Sławomir Paszek: Potrzeby grupy są najważniejsze


Sławomir Paszek: Potrzeby grupy są najważniejsze
2014-06-12
O tym, jak wyglądały początki jego pracy w branży IT, jakie preferuje sposoby przekazywania wiedzy na swoich warsztatach oraz jakie widzi wyzwania w szkoleniu innych rozmawiamy ze Sławomirem Paszkiem, certyfikowanym trenerem z obszaru baz danych Oracle, który nawiązał współpracę z Hexcode.

 

Zajmujesz się bazami danych od wielu lat. Ci, których szkoliłeś, wiedzą, że za Twoimi wykładami stoi wiedza i praktyka. Jak zaczynałeś swoją pracę w IT?

Sławomir Paszek: Pracę w IT zacząłem od stanowiska programisty przy dużym systemie klasy ERP opartym zarówno o bazę danych Oracle, jak i narzędzia programistyczne tej firmy. Po pewnym czasie zostałem kierownikiem projektu i moje obowiązki rozszerzyły się nie tylko o zarządzanie, ale o analizę (zarówno biznesową, jaki i systemową) i projektowanie systemów. Przy okazji projektowania struktur baz danych poznałem również i zagadnienia administracyjne. Zajmowałem się również problemami wydajnościowymi, jakie miewaliśmy przy większych wdrożeniach. Trenerem zostałem dopiero wtedy, gdy posiadałem rozległą, praktyczną wiedzę na temat rozwiązań Oracle.

Jakie tematy dotyczące Oracle cieszą się według Ciebie największym zainteresowaniem uczestników?

Tematy o największym zainteresowaniu możemy podzielić na dwie grupy: pierwsza z nich to analitycy, testerzy i użytkownicy końcowi, którym potrzebna jest znajomość języka SQL do wyciągania i analizowania danych znajdujących się w bazie. Bardzo często są to osoby niezwiązane bezpośrednio z IT, dlatego na szkoleniach staram się nie nadużywać terminologii informatycznej.

Drugą grupę tworzą zaawansowani użytkownicy, którzy znają bazę danych Oracle, ale mają problemy z wydajnością zapytań i swojego kodu. Dużym powodzeniem cieszy się eksperckie szkolenie z optymalizacji, podczas którego staram się przekazać uczestnikom jak najwięcej praktycznych wskazówek oraz przykładów z mojej wieloletniej praktyki w obszarze baz danych.

 Na co zwracasz uwagę podczas szkoleń? Jaki styl pracy preferujesz?

Najważniejsze dla mnie są potrzeby grupy, dlatego na początku ustalam, jaki jest poziom wiedzy uczestników i jakie są ich potrzeby. Dzięki temu mogę dostosować styl prowadzenia zajęć do profilu osób biorących udział w szkoleniu. Szczególne znaczenie ma to przy zaawansowanych warsztatach, gdzie bardzo często omawiam z grupą praktyczną stronę rozwiązań bazując przede wszystkim na przykładach. Inaczej pracuję z grupami, które w bazach danych Oracle stawiają pierwsze kroki. Hołduję zasadzie, że praktyka czyni mistrza, dlatego staram się, aby uczestnicy wykonywali jak najwięcej ćwiczeń w sposób samodzielny. W razie potrzeby udzielam oczywiście uczestnikom rad i wskazówek. Unikam podawania gotowych rozwiązań, ponieważ stawiam na kształcenie umiejętności logicznego zrozumienia danego problemu.

Co sprawia uczestnikom najwięcej problemów?

Tempo przekazywania informacji oraz zakres szkolenia staram się dostosować do grupy, dlatego niezwykle rzadko zdarza się, aby uczestnicy mieli większe problemy na zajęciach. Brak praktycznej wiedzy może utrudniać niektórym uczestnikom szkoleń na poziomie podstawowym tworzenie bardziej skomplikowanych poleceń. Opanowanie materiału z mojego szkolenia, jest jednak tylko kwestią wyćwiczenia poznanych technik.

 Co jest dla Ciebie najbardziej kłopotliwe w pracy trenera?

Najtrudniej pracuje się z grupą, której członkowie prezentują różne poziomy zaawansowania. Wyzwaniem jest wtedy dostosować materiał w taki sposób, żeby wszyscy wynieśli ze szkolenia maksymalne korzyści. Całe szczęście zdarza się to stosunkowo rzadko, gdyż na etapie sprzedaży staramy się tworzyć grupy złożone z uczestników na podobnym poziomie.

 Według Twojej oceny, jako doświadczonego trenera, jakie umiejętności i kompetencje zwiększają szansę na zatrudnienie w branży IT?

Moim zdaniem, różnicę w branży IT potrafi zrobić umiejętność analitycznego i twórczego myślenia oraz efektywnego planowania swojej pracy. Udział w szkoleniach jest świetną okazją, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Uczestnicy moich warsztatów nie tylko zdobywają wiedzę teoretyczną na temat technik, jakimi mogą się posługiwać, ale również otrzymują dostęp do wielu praktycznych przykładów, czy też gotowych pomysłów rozwiązań konkretnych problemów. Pozwala to wyraźnie poszerzyć kompetencje uczestników, którzy mogą poznać nowe sposoby pracy z systemami informatycznymi, z którymi dotychczas nie mieli kontaktu.

 Jakie źródła wiedzy i nowości polecasz dla specjalistów baz danych Oracle? Co czytać? Z kim rozmawiać? Co oglądać?

Jeśli chodzi o Oracle, to w Internecie jest spory chaos na ten temat. Zdecydowanie łatwiej znaleźć informacje na temat podstaw, ale poszukiwanie zaawansowanej wiedzy jest dość trudne, dlatego dobrze jest znać ekspertów z dużą praktyką w obszarze baz danych. Ja nie jestem tylko trenerem, ale cały czas zajmuję się realizacją projektów. Pozostaję w kontakcie z wieloma uczestnikami moich szkoleń, których chętnie wspieram swoją wiedzą w konkretnych projektach. Co do literatury, to polecam autoryzowane książki w języku angielskim z wydawnictwa Oracle Press.

 Już wiemy, że kochasz bazy danych. A co robisz, żeby się zrelaksować po całym dniu pracy przy komputerze?

Poza pracą moją największą pasją jest motocykl i fotografia. Ponieważ dużo podróżuję pociągami, mogę realizować swoją pasję od najmłodszych lat, czyli czytanie książek.

 

Dziękuję za rozmowę.

Marcin Dulnik

Nadesłał:

Paweł Kalinin

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl