płci w każdej grupie wiekowej. Największe pokłosie zbiera on jednak wśród osób starszych, które właśnie ze względu na swoje lata kwestię tę zaniedbują.

Z wiekiem funkcjonowanie naszego organizmu się zmienia. Oprócz zmian zewnętrznych, dochodzi również do tych wewnętrznych i to na nie należy zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem. Jedną z najistotniejszych zmian, która ma wpływ na szereg innych, jest spadek wrażliwości ośrodka pragnienia w mózgu na niedostatek wody w organizmie. Znaczy to, że chęć picia i uczucie pragnienia ulega osłabieniu, opóźnieniu, a czasem nawet zanika. Wszystkiemu winne są impulsy, które wysyłane wraz z krwią do mózgu, są niedostatecznie szybko przetwarzane przez ośrodek pragnienia. Przypadłość ta szczególnie dotyka osoby po 50 roku życia. W efekcie szacuje się, że większość seniorów wypija około pół litra wody, czyli zaledwie jedną trzecią średniego dziennego zapotrzebowania.

Zanik odczuwania pragnienia nie oznacza bowiem, że spada samo zapotrzebowanie na wodę. Spożycie kawy czy herbaty niestety nie wyrównuje w ogóle bilansu strat, gdyż napoje te nie mają właściwości nawadniających. Na niekorzyść wpływa również fakt, iż u osób starszych proces odwodnienia następuje bardzo gwałtownie, szczególnie że niektóre leki mogą tę sytuację dodatkowo przyspieszać. Jeśli zatem nie odczuwa się tego stanu, należy zwracać uwagę na jego symptomy zewnętrzne.

Kiedy organizm seniora bije na alarm

W przypadku silnego odwodnienia, podstawowe objawy jest łatwo zauważyć. Jak można się domyślić są nimi przede wszystkim suche i popękane usta. Zaobserwować możemy też gorączkę, przyśpieszony oddech i akcję serca. Częstym skutkiem są również zapadnięte oczy czy zaburzenia widzenia. Osoba, która utraciła dużo wody może się uskarżać zamiennie na ciepło i zimno, zawroty głowy oraz nudności. Powszechnymi objawami są też zaparcia, skurcze, bóle mięśniowe, a także bóle głowy.

Najwięcej objawów, a jednocześnie następstw picia zbyt małej ilości płynów zauważamy podczas upałów, kiedy dochodzi do wielu omdleń osób starszych. Nie są one spowodowane samym wiekiem, ale właśnie niedoborem płynów w tym okresie życia.

Wspomniane wcześniej symptomy są niestety jednymi z mniej groźnych. Permanentne odwodnienie powoduje jednak znacznie więcej i o wiele niebezpieczniejszych konsekwencji.

Uświadom sobie ryzyko

U starszych osób stały niedobór wody w organizmie może skutkować zaburzeniami w działaniu nerek, a tym samym zatruciami produktami przemiany materii. Zwiększa się wtedy prawdopodobieństwo występowania schorzeń dróg moczowych czy raka pęcherza. Odwodnienie prowadzi także do zagęszczenia krwi, co z kolei zwiększa ryzyko zakrzepów i bardzo niebezpiecznych zatorów płucnych. Wzrasta również możliwość wystąpienia choroby wieńcowej czy zaburzeń świadomości. Z tej samej przyczyny pojawiają się również trudności z poruszaniem, a przede wszystkim zakwaszenie organów, które stopniowo tracą swą wydolność i przestają pracować. W konsekwencji, w skrajnych przypadkach prowadzi to nawet do śmierci.

Remedium na wszystko

Pojawienie się wspomnianych dolegliwości i chorób w dużej mierze możemy zminimalizować w bardzo prosty sposób – pijąc 5 szklanek wody dziennie. Oprócz poprawy samopoczucia i stanu zdrowia wpłynie to też pozytywnie na efekty rehabilitacji, jeśli takowa ma miejsce, jak również opóźni procesy starzenia się skóry, co pozwoli zyskać promienny i młody wygląd.

Oprócz ilości wypijanej wody należy również zwrócić uwagę na jej jakość. Nawodnienie jest bowiem tak samo istotne, jak zapewnienie organizmowi odpowiednich składników mineralnych, a dzięki dobraniu odpowiedniej wody można to połączyć. Bogata w magnez pomaga w zachodzeniu ponad 300 reakcji enzymatycznych, reguluje ciśnienie krwi, poprawia pamięć i nastrój, a także zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów. Zawartość w niej potasu poprawia pracę i sprawność mięśnia sercowego, a wapnia - oddala widomo osteoporozy. Warto więc podczas zakupu zwrócić uwagę na etykietę i podany wykaz pierwiastków. Wśród wód, które od lat cieszą się uznaniem specjalistów są m.in. takie rodzime marki jak Staropolanka czy Wielka Pieniawa. Obie zawierają ilość i kompozycję minerałów odpowiednią właśnie dla osób starszych.

Jak widać, na problem spożywania nieodpowiednich lub zbyt małych ilości płynów warto zwrócić uwagę, gdyż może on prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Sięgajmy więc po szklankę wody i zachęcajmy do tego najbliższych nam seniorów, także wtedy, kiedy pozornie ochota taka nie występuje. Świadomy wpływ na funkcjonowanie gospodarki wodnej organizmu osoby starszej to najlepszy, najzdrowszy i najprostszy sposób na uniknięcie wielu groźnych powikłań i chorób. Z wiekiem należy pić więc z rozsądku, nawet mimo braku odczuwania pragnienia. 

Nadesłał:

Staropolanka
http://www.staropolanka.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl