Spieszysz się na urlop? Szykuj portfel
Poznań – Mielno, Łódź – Ustka, Warszawa – Gdańsk – to jedne z najpopularniejszych szlaków podczas wakacyjnych wypraw nad polskie morze. Według danych dostarczonych przez serwis Yanosik.pl kierowcy na tych trasach kontrolowani są nawet co 8,5 km.
Na najkrótszej badanej trasie Poznań – Mielno są 22 punkty kontrolne, czyli fotoradary i mobilne patrole policji. Możemy na nie trafić średnio co 11,5 kilometra.
Z analizy tras wynika także, że Polacy przekraczają dozwoloną prędkość na tym szlaku niezależnie od ograniczenia średnio o 16km/h. Oznacza to, że statystyczny kierowca w skrajnym, ale możliwym przypadku, może otrzymać łączny mandat w wysokości sięgającej nawet kilku tysięcy złotych oraz 44 punkty karne za same przekroczenia prędkości przy fotoradarach. Dla większości kierowców już jedna wpadka może mocno wpłynąć na wakacyjny budżet.
Na najpopularniejszych trasach prowadzących nad morze zagęszczenie fotoradarów jest bardzo duże. Dla przykładu na odcinku Łódź – Ustka, który ma 442 km są aż 42 takie urządzenia. Liczba fotoradarów nie powoduje jednak, że Polacy jeżdżą zgodnie z przepisami. Na wspomnianej trasie niezależnie od ograniczenia kierowcy jadą o 15km/h szybciej niż jest to dozwolone, a w momencie spotkania z fotoradarem hamują na krótko przed nim. Tego typu zachowania niewiele mają wspólnego z bezpieczeństwem na drodze, a dla części kierowców wakacyjna podróż może się okazać tak kosztowna jak wyjazd dwóch osób do Egiptu – komentuje Dawid Nowicki z serwisu Yanosik.pl .
Na odcinku Łódź – Ustka zagęszczenie patroli policyjnych i radarów jest największe. Punkt kontrolny znajduje się tam średnio co 8,5 kilometra. Kierowcy jadący ze średnią prędkością 15km/h większą niż dopuszczalna mogą nazbierać w drodze na wakacje, przy założeniu standardowego taryfikatora, nawet 104 punkty karne na samych fotoradarach.
Spośród najpopularniejszych szlaków wiodących do nadmorskich kurortów najspokojniejsza jest trasa Warszawa – Gdańsk. Uczęszczana jest zresztą często także w okresie pozaurlopowym. Jak wynika z danych systemu Yanosik, kierowcy jeżdżą na tym odcinku dokładając do dozwolonej prędkości około 8,5 km/h więcej. Natomiast na patrol policji lub fotoradar można tam natrafić średnio co 10,5 kilometra.
Dane zostały przygotowane przez serwis www.yanosik.pl. Analizą objęto trzy najczęściej uczęszczane trasy prowadzące do popularnych nadmorskich miejscowości wczasowych. Łącznie przeanalizowano dane z kilku tysięcy prywatnych pojazdów wyposażonych w monitoring oraz system informowania o rozmieszczeniu fotoradarów.
Yanosik.pl to serwis internetowy dla kierowców. Intencją jego twórców jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez informowanie o zagrożeniach, utrudnieniach w ruchu drogowym, czy miejscach wypadków. Yanosik.pl ma charakter otwarty, propaguje idee bezpiecznej i ekologicznej jazdy. Jest platformą wymiany informacji i poglądów dla społeczności kierowców.
Nadesłał:
dotpr
|