Światowy Dzień Toalet – raport o stanie szkolnych łazienek
19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Toalet. Jego celem jest podwyższenie standardów łazienek na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem toalet publicznych. GFK przeprowadziła badania*, by sprawdzić, jak jest z czystością w szkolnych toaletach. Niestety te nie zdały egzaminu.
Łazienki do poprawki
Szkolna toaleta to miejsce, które powinno być sterylnie czyste i przyjazne dzieciom. Niestety badania* przeprowadzone przez GFK na zlecenie marki Domestos, pokazały, że niemal co trzeci uczeń (31%) negatywnie ocenia stan toalety w swojej szkole, a aż 72% mówi, że nie zawsze jest w nich czysto. Co najbardziej przeszkadza najmłodszym? Najczęściej, bo aż w 58% przypadków dzieci skarżą się na brzydki zapach, 52% zgłasza brak podstawowych środków do utrzymania higieny osobistej, a 48% zwraca uwagę na niespuszczoną wodę w toalecie i brudne elementy wyposażenia łazienki. Choć dyrektorzy często zdają sobie sprawę, że łazienki w ich podstawówkach są zaniedbane, nie mają środków na remont. Przyznają też, że często brakuje im funduszy na zakup wystarczającej ilości środków czystości. Dlatego konkurs „Wzorowa Łazienka” to dla wielu szkół jedyna szansa na metamorfozę szkolnej toalety. Do tej pory zgłosiło się ponad 300 szkół. Liczba ta stale rośnie, ponieważ podstawówki mogą zgłaszać się jeszcze do 10 grudnia br.
Szansa na nową jakość
Wśród nadsyłanych przez uczniów prac konkursowych można znaleźć wzruszające apele o pomoc. Najmłodsi skarżą się na odbiegające od standardów warunki higieniczne, brak papieru toaletowego, mydła, ciepłej wody, a nawet… światła. Dlatego uczniowie z klas 0-3 chętnie biorą udział w konkursie. Zwłaszcza, że trzeba zrobić tak niewiele, by cieszyć się toaletą błyszczącą przykładem. Wystarczy, że dzieci narysują, przygotują pracę plastyczną lub opiszą swoją wymarzoną łazienkę. Następnie na prace umieszczone w galerii szkoły na stronie www.wzorowalazienka.pl głosują internauci. To do nich finalnie należy decyzja, które z nich wygrają. Swoim szkołom kibicują nie tylko uczniowie, nauczyciele i rodzice, ale również całe miejscowości. Dyrektorzy często apelują do wszystkich mieszkańców i proszą o głos, bo wiedzą, że każdy z nich ma znaczenie.
*Badanie stanu szkolnych toalet na zlecenie marki Domestos zostało przeprowadzone przez GFK w czerwcu 2014r na próbie 1000 matek dzieci chodzących do szkół podstawowych w wieku 6-12 lat
Nadesłał:
Grzes33
|