Styropian pod ciągłą kontrolą
Minęły cztery lata od uruchomienia Programu Gwarancji Jakości Styropianu, mającego na celu podniesienie standardów produkcji styropianu budowlanego. Do tej pory jedynymi firmami, które otrzymały odznaczenie w ramach tej inicjatywy jako Rzetelni Producenci, pozostają Knauf Therm i Austrotherm.
Według najnowszych statystyk Banku Gospodarstwa Krajowego w latach 2009 – 2014 przyznano ponad 15 tys. wniosków o premie termomodernizacyjne na łączną kwotę 761 tys. zł. Praktyka jednak pokazuje, że co trzecia termomodernizacja nie jest objęta gwarancją wykonawcy. Część prac ociepleniowych jest wykonywana przy użyciu niesprawdzonych materiałów, a decydującym warunkiem ich wyboru wciąż pozostaje cena. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu doradza ważenie płyt styropianowych przed montażem termoizolacji.
Certyfikowany styropian daje pewność
Badania przeprowadzane regularnie przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu wykazują, że nawet 80% styropianów z niższej półki cenowej może nie gwarantować skutecznej ochrony cieplnej i oczekiwanych oszczędności. Wynika to z zamieszczania błędnych informacji na opakowaniach, zaniżania wsadów surowcowych i oferowania produktów nie nadających się do poszczególnych zastosowań. Odbija się to przede wszystkim na konsumentach, którzy są w stanie ocenić efekt prac termomodernizacyjnych dopiero podczas eksploatacji budynku.
- Dostępne w sprzedaży styropiany fasadowe często nie posiadają odpowiednich parametrów wytrzymałości mechanicznej, która ma duże znaczenie w tego typu zastosowaniach. W Polsce obowiązujące minimum to wytrzymałość na rozrywanie TR na poziomie 80 kPa, a nie da się jej osiągnąć bez odpowiednio wysokiego wsadu surowcowego i odpowiedniej gęstości. Styropiany nie spełniające tego warunku nie gwarantują trwałej termoizolacji, dlatego warto kupować markowe produkty o potwierdzonej jakości – podkreśla Radosław Moczkowski, Dyrektor Handlowo-Techniczny Działu Knauf Therm Styropian Budowlany.
W celu ochrony konsumentów specjaliści z Programu Gwarantowany Styropian pobierają losowe próbki produktów dostępnych na rynku i badają ich właściwości. Skomplikowana procedura pozwala na zbadanie wszystkich ważnych parametrów styropianu, a wyroby przechodzące pozytywnie kolejne kontrole otrzymują czerwony znak Programu Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian”. Na razie oznaczane są nim wyroby tylko dwóch marek – Austrotherm i Knauf Therm. Potwierdzono, że produkty te gwarantują poprawę standardu energetycznego budynku i trwałość ocieplenia w całym cyklu życia obiektu.
Zważ i zyskaj pewność
Jednym z wymogów, które nakłada Program Gwarancji Jakości Styropianu na uczestników, jest umieszczanie każdorazowo czytelnej informacji o parametrach produktu. Są one zestawiane w postaci przejrzystej tabeli, która informuje o podstawowych właściwościach, jak deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła oznaczany symbolem λD, wytrzymałość na ściskanie (CS) i minimalna gęstość wyrobu w kg/m3. Różnic w rzeczywistych parametrach styropianu nie da się jednak dostrzec gołym okiem.
- Badania w ramach Programu „Gwarantowany Styropian” potwierdzają związek pomiędzy wagą styropianu, a jego najważniejszymi parametrami, takimi jak chociażby odporność na ściskanie (CS) czy współczynnik przewodzenia ciepła (lambda). Dzięki temu jakość produktu można sprawdzić samodzielnie za pomocą przenośnej wagi. Pamiętajmy, że wydatek na zakup styropianu to niewielki procent całkowitych kosztów modernizacji, która ma zapewnić komfort cieplny i oszczędności w perspektywie następnych 20 – 30 lat użytkowania budynku, dlatego warto przeprowadzić test jakości – mówi Marcin Feliks, doradca techniczny firmy Austrotherm.
Procedura samodzielnej kontroli jest bardzo prosta: należy zważyć paczkę styropianu, podzielić jej wagę przez objętość podaną na opakowaniu i porównać z wartością odpowiadającą danej odmianie styropianu, znajdującą się w tabeli na stronie www.gwarantowanystyropian.pl. Niedowaga produktu sygnalizuje jego zaniżoną jakość i jest podstawą do jego reklamacji.
Nadesłał:
E.C.H.O. Communications
|