Spedycja – najważniejsze informacje


2014-05-12
Bez niej sprawne dostarczanie towarów z punktu A do punktu B nie byłoby możliwe. Ciągle jest optymalizowana, dopasowywana i unowocześniana po to, aby dawać jak najlepsze efekty. Mowa o spedycji, która w czasach globalnego handlu jest codziennością.

Spedytorzy zabiegają o klientów i oferują im coraz to lepsze warunki dostaw w zachęcających cenach. Wtedy, gdy szuka się odpowiedniej firmy spedycyjnej, trzeba zawsze pamiętać o tym, że w tej branży to jakość jest na ogół najważniejsza, a składają się na nią takie komponenty jak terminowość, bezpieczeństwo i pełna i indywidualnie dopasowana obsługa.

Czym jest spedycja?

Spedycją nazywamy taką działalność, która polega na organizowaniu transportu – przewozu różnych typów towarów, począwszy od kontenerów zwierających odzież lub produkty żywnościowe, a skończywszy na materiałach niebezpiecznych i wymagających szczególnej ochrony. Spedycja jest jednym z trzech kluczowych elementów w branży TSL – transport, spedycja i logistyka.

Spedytorem jest przedsiębiorca lub też osoba prawna, która zajmuje się organizowaniem przewozu towarów. Spedytorzy działają na ogół na zlecenie swoich klientów, świadcząc usługi spedycyjne dopasowane do ich potrzeb. Również spedytorzy mogą realizować je na potrzeby własne. Spedytor dba o formalną stronę przewozu, organizuje go, przygotowuje dokumenty, w tym listy spedycyjne różnych rodzajów.

Podział usług spedycji

Zgodnie z podziałem wyróżniamy dwa typy usług spedycyjnych. Pierwsza to spedycja, która jest usług materialną. Oznacza to, że jest ona przeznaczona do zakupienia i jest oferowana klientom na zasadach rynkowych. Można z niej skorzystać jako klient, płacąc odpowiednią sumę. Drugi typ usług spedycyjnych to świadczenia nieodpłatne. W tym przypadku wchodzą one w skład dłuższych procesów gospodarczych, dlatego usługa nie jest rozpatrywana jako osobna – to inaczej wspomniana już spedycja własna, której koszty są już włączone w koszty produkcji.

Spedycję można podzielić także ze względu na złożoność procesów. W tym przypadku to spedycja gałęziowa – całość operacji jest wtedy wykonana z zastosowaniem jednego typu środka przewozowego, albo jest to spedycja intermodalna, co oznacza, że spedytor świadczy rozszerzone usługi, wykorzystując różne gałęzie przewozu, przykładowo jest to firma kurierska, która świadczy usługi door-to-door w transporcie międzynarodowym, który obejmuje drogę lotniczą i drogową. Spedycja gałęziowa, czyli skupiona na jednym środku przewozowym, to: spedycja samochodowa, lotnicza, kolejowa, morska oraz żeglugi śródlądowej.

Podział dodatkowo może bazować na lokalizacji usług spedycyjnych, dlatego wyróżnia się wtedy spedycję międzynarodową, która odbywa się na terenie przynajmniej dwóch krajów, albo spedycję krajową, gdy towar nie wychodzi poza granice konkretnego państwa.

Zakres czynności spedytora

Praca spedytora to zasadniczo dwa typy usług – to spedycja właściwa, czyli prace wykonywane prze spedytora, a także czynności, które są przez niego organizowane, ale nie wykonywane.

Do spedycji właściwej zalicza się między innymi takie czynności jak zbieranie zleceń spedycji, dobieranie środków transportu, ubezpieczenie towaru, przygotowywanie dokumentacji transportowej, odbiór i nadanie przesyłki, prowadzenie odprawy celnej, przygotowanie przesyłki do przewozu. Natomiast czynności dodatkowe, które organizuje spedytor, to przykładowo magazynowanie przesyłek, realizacja cesji praw do przesyłki, sprzedaż towaru.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~Kajetan, 2015-09-28 13:55:24

    Kompleksowa obsługa w zakresie transportu i spedycji dobra współpraca i miła obsługa w http://zmudatrans.pl/pl/index


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl