Świętujemy Światowy Dzień Książki – zobacz polecane nowości i bestsellery wydawnicze


Świętujemy Światowy Dzień Książki – zobacz polecane nowości i bestsellery wydawnicze
2015-04-22
Jak wynika z raportu TNS Polska dla Biblioteki Narodowej, ponad 58% Polaków w 2014 roku nie przeczytało ani jednej książki. Okazją do zmiany nawyków może być coroczny Światowy Dzień Książki obchodzony 23 kwietnia.

Wisława Szymborska, Polska laureatka Literackiej Nagrody Nobla mawiała, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Nie od dziś wiadomo również, że czytanie książek poprawia humor, rozwija pamięć i wyobraźnię oraz poszerza nasze horyzonty. Tylko… po jaki tytuł warto sięgnąć?

 

Poznaj polecane nowości i bestsellery książkowe z empik.com

„Gniew”, Zygmunt Miłoszewski

Ostatnia część (po „Uwikłaniu” i „Ziarnie prawdy”) bestsellerowego cyklu kryminalnego o losach prokuratora Teodora Szackiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów powieści kryminalnych w Polsce, który przyniósł Zygmuntowi Miłoszewskiemu sukces na międzynarodowym rynku literackim. „Gniew” to trzymający w napięciu kryminał, w którym na próżno szukać jednak utartych schematów - autor zaprasza czytelnika do gry, sprawiając, że zamiast zastanawiać się, kto jest mordercą i jakie motywy nim kierowały, próbujemy dociec… kto i dlaczego został zabity.

Okularnik”, Katarzyna Bonda

Najnowsza książka Katarzyny Bondy – polskiej autorki, która wśród szerszej publiczności zasłynęła za sprawą trylogii o psychologu policyjnym Hubercie Meyerze („Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”).  „Okularnik”, który na półki księgarń trafi pod koniec maja (obecnie tytuł dostępny jest w przedsprzedaży w sklepie internetowym empik.com) to druga po bestsellerowym „Pochłaniaczu” część cyklu, którego główną bohaterką jest kobieta, profilerka Sasza Załuska. Sasza tym razem wybierze się w rodzinne strony autorki, by rozwikłać sprawę z przeszłości. Zmierzy się nie tylko z historią sprzed lat, przed którą od dawna próbowała bezskutecznie uciec, lecz także ze sprawą tajemniczego morderstwa, w którą zamieszana jest lokalna elita oraz polscy i białoruscy nacjonaliści.

 „1945. Wojna i pokój”, Magdalena Grzebałkowska 

O tej pozycji głośno jeszcze przed jej oficjalną premierą. Książka nie tylko dla miłośników literatury faktu. „1945. Wojna i pokój” to fascynująca podróż po dwunastu miesiącach strachu, nadziei, euforii i rozczarowania, kiedy świat stanął na granicy wojny i pokoju. Autorka przedstawia nam reporterską opowieść o jednym z najbardziej dramatycznych lat XX stulecia i przygląda się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Oddaje głos ofiarom, chociaż i katom poświęca sporo miejsca – zwłaszcza, kiedy może dzięki temu pokazać powojenne pomieszanie ról i losów. „1945. Wojna i pokój” to książka, dzięki której historia sprzed 70 lat znów jest na wyciągnięcie ręki.

„Najgorszy człowiek na świecie”, Małgorzata Halber 

Brawurowy debiut Małgorzaty Halber. Szczera i bezkompromisowa relacja z krainy nałogu. „Najgorszy człowiek na świecie” to opowieść o szukaniu nowej drogi i znajdowaniu odwagi, by wreszcie być sobą. Główna bohaterka, Krystyna czuje się wśród ludzi niepewnie. Jednak umie się kamuflować i dla znajomych jest przebojową imprezowiczką, wygadaną i wesołą – bo wie, jak można dodać sobie odwagi. Wystarczy mały drink, może dwa. Przed szkołą, po pracy, przed randką, na imprezie. Żeby dobrze się bawić. Żeby wreszcie się nie bać. Ale to lekarstwo działa tylko do czasu. Przed trzydziestką Krystyna decyduje się przestać na dobre. Wyleczyć ciało, ale przede wszystkim umysł.

Masakra”, Krzysztof Varga

Powieść Krzysztofa Vargi, autora kilkakrotnie nominowanego do Nagrody Literackiej  NIKE i laureata NIKE Czytelników 2009. „Masakra” to powieść drogi na poziomie realnym przez miasto i w sensie metaforycznym, przez mękę. Stefan Kołtun, wokalista rockowy w średnim wieku, obudzony z bólem głowy rykiem syren alarmowych, rusza przez rozgrzaną niewyobrażalnym upałem Warszawę w poszukiwaniu znajomych i przyjaciół, którzy pożyczą mu pieniądze. W trakcie pijackiej odysei spotyka emblematyczne postaci, z którymi prowadzi zasadnicze rozmowy, usiłując pomiędzy kolejnymi szklankami alkoholu  rozwikłać tajemnicę swojego życia i pojąć sens Polski. Niebywale zabawna (choć dość smutna) powieść, do czytania zdecydowanie na trzeźwo.

„Piękny drań”, Christina Lauren 

Międzynarodowy bestseller, który porwał już serca czytelników m.in. w Stanach Zjednoczonych, we Francji, a teraz również w Polsce. Debiutancka powieść dwóch autorek - Christiny Hobbs oraz Lauren Billings, które początkowo opublikowały „Pięknego drania” on-line. Tekst szybko zrobił furorę wśród internautów i trafił do księgarń. To pełna humoru historia niebanalnego związku zabójczo przystojnego Bennetta Ryana i jego pracowitej asystentki, studentki Chloe Mills. „Piękny drań” nie jest typową powieścią o romansie biurowym – a to za sprawą ciekawej konstrukcji bohaterów, którzy budzą w czytelniku ogromną sympatię i interesujących dialogów pełnych ciętych ripost. Jak na romans przystało w „Pięknym draniu” nie brakuje również namiętności i pożądania.

„Masa o porachunkach polskiej mafii”, Artur Górski 

Polski świadek koronny numer jeden już po raz trzeci zaprasza do niebezpiecznego świata polskiej mafii. Jego rozmowa z Arturem Górskim to szokująca opowieść o porachunkach, egzekucjach i uprowadzeniach. Prawdziwe oblicze wojny pruszkowsko-wołomińskiej – strzelaniny, zagadkowa egzekucje do dziś owiane tajemnicą; historia wojny, której lista ofiar jest o wiele dłuższa.  Czy istniała granica okrucieństwa szefów grupy? Jak pracowali płatni zabójcy? I czy gangsterski kodeks przewidywał wybaczenie? Jak wyglądała brutalna machina gangsterskiej sprawiedliwości? Premiera książki już na początku maja.

 

To zaledwie kilka propozycji książek, po które warto sięgnąć. Blisko 90 tys. tytułów, wraz z rekomendacjami użytkowników znajdziesz na http://www.empik.com/ksiazki.  W wolny wieczór albo weekend, w autobusie czy pociągu, na co dzień i od święta - zachęcamy do czytania!

 

Nadesłał:

empik.com

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl