Sposoby na świąd przy łuszczycy, czyli jak przestać się drapać?


Sposoby na świąd przy łuszczycy, czyli jak przestać się drapać?
2015-07-23
Swędzenie skóry nasila się latem, gdy skóra intensywniej się poci. Jak ograniczyć świąd i przestać się drapać?

 

Osoby chorujące na łuszczycę muszą zmagać się nie tylko z odstraszającym innych wyglądem skóry, ale także z uporczywym swędzeniem. Świąd jest uciążliwy i niekiedy mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie. Co więcej, drapanie samo w sobie wcale nie pomaga – wręcz przeciwnie, drapiąc się dodatkowo podrażniamy skórę, a na uszkodzonej skórze szybciej pojawiają się nowe zmiany łuszczycowe. Jak można temu zapobiec? Oto kilka sposobów, by zminimalizować świąd.

1.       Ograniczenie spożywania pokarmów wyzwalających produkcję histaminy w organizmie, która odpowiada za wystąpienie świądu. Na konieczność zmiany diety u chorych na łuszczycę zwracał uwagę światowej sławy specjalista od przewlekłych chorób skóry, doktor Michael Tirant, twórca preparatów Dr Michaels. Jako pokarmy zakazane w jadłospisie chorego dr Tirant wymienił między innymi truskawki, pomidory, jagody, pomarańcze i ananasy.

2.       Odpowiednie nawilżenie skóry. Nie od dziś wiadomo, że sucha skóra swędzi znacznie bardziej niż nawilżona. Warto podkreślić, że niezwykle ważne jest nawilżanie nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim od środka, czyli picie dużej ilości wody każdego dnia. Można także stosować suplementy zawierające skoncentrowane kobyle mleko, jak np. Livenorm. Idealnie łagodzi on problemy suchej skóry oraz wspomaga proces powstawania zdrowego, nawilżonego i elastycznego naskórka.

3.       Noszenie przewiewnych ubrań z naturalnych tkanin. Niezależnie od pory roku trzeba zapewnić skórze możliwość prawidłowego „oddychania”. Oznacza to, że trzeba wystrzegać się ściśle dopasowanych ubrań ze sztucznych tkanin, w których skóra szybciej się poci. Pot może bowiem spowodować podrażnienia skóry i sprawić, że świąd będzie się nasilać. Mężczyźni powinni zrezygnować ze slipów na rzecz bokserek, kobiety zaś wymienić usztywniane staniki na te z delikatnej, miękkiej bawełny.

4.       Ciepłe (ale nie gorące!) kąpiele. Gorąca woda wysusza skórę, lecz ciepła kąpiel w wannie, na przykład z dodatkiem odpowiednio dobranych olejków może być ukojeniem dla swędzącej skóry.

5.       Delikatne wycieranie skóry i włosów po kąpieli. Zamiast energicznymi ruchami wycierać skórę ręcznikiem, lepiej delikatnie ją osuszać przykładając do niej ręcznik. Dotyczy to także skóry głowy – lepiej obsuszyć włosy ręcznikiem niż używać w tym celu suszarki z wysoką temperaturą suszenia. W przypadku występowania zmian łuszczycowych na skórze głowy warto pamiętać także o tym, że łuszczyca może nasilać się wówczas, gdy do układania fryzury używamy lokówki czy prostownicy, a także twardych, plastikowych szczotek i grzebieni.

6.       Odpowiednio dobrane kosmetyki i środki czystości. Myjąc skórę z łuszczycą trzeba wystrzegać się kosmetyków z drogerii, szczególnie tych, które zawierają alkohol, gdyż mogą one podrażniać skórę. Lepiej wybrać dermokosmetyki (żele, maści, mydła), które przeznaczone są dla osób cierpiących na łuszczycę. Ich zaletą jest nie tylko to, że nie powodują podrażnień, ale także pomagają zminimalizować, lub całkowicie wyeliminować, objawy choroby.

7.        Przewietrzona sypialnia i odpowiednio dobrana pościel. Pocimy się także podczas snu (zwłaszcza jeśli przykrywamy się kołdrą z poliestrową poszewką), dlatego po przebudzeniu świąd bywa większy niż w trakcie dnia. Dobrze jest więc wymienić pościel na taką, pod którą skóra będzie mogła oddychać, a koło łóżka trzymać maść nawilżającą np. z serii Dr Michaels, która pomoże złagodzić swędzenie o poranku.

8.       Odwracanie uwagi od drapania. Czasem jest tak, że drapiemy się bardziej w określonych sytuacjach – na przykład nieświadomie podczas oglądania telewizji. Można spróbować wówczas zająć ręce czymś innym – np. skubaniem słonecznika.

 

Drapanie się często jest związane nie tylko ze swędzeniem skóry, ale i ze stresem – drapiemy się, by się uspokoić i rozładować napięcie. Osoby chore na łuszczycę wpadają wówczas w błędne koło – drapanie powoduje zaognienie zmian, które stają się jeszcze bardziej widoczne i uciążliwe. To z kolei jest przyczyną stresu, który nasila się podczas kontaktów z innymi ludźmi. Dlatego poza wymienionymi sposobami na zminimalizowanie świądu warto popracować także nad kontrolą stresu. Ćwiczenia relaksacyjne, medytacja lub jakieś odprężające hobby mogą znacząco wpłynąć na zmniejszenie objawów łuszczycy.

 

Opracowanie: Agnieszka Skupieńska

 

Nadesłał:

escritor

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl