Szafran na pozytywny nastrój
Szafran tj. krokus o pięknych, fioletowych kwiatach ma zastosowanie nie tylko jako roślina ozdobna i przyprawa. Ze względu na zwiększanie poziomu serotoniny i dopaminy, pomaga utrzymać dobry nastrój, szczególnie w stresie. Dlatego wspomaga leczenie stanów depresyjnych.
Szafran to substancja, która pozyskiwana jest z krokusa uprawnego, czyli rośliny o pięknych kwiatach, które mają fioletowy kolor. Rośnie w pasie od Morza Śródziemnego, przez Iran, aż po Indie. Ze względu na wiele cennych właściwości, szafran znajduje zastosowanie jako:
- roślina ozdobna
- przyprawa i produkt spożywczy
- surowiec medyczny.
Szerokie zastosowanie w medycynie.
Zarówno w ajurwedzie, jak i tradycyjnej medycynie arabskiej, szafran służył jako środek przeciwbólowy, wykrztuśny i pobudzający, dlatego stosowano go w łagodzeniu objawów przeziębienia. Jako przyprawa usprawnia proces trawienia, a także pomaga w walce z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Właściwości antyoksydacyjne związków, które zawarte są w tej roślinie, chronią układ sercowo-naczyniowy przed zmianami miażdżycowymi. Poza tym pomaga zmniejszać ciśnienie krwi, a także hamować apetyt.
Głównie jako środek antydepresyjny.
Jednak najbardziej znanym przykładem zastosowania szafranu w medycynie, które znane jest już od starożytności, jest wspomaganie leczenia łagodnych i bardziej zaawansowanych stanów depresji. Dwa aktywne składniki rośliny tj. krocyna i safranal, hamują zwrotny wychwyt 3 z 4 rodzajów neurotransmiterów tj. dopaminy, noradrenaliny i serotoniny. Dlatego potencjalnie odpowiedzialne są za jego antydepresyjne działanie.
Badania wykazują, że naturalny ekstrakt z szafranu wykazuje korzystne działanie terapeutyczne, w porównaniu do innych farmaceutycznych antydepresantów.
Więcej "hormonów szczęścia".
Dzięki działaniu swoich składników, szafran wpływa więc na zwiększenie stężenia tzw. "hormonów szczęścia" tj.:
1. Serotoniny
Jej poziom ma wpływ na nasze samopoczucie i odczuwanie przez nas stresu. Dlatego, gdy w organizmie jest jej za mało, doskwiera nam obniżony nastrój i ciężej nam funkcjonować w stresowych okresach. Poza tym, przy niedoborze serotoniny możemy być bardziej skłonni do agresji, a także do odczuwania lęku.
2. Dopaminy
Podobnie jak serotonina odpowiada za samopoczucie, a dodatkowo również za energię. Z tego względu dopamina motywuje nas do działania. W przypadku jej niedoboru mamy trudności z rannym wstawaniem, a w ciągu dnia odczuwamy zmęczenie i problemy w koncentracji.
Ekstrakt z szafranu.
W tym miesiącu, na polskim rynku pojawił się Affron, który zawiera wyciąg z, zebranych ręcznie, znamion ze słupków kwiatów szafranu (Crocus sativus L., krokus uprawny). Ten ekstrakt z oferty Hepatica standaryzowany jest do zawartości min. 3,5% leptikrozalidy. Pochodzi z hiszpańskiej La Manchy, gdzie każdy etap produkcji jest ściśle kontrolowany, począwszy od hodowli rośliny, a skończywszy na gotowym ekstrakcie.
Działanie Affronu, które zostało poparte badaniami klinicznymi:
- ułatwia utrzymanie dobrego, pozytywnego nastroju
- łagodzi depresję, niepokój, napięcie nerwowe, gniew i rozdrażnienie
- poprawa jakości snu
- wyższy poziom energii i witalności organizmu
- zmniejsza dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Aby zachować dobre samopoczucie i równowagę emocjonalną, niekiedy należy wspomóc się preparatami, najlepiej pochodzenia roślinnego. Warto jednak, aby ich działanie poparte było badaniami.
Link do zakładki nt. produktu https://hepatica.pl/sklep/affron/
Nadesłał:
agencja_pyry
|