Sposoby leczenia dolegliwości psychicznych
Błędne jest utożsamianie psychiatrii z pozostałymi dziedzinami medycyny. Potrafimy względnie precyzyjnie sterować fizjologią ciała, ale wciąż w znacznej mierze wymyka nam się kontrolowanie neurofizjologicznych procesów w naszych mózgach.
Mimo to często wybieramy pierwszego lepszego lekarza psychiatrę, jak gdyby chodziło o leczenie kataru.
W przypadku nieżytu nosa można pozwolić sobie na dużą swobodę w wyborze „specjalisty", bo do tego specjalisty wcale nie potrzeba. Większość z nas może sobie poradzić z katarem nie gorzej niż najwybitniejsi specjaliści. Kiedy jednak dolegliwość ma znamiona psychicznej, wtedy dobry psychiatra Bydgoszcz jest nam potrzebny od zaraz. Jak go poznać?
Ważny jest wybór specjalisty o odpowiednio dopasowanym do nas podejściu. W znacznej mierze psychikę leczy się psychiką lekarza, a nie lekami. Psychiatra powinien umieć zbudować odpowiednią relację z pacjentem. Jest to jeden z warunków koniecznych postawienia prawidłowej diagnozy. W przeciwieństwie do chorób somatycznych w psychiatrii wciąż nie ma tak dobrych i czułych testów diagnostycznych. Nie można pobrać próbki mózgu i stwierdzić, co dolega pacjentowi. Psychiatrzy muszą polegać na ułomnych testach psychologicznych oraz na swojej wiedzy, doświadczeniu i intuicji. Wprawdzie wprowadza się metody służące obiektywizacji badania, takie jak normy ICD-10 czy DSM-IV, ale nie gwarantują one bezstronności całego procesu.
Leczenie dolegliwości psychicznych zaczyna się, tak jak każde leczenie, od postawienia dobrej diagnozy. A co potem? A to zależy do diagnozy i psychiatry. Kiepski psychiatra przepisze tabletki i każe opuścić pokój lekarski. Dobry porozmawia nie tylko o chorobie, ale także o sytuacji rodzinnej, materialnej oraz o... twoich własnych myślach. W tym czasie będzie cały czas szukał argumentów za i przeciw postawionej diagnozie. Często bowiem zdarza się, że wstępne rozpoznanie psychiatryczne szybko zostaje zweryfikowane przez nieubłaganą rzeczywistość.
Na leczenie składa się przede wszystkim farmakologia (leki, tabletki) i psychoterapia (indywidualna lub grupowa). Może zostać zastosowana jedna albo obie metody. Nieraz pacjenci korzystają także z obu rodzajów terapii.
Tu wiele jednak zależy od postawy pacjenta. Psychiatra nie może leczyć pacjenta wbrew jego woli. Nie może nikogo zahipnotyzować, przywiązać pasami i zrobić operację na naszej osobowości. Przed psychiatrą (także psychologiem) musimy się otworzyć. Musimy mówić nieraz rzeczy, których boimy się powiedzieć najbliższym, ale nawet przyznać ich przed samymi sobą.
Po dalsze informacje zapraszam państwa na stronę internetową : http://family-med.com.pl/