Specyfika kredytów budowlanych


2010-09-01
Często pojawiają się w naszych myślach idee, które postulują posiadanie własnego domu. Taka inwestycja jest jednak bardzo kosztowna. Nie każdego jest stać, by wyciągnąć z kieszeni gotówkę i od ręki zapłacić za działkę, materiały oraz robociznę lub tym bardziej zakupić gotowy dom.

Czy w takiej sytuacji musimy pożegnać się z pomysłem własnego domu? Niekoniecznie. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest wykorzystanie banków, które oferują nam możliwość wnioskowania o kredyt na zakup lub budowę domu. Czym taki kredyt się charakteryzuje?

Przede wszystkim trzeba wskazać na długość trwania okresu kredytowania. Biorąc pod uwagę to kryterium wskazać należy, że kredyt na dom jest kredytem długoterminowym. Oznacza to, że jest on zaciągany zwykle na okres dziesięciu i więcej lat.
 
Innym wyznacznikiem, który charakteryzuje kredyt budowlany jest kwota kredytu. Jako że ceny domów są wysokie, to również i kwota kredytu będzie oczywiście wysoka. Przez to banki żądają szczególnych zabezpieczeń takich kredytów. Zabezpieczenia te muszą posiadać odpowiednią wartość, gdyż ich zadaniem jest gwarancja spłaty zaciągniętego kredytu, nawet w momencie, gdy sam kredytobiorca nie jest w stanie już go spłacać.

Warto zaznaczyć, że zabezpieczeniem może być będący w budowie dom - banki idą tutaj w pewnym sensie na rękę kredytobiorcom, ponieważ najczęściej jako wartość zabezpieczenia kredytu brana jest pod uwagę docelowa wartość inwestycji, a nie jej aktualny stan.

Obok jednak zabezpieczenia w postaci hipoteki bank wymaga również najczęściej ubezpieczeń, które stanowią element gwarantującym bankowi spłatę kredytu. Te dwa elementy, to jest zabezpieczenie i ubezpieczenie są wymagane, gdyż specyfika kredytów budowlanych powoduje powstanie znacznego ryzyka kredytowego dla banku.

Nadesłał:

Kredyt budowlany
http://www.kredytnabudowedomu.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl