Stwórz dom uszyty na miarę


Stwórz dom uszyty na miarę
2015-07-29
Na każdym kroku spotykamy się z określeniem, że coś jest ergonomiczne: kształt, konstrukcja, design. Ergonomiczny powinien być także dom. Dowiedz się, co to oznacza i jak to osiągnąć.

Ergonomiczny dom to przestrzeń przede wszystkim przyjazna człowiekowi – taka, w której urządzenia, meble, przedmioty codziennego użytku są dostosowane do cech i upodobań mieszkańca. By wygodnie mieszkać, trzeba zastosować zasady ergonomii tak w sypialni, jak i łazience oraz kuchni. Czym się charakteryzuje ergonomiczne urządzanie domu?

Dopasowanie do potrzeb

Chcąc urządzić pomieszczenia zgodnie z zasadami ergonomii, trzeba wiedzieć, na jakie potrzeby mają odpowiadać. Warto wcześniej zastanowić się nad swoim gustem, preferowanymi rozwiązaniami. Dopiero wtedy można wybrać narzędzia, które posłużą do spełnienia wymagań w kwestiach wygody, funkcjonalności i formy.

W pierwszej kolejności warto zadbać o komfort poruszania się po mieszkaniu. Istotną kwestią jest umiejętne pozbycie się elementów utrudniających ruch. Drzwi przesuwne znakomicie zastępują modele klasycznie uchylane – są świetnym rozwiązaniem w przypadku ciasnych korytarzy lub między kuchnią i salonem – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. okuć budowlanych w firmie Häfele.

Jeśli zastąpienie drzwi klasycznych nie jest możliwe, warto zrobić coś, by zwiększyć wygodę ich otwierania. Kluczem do sukcesu są wygodne, mocne klamki i zawiasy wspomagające otwieranie i zamykanie drzwi.

Przepis na sukces

Przestrzeń w kuchni wymaga maksymalnej funkcjonalności – powinna zostać zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. Przygotowywanie produktów, gotowanie, zmywanie, przechowywanie żywności – tutaj nie można sobie pozwolić na nieefektywne wykorzystanie przestrzeni. Szczególnie dlatego, że często trzeba mierzyć się z koniecznością zagospodarowania małej powierzchni – jak w przypadku charakterystycznej dla aneksów zabudowy jednorzędowej. Zupełnie inaczej zagospodarujemy kuchnię w kształcie litery G, które występują w rozbudowanych kuchniach. Niezależnie od wybranego układu, urządźmy kuchnię tak, by wszystko było pod ręką. Będziemy w niej wykonywać wiele zadań jednocześnie, a przy tym korzystać 

z masy przyborów, urządzeń i produktów.

By oszczędzić sobie nerwowych poszukiwań, najlepiej zaplanować szafki na garnki, naczynia i akcesoria kuchenne w bliskim sąsiedztwie kuchenki, a w dalszych częściach kuchni zorganizować miejsce na zastawę lub żywność. Jako że zapasów (tak sprzętu, jak i żywności) w kuchni nigdy za wiele, nie zapominajmy o zagospodarowaniu kątów pomieszczenia.

- W tych, na pozór, trudno dostępnych miejscach świetnie sprawdzają się półki wysuwne, które zapewnią swobodny dostęp i optymalne wykorzystanie przestrzeni – mówi Jakub Malinowski, specjalista ds. okuć meblowych i ekspert bloga wnętrzarskiego Domokrajca.

Ekspert dodaje, że w przypadku kuchni z wyspą na zwiększenie wygody wpływa zastosowanie drzwi przesuwnych (więcej miejsca między zabudową a wyspą), a także rozwiązania w stylu wysuwanych blatów, które powiększają przestrzeń roboczą w zależności od potrzeb.

Świet(l)ne rozwiązania

Domowa ergonomia wyraża się nie tylko w swobodzie ruchu. To też światło – pomagające w codziennym funkcjonowaniu i pełniące funkcje ozdobne. Wybierając odpowiednie oświetlenie zyskujemy m.in. komfort sięgania po przedmioty – stosując modne i wygodne taśmy lub oprawy LED. Dzięki nim problemem przestaje być szukanie czegoś po omacku. Instalacja ich za meblami lub podwieszanym sufitem sprawia, że intymne przestrzenie jakimi są łazienka i sypialnia, zyskują pod względem klimatu i wystroju. Światło warto zainstalować także w garderobie, gdzie powinien pojawić się również pantograf, opuszczany ręcznie lub elektrycznie stanowi świetne rozwiązanie problemu sięgania do wysokich wieszaków oraz przechowywania sukienek i koszul.

Jak uzyskać wygodę w łazience? Najpotrzebniejsze kosmetyki i środki czystości lokujemy w szafkach blisko umywalki. Dzięki temu szybka poranna toaleta przebiegnie bez irytacji
i zbędnych poszukiwań. W niższych partiach mebli można składować np. ręczniki, a w wyższych chemię, która powinna być trudno dostępna dla najmłodszych domowników. W łazience mamy do czynienia z wilgocią – trzeba więc wybrać odporne na 
nią okucia sanitarne. Wytrzymałość i łatwość utrzymania ich w czystości będą dodatkowymi atutami.

Na ergonomię w naszym domu wpływa wiele drobnych szczegółów. Zamierzony efekt pomoże osiągnąć znajomość podstawowych zasad planowania kuchni, łazienki i sypialni. Ergonomia ma w sobie wiele z indywidualizmu – by dom był przyjazną przestrzenią, musi być dopasowany do naszych własnych potrzeb.

Nadesłał:

PREXPERT

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl