Stulejka u dzieci - co robić?


Stulejka u dzieci - co robić?
2011-12-30
O tyle, o ile dorośli mężczyźni rozumieją istotę stulejki i potrafią sobie z tym poradzić – godzą się z tą myślą i bez problemu, a nawet z chęcią przystępują do leczenia, to w przypadku dzieci problem jest dużo bardziej złożony.

Stulejka u dzieci jest schorzeniem równie niegroźnym, ale pod kątem psychologicznym może spowodować u dziecka przygnębienie, złość i smutek – gdyż stulejce towarzyszą bardzo nieprzyjemne objawy.

Ogólnie rzecz biorąc, stulejka to zwężenie napletka, a co za tym idzie, niemożność zsuwania go poza żołądź. Ze stulejką będziemy mieć również do czynienia wtedy, gdy napletek będzie się dało zsunąć, jednakże nie będzie to proste – będzie powodowało nieznośny ból, może pękać, krwawić i wyjątkowo boleć. I to właśnie źle wpływa nie tylko na psychikę dziecka, ale także na zadbanie o odpowiednią higienę.

W takiej sytuacji należy od razu zgłosić się do lekarza specjalisty – do urologa dziecięcego, gdyż nieprawidłowo leczona stulejka może tylko jeszcze bardziej zwężać napletek, a co za tym idzie, powodować nieodwracalne skutki na przyszłość. Lekarz powinien powiedzieć, co ma zamiar zrobić, a dziecku nie powinno to sprawiać bólu.

Jeśli lekarz stwierdzi, że potrzebna będzie operacja, przeprowadzi ją u dziecka najprawdopodobniej w znieczuleniu ogólnym. U dorosłych jest możliwe znieczulenie miejscowe, jednakże dziecko zbyt się denerwuje i rusza – co może być niebezpieczne.

To wszystko jest swoistą traumą i dla dziecka, i dla rodzica. Dziecko rozpamiętuje później jeszcze przez wiele lat stulejkę, a rodzice nadmiernie się tym stresują.

Dlatego właśnie po operacji należy zadbać o higienę synka – niezbędne będą regularne kontrole u lekarza i sprawdzenie, czy napletek goi się prawidłowo i nie dostało się zakażenie. Nie można tego lekceważyć, gdyż nieodpowiednio wyleczona choroba może powodować niedorozwój prącia, a co w konsekwencji może powodować niepłodność i przyszłe problemy z życiem seksualnym. Lepiej uchronić dziecko przed tym już teraz.

Artykuły na temat innych chorób dziecięcych:

  • szkarlatyna
  • odra u dzieci

Nadesłał:

linkbaby

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl