Sprzątanie nie musi być dla dziecka karą
Jak rozdzielać domowe obowiązki?
Rodzinne wykonywanie domowych czynności oprócz tego, że może wzmacniać nasze więzi, dla najmłodszych z powodzeniem może się również okazać dobrą lekcją obowiązkowości. Warto przy tym pamiętać, że prace domowe powinny być dostosowane do możliwości i wieku naszego dziecka.
Jeśli chcemy, żeby nasze dzieci aktywnie uczestniczyły w obowiązkach domowych, najlepiej już od pierwszych lat ich życia angażować je do pomocy w domu. Im wcześniej pokażemy, że dbanie o wspólną przestrzeń to odpowiedzialność każdego domownika – tym większa szansa, że w późniejszym wieku nie będą traktowały tego jak przykrego obowiązku. Czego zatem możemy wymagać od trzylatka, a czego od siedmioletniej pociechy?
Dwu- i trzylatki
Maluchy w tym wieku przede wszystkim naśladują swoich najbliższych. Należy więc swoim postępowaniem dawać dziecku dobry przykład. Jeżeli mama i tata są obowiązkowi, zorganizowani i rzadko pozwalają sobie na wpuszczenie do życia chaosu, ich pociecha powinna nauczyć się tego samego. Do zakresu zadań domowników w tym wieku możemy włączyć m.in.: odkładanie zabawek na miejsce, ścieranie kurzu i układanie rzeczy na półkach, pomaganie przy nakrywaniu do stołu, czy wkładanie rzeczy do pralki. Ważna jest jednak nasza wyrozumiałość. Nie oczekujmy, że dziecko będzie tak dokładne i sprawne jak dorosły – traktujmy te zadania jak wspólną zabawę!
Przedszkolaki
Tak samo jak przedszkolne, obowiązki domowe należy dostosować do wieku i możliwości dziecka. Czterolatki zachęcajmy do tego, by sprzątały po zabawie i posiłku, ścieliły łóżko, czy pomagały rozpakowywać zakupy. Pięcio- i sześciolatek może już pomagać we wszystkich czynnościach, które wiążą się z rozwijaniem jego samodzielności, np. sam nalewa sobie napoje, pomaga w kuchni, powoli zaczyna dbać o porządek wokół siebie. Domowe prace nie powinny kojarzyć się z nerwową atmosferą i negatywnymi emocjami. Dziecko nie może traktować powierzanych mu zadań jako kary. Należy wytłumaczyć, dlaczego prosimy go o pomoc i dlaczego wykonywanie tej czynności jest ważne. Pokażmy też, że oprócz obowiązków dajemy mu możliwość większego stanowienia o sobie. Pozwólmy mu kompletować ubrania na co dzień, ubierać się samodzielnie, czy wybierać drugie śniadanie na wynos.
Uczniowie
Im dzieci są starsze, tym większy udział mogą brać w różnych pracach domowych. Dzieci w wieku od 7 lat są już w stanie same zrobić sobie śniadanie, wynieść śmieci, schować naczynia do zmywarki, rozwiesić pranie, poodkurzać czy zrobić zakupy. Jednak wspólne prace warto planować z wyprzedzeniem, aby dziecko wiedziało, kiedy może się bawić, a kiedy musi poświęcić czas na obowiązki. Im częściej chwalimy dziecko za to, że zachowało się odpowiedzialnie i okazujemy aprobatę dla jego wysiłku, tym częściej będzie ono chętne do powielania pożądanych przez nas postaw.
Zmieńcie rutynę w rytuał!
Żeby czas spędzony na wspólnym sprzątaniu nie kojarzył się z nudą, warto wprowadzać do tych czynności element zabawy czy grywalizacji – w ten sposób sprzątanie stanie się częścią radosnego życia domowego, a nie przykrym obowiązkiem. Warto też ułatwiać naszym dzieciom powierzone zadania sięgając po odpowiednie sprzęty domowe. Urządzeniem idealnym do wspólnego sprzątania jest pionowy odkurzacz bezprzewodowy Electrolux UltraPower. Jego lekka i ergonomiczna konstrukcja zapewni swobodę i komfort podczas odkurzania nawet małym pomocnikom, a brak kabla pozwoli na samodzielne uruchamianie bez konieczności kontaktu z gniazdkiem. Dodatkowo, łatwo odłączana jednostka ręczna może okazać się kompanem do sprzątania zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Dzięki technologii BrushRollClean™, za naciśnięciem jednego przycisku oczyścimy szczotkę z sierści i włosów. Z kolei funkcja Snap Clean to gwarancja prostego opróżniania pojemnika na kurz i czyszczenia filtrów. Aby zapewniać najwyższą wygodę odkurzania, ssawka odkurzacza UltraPower jest wyposażona w obracający się w zakresie 180° przegub Easysteer™ oraz oświetlenie LED DustSpotter™. W trosce o większą wydajność, Electrolux wyposażył swoje urządzenie w akumulator litowy TurboPower, który pozwala nawet na 60 minut nieprzerwanej pracy.
To oczywiste, że dzieci nie powinny musieć zachowywać się jak dorośli, jednak pozbawiając ich nauki samodzielności, nie pozwalamy im się w pełni rozwijać. Mądre wychowanie polega na towarzyszeniu dziecku w poznawaniu świata i uczeniu go tego, jak odnajdywać radość w codziennym życiu.