Stosowanie nintedanibu w leczeniu IPF
Boehringer Ingelheim z zadowoleniem przyjął informację o uaktualnieniu opartych na dowodach wytycznych ATS/ERS/JRS/ALAT z roku 2011, w zakresie leczenia samoistnego włóknienia płuc (idiopathic pulmonary fibrosis - IPF) sugerujące stosowanie nintedanibu* w leczeniu IPF.
Do niedawna możliwości leczenia pacjentów z IPF były ograniczone. Nintedanib* jest pierwszym lekiem o ukierowanym działaniu przeznaczonym do stosowania
w leczeniu IPF, który w sposób spójny wykazał skuteczność w trzech badaniach klinicznych. Nintedanib* spowalnia postępy choroby poprzez zmniejszenie pogorszenia czynności płuc o około 50% u różnowrodnych grup pacjentów z IPF**1. Nintedanib* znacznie zmniejszał ryzyko potwierdzonych zaostrzeń‡ o 68%1.
Profesor Klaus Dugi, dyrektor ds. medycznych w firmie Boehringer Ingelheim skomentował: „Z zadowoleniem przyjęliśmy informację, że w zaktualizowanych opartych na dowodach wytycznych z 2011 roku, wskazuje się stosowanie nintedanibu jako opcję terapeutyczną w leczeniu chorych z IPF. Jest to bardzo ważny krok zmierzający w kierunku poprawy opieki nad pacjentami z IPF i ich leczenia”.
Boehringer Ingelheim jest głęboko przekonany, że u chorych cierpiących na samoistne włóknienie płuc istnieje znaczne, niezaspokojone jeszcze zapotrzebowanie na właściwą terapię. Pacjenci dotknięci tą przewlekłą i wyniszczającą chorobą mogą odczuć korzyści wynikające z leczenia z zastosowaniem takiej substancji jak nintedanib*, który znacznie spowalnia proces pogarszania się czynności płuc oraz cechuje się możliwym do zaakceptowania profilem działań niepożądanych1.
Samoistne włóknienie płuc jest śmiertelną chorobą, w której średni czas przeżycia wynosi 2–3 lata od rozpoznania2. Podczas jej przebiegu dochodzi do postępującego bliznowacenia płuc, co powoduje ciągłe i nieodwracalne pogarszanie się czynności płuc oraz trudności w oddychaniu. Na całym świecie na samoistne włóknienie płuc choruje aż 14 do 43 osób na 100 tysięcy3, 4, przy czym najczęściej są to osoby powyżej 50 roku życia5.
~ ~
Informacje dodatkowe
Boehringer Ingelheim
Grupa Boehringer Ingelheim jest jedną z 20 wiodących firm farmaceutycznych na świecie. Działa globalnie za pośrednictwem 146 podmiotów zależnych i zatrudnia ponad 47 700 pracowników. Prowadzi prace badawczo-rozwojowe, produkcję i sprzedaż innowacyjnych produktów leczniczych o wysokiej wartości terapeutycznej, przeznaczonych do stosowania w medycynie i weterynarii. Firma, założona w roku 1885 pozostaje nieprzerwanie własnością rodziny Boehringer, a jej centrala zlokalizowana jest w Ingelheim w Niemczech.
Głównym elementem kultury Boehringer Ingelheim jest zobowiązanie do działań zgodnych z zasadami odpowiedzialności społecznej. Trwałym fundamentem działalności firmy jest zaangażowanie w projekty społeczne, jakim jest np globalny projekt Making More Health, opieka nad pracownikami i ich rodzinami oraz zapewnianie wszystkim pracownikom równych szans. Współpraca i wzajemny szacunek oraz ochrona środowiska i zrównoważony rozwój stanowią nieodłączną część wszystkich przedsięwzięć firmy Boehringer Ingelheim.
W 2014 roku firma Boehringer Ingelheim odnotowała przychody netto ze sprzedaży w wysokości około 13,3 mld euro. 19,9% wartości przychodów netto zainwestowane zostało w badania i dalszy rozwój.
Więcej informacji na stronie internetowej www.boehringer-ingelheim.com
Piśmiennictwo:
1 Richeldi L, et al. Skuteczność i bezpieczeństwo nintedanibu stosowanego przy samoistnym włóknieniu płuc N Engl J Med. 2014; 370:2071-82.
2 Raghu G, et al. An official ATS/ERS/JRS/ALAT statement: idiopathic pulmonary fibrosis: evidence-based guidelines for diagnosis and management. Am J Respir Crit Care Med. 2011;183:788-824.
3 Raghu G, et al. Incidence and prevalence of idiopathic pulmonary fibrosis.Am J Respir Crit Care Med. 2006;174:810-816.
4 Fernández Pérez E, et al. Incidence, prevalence, and clinical course of idiopathic pulmonary fibrosis: a population-based study. Chest. 2010;137:129-37.
5 American Thoracic Society. Idiopathic Pulmonary Fibrosis: Diagnosis and Treatment. Am J Respir Crit Care Med. 2000;161:646–664.
------------------------------------------------------------
*Nintedanib został dopuszczony do stosowania w USA i UE u pacjentów z samoistnym włóknieniem płuc. Nintedanib pozostaje w trakcie oceny rejestracyjnej prowadzonej przez instytucje ds. zdrowia w innych krajach.
‡Stwierdzone zaostrzenia stanowiły z góry określony element analizy wrażliwości w zestawie danych zbiorczych. Czas do pierwszego zaostrzenia zgłoszonego przez badacza stanowił drugorzędowy punkt końcowy, który osiągnięto w badaniach TOMORROW i INPULSIS®-2, ale nie osiągnięto w badaniu INPULSIS®-1.
**Do badania INPULSIS® włączono różnorodne grupy pacjentów — podobne do spotykanych w praktyce klinicznej, w tym pacjentów z wczesnym stadium choroby (FVC >90% wartości należnej), brakiem zmian typu plaster miodu w HRCT i/lub współistniejącej rozedmy płuc.
Nadesłał:
primum_pr
|