Szafki bhp w zakładach branży spożywczej.


Szafki bhp w zakładach branży spożywczej.
2014-03-27
Z artykułu dowiesz się: 1. Gdzie określone są wymagania dla pomieszczeń socjalnych w tym szatni pracowniczych, jakie warunki techniczne powinny spełniać pomieszczenia przeznaczone na szatnie? 2.Jakie szafki bhp należy wybrać do szatni pracowniczych w Waszym zakładzie? 3.Jakie modele szafek ... Z artykułu dowiesz się:

1. Gdzie określone są wymagania dla pomieszczeń socjalnych w tym szatni pracowniczych, jakie warunki techniczne powinny spełniać pomieszczenia przeznaczone na szatnie?

2.Jakie szafki bhp należy wybrać do szatni pracowniczych w Waszym zakładzie?

3.Jakie modele szafek ubraniowych są dostępne na rynku?

            Producenci mebli metalowych, w szczególności mebli socjalnych, oferują kilkanaście modeli szafek ubraniowych bhp. Różnią się one rodzajem blachy, z której są wykonane (może to być blacha nierdzewna, stalowa lub blacha stalowa ocynkowana). Różnią się również konstrukcją, funkcjonalnością oraz wielkością. Szafy wykonane ze stali nierdzewnej są, ze względu na ceny materiałów, są wielokrotnie droższe do zwykłych szafek Bhp. Jakie, zatem szafy ubraniowe powinieneś wybrać do twojego zakładu?

            Po pierwsze zapoznaj się ze stosownymi przepisami. Wymagania dla pomieszczeń socjalnych określone są w Załączniku Nr 3 do Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (ze zmianami z Dz.U.03.169.1650, 2007.06.21 zm. Dz.U.07.49.330 § 1, 2008.07.09 zm. Dz.U.08.108.690 § 1, 2011.09.06 zm. Dz.U.11.173.1034 § 1).   Sprawdź czy przepisy sanitarne nakładają na twój zakład obowiązek stosowania szafek bhp z blachy nierdzewnej. Firmy działające w branży spożywczej, w przetwórstwie spożywczym oraz w gastronomii obowiązują wyższe wymagania niż inne firmy. Zatem jeśli twoja firma działa w jednej z powyższych branż masz dożą szansę, że tak właśnie będzie. Jednak zanim kupisz szafki bhp do szatni pracowniczych w twoim zakładzie upewnij się czy na pewno obowiązują Twoją firmę aż tak wysokie wymagania. Szafki bhp ze stali nierdzewnej są kilkakrotnie droższe, zatem warto wszystko sprawdzić dwa razy. Skontaktuj się z Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Weterynaryjna oraz innymi instytucjami dopuszczającymi do ruchu Twój zakład i po prostu zapytaj, wyjaśnij to z nimi przed wyposażeniem zakładu. Czasami ich wymagania są wygórowany i wcale nie wynikają z obowiązujących przepisów. Warto wówczas pertraktować i nie poddawać się.  Często wyrażają zgodę na wyposażenie zakładu w szafki bhp z blachy stalowej. Zależy to od wielu czynników np. specyfiki konkretnego zakładu, umiejscowienia szatni. Warto poświęcić temu zagadnieniu trochę czasu, być może zaoszczędzisz kilkadziesiąt tysięcy zł.

            Jeśli już ustaliliśmy rodzaj blachy, z której mają być wykonane szafki bhp to pozostaje wybrać odpowiedni model ze względu na konstrukcję i funkcjonalność. W branży spożywczej najczęściej stosowane są szafki ubraniowe dwudrzwiowe (dwukomorowe) z pionową przegrodą w komorze ubraniowej służącą do oddzielenia odzieży roboczej od odzieży osobistej pracownika. W ofercie producentów spotkasz również szafki jednodrzwiowe i trzydrzwiowe. Jednak ze względu na skalę produkcji najkorzystniej cenowo wypadają szafki bhp 2-drzwiowe. Wszyscy producenci mają w swojej ofercie również szafki ubraniowe bez przegrody, szafki bhp z drzwiami w kształcie litery L oraz skrytkowe szafki bhp. Wybierając szafki pamiętaj, aby posiadały nóżki lub zamów dodatkowo podstawy z ławką. Ułatwi to utrzymanie czystości w szatniach - pod szafami. Podstawy z ławką rozwiązują również inny problem - obowiązek zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc siedzących w szatniach. Kolejne wymaganie dotyczące branży spożywczej to uniemożliwienie gromadzenia się kurzu i śmieci na szafkach. Producenci mebli socjalnych rozwiązali ten problem wyposażając szafy ubraniowe w skośny daszek. Niektórzy producenci opracowali skośny daszek jako wyposażenie dodatkowe do standardowej szafki bhp inni produkują szafki ze skośnym daszkiem jako kolejny model. Wybierając szafy pamiętaj o skośnym daszku.  

            W szatniach przepływowych stosowane są tak zwane zestawy szatniowe otwarte. Są to szafy o długości 120 cm bez drzwi (otwarte) dla pięciu lub dla dziesięciu osób. Najczęściej służą do przechowywania odzieży gumowej. Zestawy szatniowe otwarte występują w dwóch wersjach. Produkowane są ze schowkami lub bez schowków.

            Podsumowując do zakładów branży spożywczej oraz do zakładów, w których są wysokie wymagania sanitarne polecam szafki bhp ze skośnym daszkiem na nóżkach lub na podstawach. Skośny daszek uniemożliwia gromadzenie śmieci oraz przypadkowych przedmiotów na szafkach oraz ułatwia sprzątanie górnych powierzchni. Podstawy oraz nóżki umożliwiają utrzymanie czystości pod szafami. Zestawy szatniowe otwarte stosowane są najczęściej w szatniach przepustowych, w części przeznaczonej na odzież roboczą (ochronną). W szatniach przepustowych w części przeznaczonej na odzież osobistą pracowników stosuje się najczęściej tradycyjne szafy ubraniowe. Zestawy szatniowe otwarte najczęściej stosowane są w zakładach przetwórstwa mięsnego.

Jan Nikodem Nikodem - szafki bhp

Nadesłał:

Nikodem - szafki bhp
http://www.nikodem.com.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl