Strój kujawski w skrócie
Kujawy są regionem Polski, który posiada wielowiekową tradycję i kulturę, którym zachwycają się osoby z kraju, jak i z zagranicy. Bardzo charakterystycznym elementem sztuki ludowej oraz zwyczajów regionalnych jest kujawski strój ludowy. Jak się on prezentuje?
Początki historii stroju ludowego Kujaw sięgają dziewiętnastego wieku, kiedy to ubiór ten noszony był przez ludność wiejską na co dzień. Jego celem było podkreślenie przynależności do konkretnego regionu, a także tożsamości kujawskiej. Na chwilę obecną jest on noszony tylko podczas ważniejszych uroczystości religijnych czy wydarzeń kulturowych, można obejrzeć go również w muzeach.
Na męski strój kujawski składały się elementy, takie jak katanka, pas, kiereja, kapelusz oraz buty. Najważniejsza był katanka, czyli bezrękawnik w formie kamizelki, która nosili zamężni mężczyźni. Wersję z rękawami zakładali kawalerowie. Strój przewiązywany był różnokolorowymi pasami, zwłaszcza w dniu ważniejszych świąt.
Kobiecy strój składa się z kopki, gorsetu, kabatu, spódnicy i zapaski. Mężatki zakładały również czepce lub wełniane chustki tureckie. Część z nich nosiła również haftowane fartuchy. Rodzaj oraz ilość zdobień świadczyła o pozycji, a także majętności danej kobiety. Bogatsze panie zdobiły się również sznurami korali, bursztynów czy złotymi krzyżykami na łańcuszku. Dosyć istotnym elementem kobiecego stroju był również haft na spódnicy czy halce, który mógł zostać wykonany w kilku różnych technikach.
Tradycyjny strój kujawski jest bardzo ważnym elementem sztuki oraz tożsamości Kujaw, z którego ich mieszkańcy są naprawdę dumni. Nic dziwnego zatem, iż rodowici Kujawiacy chętnie wkładają ubiór ludowy z okazji ważniejszych świąt czy uroczystości. Zaraz obok rękodzieła kujawskiego, jest to uniwersalny symbol tego regionu, który rozpoznawalny jest w całej Polsce, a także na świecie.
Zapraszamy na www.kujawskie.eu
Nadesłał:
kujawskie
|