Śladami aksamitnej rewolucji: wystawa w Bonarce


2015-01-22
Od 26 stycznia w krakowskim centrum handlowym oglądać będzie można fotograficzną wystawę, kompleksowo dokumentującą przemiany ustrojowe w Czechosłowacji, których skutkiem było powstanie niezależnego państwa – Słowacji.

Wystawa organizowana jest z okazji 25-lecia upadku „żelaznej kurtyny”, która w Czechosłowacji runęła zimą 1989 roku. Po masowych strajkach, które objęły cały kraj, komunistycznym przywódcom rządzącym bez społecznej legitymacji nie pozostało nic innego jak oddać władzę. Dokonano tego w aksamitny sposób, bez rozlewu krwi, unikając przy okazji także kryzysu gospodarczego – tego, którego doświadczyli Polacy. W grudniu 1989 roku prezydentem Czechosłowacji został Vaclav Havel, rzeczywisty przywódca opozycyjnego frontu antykomunistycznego, a także pisarz oraz dramaturg. Kolejnym krokiem było powołanie nowego rządu, a w czerwcu 1990 roku odbyły się pierwsze wolne wybory. Dwa lata później parlament Słowacji ogłosił suwerenność, w 1993 roku na mapie Europy w miejscu Czechosłowacji były już dwa państwa: Słowacja i Czechy.

I to właśnie dzięki 10 dniom z końca 1989 roku Słowacy mogą dziś cieszyć się pełną wolnością i niepodległością. Prezentowana w Bonarce wystawa fotograficzna ma przybliżać jednocześnie niespokojną, ale i podniosłą atmosferę tamtych chwil. Ciekawe, archiwalne zdjęcia, nieznane wcześniej polskiemu odbiorcy uzupełnione są merytorycznym komentarzem. Dzięki niemu kontekst historycznych wydarzeń u naszych południowych sąsiadów staje się jeszcze bardziej zrozumiały.

Rozpoczynająca się w najbliższy poniedziałek wystawa będzie zatem interesującą okazją do poznania historii najnowszej nie tylko Czech i Słowacji, ale także całego regionu Europy Środkowej.

Nadesłał:

bezstronny22

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl