Sposób na właściwą korektę pracy dyplomowej


2015-03-06
Pisanie prac dyplomowych i wszelkie związane z tym perypetie stają się z czasem tematem do miłych wspomnień. Jednak dla piszącego tu i teraz proces ten przypomina prawdziwą szkołę przetrwania. A wszystko ze względu na problemy z korektą i właściwym zredagowaniem tekstu.

Korekta to podstawa

Studentom, którzy nie mieli jak dotąd przyjemności tworzyć prac dyplomowych, wydaje się, że to część czysto merytoryczna będzie stanowiła dla nich największe wyzwanie. Problemem może być wybór właściwego tematu, zgromadzenie odpowiedniej literatury, a przede wszystkim połączenie wszystkiego w całość, która spełni wymogi surowego promotora. Tymczasem już na samym początku pisania pracy okazuje się, że prawdziwymi wyzwaniami będzie korekta oraz redakcja tekstu.

Prawidłowo przeprowadzona korekta to podstawa. Praca dyplomowa może zawierać jakieś luki w sferze merytorycznej, gdyż te często bywają tłumaczone niemożnością ogarnięcia trudnego tematu w tak krótkim tekście lub brakiem dostępu do określonych publikacji, jednak nie sposób przymknąć oko na błędy językowe. Recenzenci prac dyplomowych często wychodzą z założenia, iż student niekoniecznie musi być naukowcem, jednak koniecznie musi posługiwać się poprawną polszczyzną. O wszelkiego rodzaju błędach odnajdywanych w pracach dyplomowych krążą legendy. Promotorzy i recenzenci często opowiadają anegdoty z nimi związane, często ku przestrodze, czasem po prostu dla zabawy. Zapewne każdy z nas wolałby uniknąć sytuacji, w której stanie się głównym bohaterem wesołego wieczoru lub krótkiej przerwy w wykładzie, kiedy prowadzący go profesor postanowi rozerwać nieco znużonych studentów.

Sposoby na dobrą korektę

Jak się przed tym ustrzec? Zasadniczo są na to trzy metody.

1. Po napisaniu pracy dyplomowej możemy oddać ją do sprawdzenia profesjonalnemu korektorowi. Możliwości w tym kierunku jest obecnie mnóstwo. Wystarczy zgłosić się na jakieś fora internetowe, których członkowie oferują podobne usługi. Można też zlecić wykonanie korekty konkretnej grupie redaktorów skupionych wokół jakiegoś serwisu internetowego. W tym drugim przypadku praca trafi do redakcyjnego korektora, który wykonuje wszelkie potrzebne czynności - http://www.pisanie-prac.org.pl/

2. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, a sami nie czujemy się na tyle mocni, by dokonać prawidłowej korekty, poprośmy kogoś z bliskich znajomych, który posiada tak potrzebne nam umiejętności. Z tego rodzaju rozwiązaniem łączy się, rzecz jasna, pewne ryzyko. Nasz znajomy może potraktować prośbę niezbyt poważnie lub zwyczajnie nie być wcale aż tak dobrym znawcą języka polskiego, jak sądziliśmy.

3. Rozwiązanie trzecie to przeprowadzenie samodzielnej korekty. Jest to zdecydowanie najtrudniejszy i najbardziej wymagający sposób na poprawę pracy dyplomowej. Jeśli jednak znamy swoje umiejętności i czujemy się na siłach, aby samodzielnie przeprowadzić korektę tak dużego i ważnego tekstu, zróbmy to. Aby jednak zrobić to właściwie, musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że tekstu, który sami napisaliśmy, nie wolno poprawiać tuż po jego skończeniu. Należy dać sobie co najmniej parę dni wolnego, odpocząć, a przede wszystkim zapomnieć, o czym i w jaki sposób pisaliśmy. Jest bowiem tak, że autor doskonale zapamiętuje nie tyle to, co napisał, ile to, co chciał zapisać. A więc jeśli siądziemy do korekty tuż po napisaniu całości, w głowie będziemy mieć doskonały obraz tego, jak ten tekst powinien wyglądać. W efekcie czytając go, będziemy widzieć ten zapis, który podsunie nam nasza pamięć, a nie ten, który znalazł się na "papierze". Stąd już prosta droga do przeoczenia nawet najkoszmarniejszych błędów.

To, którą metodę przeprowadzenia korekty pracy dyplomowej wybierzecie, zależy tylko od Was. Pamiętajcie jednak, żeby wybrać mądrze, ponieważ efekty tej decyzji mogą okazać się kluczowe w drodze do końcowego sukcesu.

Nadesłał:

blackppp

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl