Specjaliści i menedżerowie wkraczają na rynek kandydata?


Specjaliści i menedżerowie wkraczają na rynek kandydata?
2013-07-31
Coraz częściej o doświadczonych specjalistów i menedżerów pracodawcy muszą zawalczyć. Ci najbardziej oblegani pracownicy są zadowoleni z obecnych prac. Otrzymują ponad 10 zaproszeń do procesów rekrutacyjnych rocznie i nie muszą na własną rękę poszukiwać nowego zatrudnienia.

Antal International opublikował wyniki 3. edycji badania „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy". Wyniki wskazują, że choć w Polsce jest wielu wykwalifikowanych, niebojących się zmiany czy relokacji ekspertów, to aby ich pozyskać, pracodawcy muszą składać oferty coraz bardziej atrakcyjne i przemyślane.

Aktywność specjalistów i menedżerów - poszukiwanie pracy

39% specjalistów i menedżerów poszukuje aktywnie pracy, 46% biernie - cv jest dostępne na portalach rekrutacyjnych i społecznościowych i respondenci są otwarci na nowe propozycje zawodowe. 15% pracowników średniego i wyższego szczebla w ogóle nie poszukuje nowego zatrudnienia. Wśród specjalizacji do grupy osób nie poszukujących pracy należą najczęściej specjaliści i menedżerowie z obszaru: IT (21%), HR (20%) oraz finansów i księgowości (16%).

„Finansiści są dobrze wynagradzani. Najlepsi nie maja zwykle powodów, żeby zmieniać pracodawcę i rzadko decydują się na samodzielne poszukiwanie nowego stanowiska. Charakter ich pracy nie wymaga tworzenia rozbudowanej sieci relacji, a co za tym idzie, rzadziej niż inne grupy zawodowe zakładają profile na portalach społecznościowych. Najskuteczniejszym sposobem dotarcia do takich osób są poszukiwania bezpośrednie" - zauważa Anna Piotrowska-Banasiak, menedżer Antal Finance & Accountancy.

Kogo chcą pozyskać pracodawcy?

Do tradycyjnie najczęściej poszukiwanych przez pracodawców specjalistów i menedżerów należą osoby z obszaru IT - średnio otrzymują oni 11 zaproszeń do udziału w projektach rekrutacyjnych. Pozostałe grupy zawodowe otrzymują średnio 6 takich zaproszeń, z wyjątkiem przedstawicieli obszaru administracji i prawa.

Co motywuje do pozostania w dotychczasowej organizacji?

Dla największego odsetka respondentów (54%) czynnikiem motywującym do pozostania w obecnej organizacji jest atmosfera i relacje personalne w firmie. Również często istotne jest otrzymywane wynagrodzenie (52%). Prawie co drugi badany zwraca uwagę również na brak atrakcyjnych ofert pracy na rynku.

„Pomimo, że specjaliści i menedżerowie często deklarują brak satysfakcji z otrzymywanego wynagrodzenia, jest ono jednak na tyle wysokie, że to właśnie pieniądze są jednym z głównych czynników motywujących do pozostania w organizacji. To dobra wiadomość dla pracodawców - świadczy o racjonalności polskich specjalistów i menedżerów i braku konieczności znacznego podnoszenia stawek. Jest to również wskazówka, że warto położyć większy nacisk na budowanie atmosfery w pracy, pomyśleć o spotkaniach integracyjnych i wspólnych aktywnościach budujących lepszą współpracę w organizacji" - komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Jak pozyskać specjalistów i menedżerów?

Jakie elementy powinny znaleźć się w ofercie pracy, aby specjaliści i menedżerowie zdecydowali się ją rozważyć? W tym obszarze dużo zależy od indywidualnych oczekiwań, natomiast respondenci wskazali elementy konieczne. Należy do nich wyższe od dotychczasowego wynagrodzenie (74%) i umowa o pracę (69%).

„Choć umowa o pracę jest wciąż istotna dla pokaźnej części specjalistów i menedżerów obserwujemy, że traci na znaczeniu w przypadku najbardziej obleganych ekspertów. Coraz częściej specjaliści IT, ale także wysoko cenieni pracownicy z innych branż, decydują się na elastyczną formę zatrudnienia" - podsumowuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Gotowość do relokacji, czyli jakie lokalizacje pracodawców skuszą specjalistów i menedżerów najbardziej?

Na dzisiejszym rynku pracy od wielu specjalistów i menedżerów wymagana jest mobilność. Dotyczy to zwłaszcza obszaru inżynierii czy handlu. 63% badanych wyraziło gotowość do relokacji po otrzymaniu atrakcyjnej oferty pracy. Do deklarujących największą mobilność grup należą: prawnicy (77%), przedstawiciele wyższej kadry zarządzającej (72%) oraz logistycy (71%). Odsetek osób faktycznie relokujących się w ciągu ostatniego roku jest również stosunkowo wysoki i wynosi 19%.

„Fakt, że największą grupa skłonną do relokacji są logistycy może wynikać z kilku względów: w wielu firmach logistycznych trwa bądź została zakończona restrukturyzacja. To powoduje, że kandydaci są bardziej otwarci na migrację w poszukiwaniu ciekawej i stabilnej pracy. Powodem może być również "szklany sufit", który tworzą osoby od lat piastujące wyższe stanowiska, blokując rozwój kariery specjalistom, którzy czują, że są gotowi na awans" - zauważa Artur Migoń, partner w Antal International i dyrektor Antal Engineering & Operations.

Z perspektywy pracodawców, szczególnie nowych inwestorów, istotne jest również, które miasta są atrakcyjne dla grupy specjalistów i menedżerów pod kątem relokacji. W rankingu miast najbardziej atrakcyjnych pod kątem relokacji awansowała nieco Warszawa (51%), wyprzedzając Kraków (46%) w stosunku do ubiegłej edycji badania.

 

O badaniu

Badanie Antal International Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy przeprowadzone było metodą CAWI w terminie 19.06-08.07.2013. W badaniu udział wzięło 1157 respondentów z Polski, w tym 31% kobiet i 69% mężczyzn. 47% respondentów to specjaliści, a 53% - menedżerowie. Badanie było anonimowe.

 

O Antal International


Antal International jest międzynarodową firmą executive recruitment posiadającą 110 oddziałów w 35 państwach w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach. Firma powstała w 1993 roku i jako jedna z pierwszych w branży rekrutacyjnej wprowadziła podział zespołów na specjalizacje. Konsultanci koncentrują się na wąskich sektorach i dyscyplinach, co czyni ich ekspertami w swoich dziedzinach. Więcej informacji na www.antal.com.



O Antal International w Polsce


W Polsce Antal International działa od 1996 roku i jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów. Biura w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie prowadzą projekty w Polsce i za granicą, dla największych globalnych oraz lokalnych przedsiębiorstw. Antal International świadczy usługę rekrutacji stałej, jak i zatrudnienia kontraktowego. Dzięki rozwiązaniom HR Consulting z zakresu oceny i rozwoju pracowników oraz Recruitment Process Outsourcing firma kompleksowo odpowiada na potrzeby pracodawców. Więcej informacji na www.antal.pl.

Nadesłał:

Antal

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl