Spółka cywilna - o tym pamiętaj
W Polsce mamy wiele wariantów zakładania działalności gospodarczej. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Początkujący przedsiębiorcy chętnie wybierają spółkę cywilną. O czym więc trzeba pamiętać decydując się na tę formę rejestracji?
Umowa, nie spółka
Spółka cywilna działa w oparciu o pisemną umowę zawartą między wspólnikami. Każdy z nich odpowiada za zobowiązania spółki. Jeśli będzie ona generować straty, to długi spłacają z majątku wspólnego, a gdy ten się skończy, muszą to zrobić z własnych środków. Spółka cywilna nie wymaga jednak zakładania kapitału początkowego. W tej formie działalności gospodarczej nie mamy również osobowości prawnej. Oznacza to, że wszystkie umowy musimy zawierać w imieniu wspólników. Spółka nie będzie też miała swojej nazwy – musi być oznaczona nazwiskami wspólników, z dopiskiem „spółka cywilna”. Warto również pamiętać, żeby w spółce być w dobrych relacjach ze wspólnikami. Przepisy nie regulują bowiem chociażby sposobu rozwiązywania konfliktów. Dlatego istotne jest, by darzyć się wzajemnie zaufaniem, a umowę sporządzić tak, by gwarantowała bezpieczeństwo prawne w czasie ewentualnych problemów wewnętrznych.
Kiedy zakładać spółkę?
Rejestrację spółki cywilnej należy rozpatrywać w trzech przypadkach. Po pierwsze, kiedy mamy doskonale oszacowane ryzyko biznesowe oraz kiedy jesteśmy pewni naszych wspólników. Spółka cywilna sprawdzi się również, gdy chcemy natychmiastowo rozpocząć działalność. Koszta rejestracji są niewielkie i ograniczają się do podatku od czynności cywilnoprawnych. Trzecią sytuacją, gdy warto wybrać tę formę działalności, jest krótki okres działalności spółki. Kiedy wiemy, że nasze przedsięwzięcie nie potrwa długo, ten rodzaj działalności będzie idealnym wyborem. Jeśli nadal mamy wątpliwości, czy otwieranie tego typu działalności gospodarczej jest dla nas, możemy zwrócić się o pomoc do prawnika (http://www.kancelaria-ciesielski.pl/). W ten sposób unikniemy niepotrzebnych błędów.
Firmy lokalne, nie globalne
Spółki cywilnej na pewno nie powinniśmy powoływać, gdy zamierzamy działać na szerszą skalę. Ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń jest wówczas zdecydowanie wyższe. Brak majątku spółki jest w tej kwestii bardzo kluczowy. W razie niepowodzeń moglibyśmy zostać z ogromnymi długami, które przeszłyby na nasz majątek. Również gdy nasz biznes charakteryzuje się dużym ryzykiem niepowodzenia, powinniśmy zastanowić się nad inną formą uprawomocnienia naszej działalności. Szczególnie, gdy nie jesteśmy pewni zarówno umiejętności, jak i statusu majątkowego swoich wspólników. O spółce cywilnej czytaj więcej tutaj. Warto też, przed zarejestrowaniem firmy, sprawdzić inne formy prowadzenia przedsiębiorstwa.
Nadesłał:
notatkiprasowe.thefirst
|