Systemy ogrzewania


2013-02-15
Sposobów na ogrzanie mieszkania jest wiele i z tego szerokiego katalogu dostępnych możliwości chętnie korzystamy.
Sposobów na ogrzanie mieszkania jest wiele i z tego szerokiego katalogu dostępnych możliwości chętnie korzystamy. Możemy postawić na centralne ogrzewanie, na kominki, na piec opalany drewnem, a to jedynie najbardziej popularne rozwiązania. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ zależnie od architektury i wystroju danego mieszkania pasuje odmienne rozwiązanie.

Wybierając najlepszy sposób ocieplania trzeba mieć na uwadze tak zaletach stylu i użytkowności, ale także o bezpieczeństwie. Ogrzewanie ma to do siebie, że potrzebuje energii, ta z kolei wytwarzana jest zwykle w procesie spalania, a z tym z kolei wiążą się spore problemy. Każdy z systemów ogrzewania ma pewne specyficzne właściwości, które należy mieć na uwadze w trakcie ich budowy.

Chyba najbardziej popularnym systemem ogrzewania domu jest co. W tym systemie energia cieplna pozyskiwana jest w kotle co i rozprowadzana instalacją i kaloryferami po całym domostwie. Zaletą tego sposobu jest stosunkowo szybkie i długotrwałe nagrzanie pomieszczeń domu, co przekłada się na niezłe oszczędności w kosztach. Z drugiej strony należy pamiętać o wysokich temperaturach – należy unikać przekroczenia bezpiecznych temperatur w piecu i grzejnikach. Piec należy odpowiednio zabezpieczyć – inhibitory c.o., ognioodporne farby itd. poprawią bezpieczeństwo.

Inny sposób na ogrzanie domu to piece tradycyjne . Zwykle są to piece opalane drewnem, które są dają jeden z elementów wystroju pokojów. Do wyboru są piece w wersjach klasycznej z powierzchnią do gotowania lub jako pojedyncze ścianki kaflowe z małym piecem, w którym można rozpalić i nagrzać taki tradycyjny kaloryfer.

Niezwykle popularne są kominy, które są jednoznacznym obrazem każdego domu. Wydaje się, że w większej części realizacji służą więcej celom estetycznym czy relaksacyjnym niż ogrzewaniu w całym domu. Warto także zainstalować kominy z tzw. płaszczem wodnym, które ciepło wytwarzane przez spalane drewno zamieniają w temperaturę rozprzestrzeniane instalacją i grzejnikami po całym domostwie. trzeba postarać się o wysokiej jakości materiały do budowy kominków, aby uniknąć niemiłych zaskoczeń – płyty do kominków, cegły, izolacje etc. Trzeba pamiętać, że im bardziej skomplikowana struktura tym kosztowniejsza przebudowa czy serwis.

Nadesłał:

mipel

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl