SLO STO w Białymstoku zwycięzcą regionalnego Turnieju Debat Oksfordzkich
Drużyna Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO przy Fabrycznej zwyciężyła w regionalnej edycji Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Zwycięzcy wezmą udział w ogólnopolskim finale w Sejmie RP w Warszawie.
To ogólnopolski projekt IPN, którego celem jest poszerzenie wiedzy młodzieży szkolnej na temat historii Polski XX wieku. Tezy debat dotyczą problemów, które mogą wzbudzać wiele emocji, są żywo komentowane i niejednokrotnie kontrowersyjne.
W pierwszych regionalnych rozgrywkach w Białymstoku wzięło udział siedem szkół ponadgimnazjalnych: białostockie I LO, II LO, IV LO, V LO, SLO STO przy Fabrycznej oraz ZSE, a także - jako przedstawiciel województwa warmińsko-mazurskiego - II LO z Olsztyna.
Najlepszą okazała się drużyna SLO STO w Białymstoku. Duża w tym zasługa merytorycznego opiekuna zespołu – nauczyciela historii i WOS - Andrzeja Dadury, który co roku przygotowuje uczniów szkoły do tego typu debat.
- W tym turnieju najistotniejszy jest aspekt merytoryczny wypowiedzi i uczniowie wykonali ogromną pracę przygotowując się do niego pod tym kątem – mówi Andrzej Dadura. - Tezy dotyczyły materiału wcześniej znanego im tylko w zakresie podstawowym, a ponadto naprawdę trudnego. Poradzili sobie z tym świetnie czytając literaturę, oglądając filmy i dyskutując. To wszystko przyczyniło się do sukcesu. Ferie zimowe mieliśmy naprawdę pracowite.
- Przygotowywaliśmy się, zbierając argumenty i czytając bibliografię, a następnie przeprowadzając próby z naszym nauczycielem na dodatkowych spotkaniach – dodają Justyna Kowalewska i Gabriela Pendras z II klasy SLO STO.
Zagadnienia regionalnej debaty dotyczyły najnowszej historii - między innymi oceny układu Sikorski - Majski z 1941 roku, stanu wojennego czy kompromisów z władzą ludową. Z etapu na etap poziom debaty rósł.
- Szczególnie wymagająca i ekscytująca była debata finałowa – opowiada Piotr Hościłowicz.- To było spore wyzwanie, bo uczestniczące w turnieju szkoły były również znakomicie przygotowane i przyszło nam się zmierzyć z najlepszymi.
Zdaniem opiekuna zespołu do sukcesu jego podopiecznych przyczyniła się również umiejętność debatowania, wykształcona podczas przygotowań, a także umiejętność wykorzystania potknięć przeciwników.
- Naszą mocą stroną jest też świetna atmosfera w drużynie, zespołowość, duża ambicja i to, co jest bardzo ważne w każdej rywalizacji – chęć wygrywania – dodaje Andrzej Dadura. - Bez przesady mogę powiedzieć, że cechuje nas „mentalność zwycięzcy”.
Zdaniem młodych ludzi udział w debatach to same korzyści.
- Nie tylko uczymy się historii, ale zdobywamy też pewność siebie – dodają Zuzannna Rzemek i Justyna Kowalewska . - Panowanie nad emocjami, świadome budowanie wypowiedzi, elokwencja i opanowanie lęku przed publicznym wystąpieniem – to doświadczenia nie do przecenienia, na pewno przydatne w przyszłym życiu.
Dumy z dokonań swoich uczniów nie ukrywa dyrektor liceum przy Fabrycznej - Ewa Drozdowska.
- Szanuję młodych, którzy angażują się w rozwijanie kultury słowa – mówi. - Formuła debaty oksfordzkiej jest wymagającą formą dysputy, ważne jest, co wiesz, jak argumentujesz, do tego musisz trzymać się ścisłych reguł budowania wypowiedzi . Myślę, że niejeden współczesny polityk mógłby poprosić o konsultacje u uczniów SLO STO - zapraszamy
Ekipa z Białegostoku awansowała do etapu ogólnopolskiego i w czerwcu będzie reprezentować nasz region w edycji centralnej w Sejmie RP w Warszawie. W finale Turnieju Debat spotka się 12 drużyn z całego kraju.
Ogólnopolski Turniej objęty został patronatem Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nadesłał:
Masz-Media
|