Szczecin, czyli Paryż północy
Znasz pasztecik i paprykarz szczeciński, ale nie wiesz, co łączy to miasto z piramidami w Gizie i Drogą Mleczną?
Niegdyś w Danii powtarzano: „Nie jesteś bezpieczny, jeśli nie chronią Cię mury Szczecina”, ze względy na to, że w średniowieczu uważano miasto za twierdzę nie do zdobycia… Co jeszcze kryje Szczecin?
AccorHotels przygotowało infografikę przedstawiającą ciekawostki na temat Szczecina, a oto 7 ciekawostek, które powinien poznać każdy.
Paryż północy – XIX-wieczny układ osi urbanistycznej Szczecina wzorowany był na układzie paryskim, zaś układ centralnych placów: Sprzymierzonych, Odrodzenia i Grunwaldzkiego względem rzeki Odry nawiązuje do położenia piramid w Gizie względem Nilu. To jednak nie wszystko, bo analogii można doszukiwać się również w układzie pasa konstelacji Oriona względem Drogi Mlecznej.
Trzecie miasto w Polsce – Szczecin co do wielkości jest trzecim miastem w Polsce, zaś blisko 24% powierzchni zajmują grunty pod wodami. To tu znajdziemy również czwarte co do wielkości jezioro w kraju – Jezioro Dąbie – oraz trzeci pod względem wielkości w Europie cmentarz – Szczeciński Cmentarz Centralny.
Miasto magnolii i zieleni – w Szczecinie znajduje się aż 15 parków i 16 jezior i stawów. Park Kasprowicza łączący się z puszczą Wkrzańską to tylko jedna z licznych powierzchni zielonych w mieście. Wiosenną wizytówką Szczecina są magnolie – tylko tu kwitnące tak obficie.
Kino najstarsze na świecie – w 1909 roku powstało kino Pionier, najstarsze na świecie i działające do dzisiaj.
Podziemne trasy miasta – w Szczecinie znajduje się największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny światowej.
Zabytki i nowoczesność – z Wałów Chrobrego turyści mogą podziwiać cudowne trasy widokowe Odry i portu, zaś ducha nowoczesności tchną w miasto Azoty Arena (jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce) i kultowa, nagradzana filharmonia im. M. Karłowicza, której strzeliste bryły, przeszkloną fasadę i świetliste iluminacje znają niemal wszyscy.
Dni Morza i nie tylko – Szczecin to miasto imprez plenerowych. Jedną z najsłynniejszych są Dni Morza odbywające się w czerwcu, drugą Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy i na tym, co oczywiste, nie koniec…
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości wszystkich turystów – nie, Szczecin nie leży nad morzem.Infografikę przygotowała sieć hoteli AccorHotels.
Nadesłał:
They.pl
|