„Szkice architektoniczne”, czyli człowiek w przestrzeni
Rozpoczęła się czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu dla studentów architektury, którego organizatorem są Międzynarodowe Targi Poznańskie, a partnerem merytorycznym Izba Architektów RP. Uczestnicy zmierzą się wyzwaniem polegającym na przygotowaniu odręcznego rysunku, prezentującego wpływ wybranych
Ruszyła IV edycja konkursu dla studentów architektury
Rozpoczęła się czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu dla studentów architektury, którego organizatorem są Międzynarodowe Targi Poznańskie, a partnerem merytorycznym Izba Architektów RP. Uczestnicy zmierzą się wyzwaniem polegającym na przygotowaniu odręcznego rysunku, prezentującego wpływ wybranych technologii i materiałów na jakość, wygląd oraz charakter architektury. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas targów BUDMA 2018.
Motywem przewodnim tegorocznej odsłony konkursu „Szkice architektoniczne” jest „Człowiek w przestrzeni”. Uczestnicy projektu mają za zadanie przygotować rysunek odręczny w formacie A2 wykonany techniką tradycyjną (ołówkiem, rapidografem, piórem, markerem czy kredką), z wykorzystaniem dowolnej liczby kolorów. Przesłane prace będą ocenianie przez profesjonalne jury pod względem warsztatowym, wizualnym oraz estetycznym.
– Obowiązujący program zajęć na uczelniach wyższych odsuwa rysunek odręczny na dalszy plan, co sprawia, że młodzi architekci zatracają umiejętność posługiwania się techniką tradycyjną. Projekty architektoniczne najczęściej zaczynały się od wykonania szkicu, przelania na papier swoich emocji, wizji obiektu, dlatego poprzez konkurs staramy się promować tą nieco dziś zapomnianą umiejętność, wciąż istotną w naszym zawodzie. Tegoroczny motyw przewodni konkursu "Człowiek w przestrzeni" daje uczestnikom praktycznie nieograniczone pole manewru do zaprezentowania możliwości swojej wyobraźni – mówi Ryszard Gruda, Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP.
Konkurs rozpoczął się 8 listopada i potrwa do 20 grudnia 2017 roku. Jego uczestnikami mogą zostać wszyscy uczniowie szkół architektonicznych (publicznych i prywatnych) na terenie kraju, nadających tytuł magistra inżyniera architekta, którzy w regulaminowym terminie przygotują i prześlą na adres Organizatora pracę konkursową. Nad przebiegiem konkursu czuwa specjalne jury konkursowe złożone z czołowych polskich architektów, grafików oraz artystów plastyków. Komisja wyróżni dziesięć prac, a trzy najlepsze zostaną uhonorowane nagrodami finansowymi w kwotach: 5, 3 i 1 tysiąca złotych brutto. Ponadto, podobnie jak w roku ubiegłym, Organizator przewidział nagrodę publiczności. Nominowana praca z największą liczbą oddanych głosów otrzyma wyróżnienie specjalne. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas zbliżających Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2018, które zaplanowane zostały na okres 30 stycznia – 2 lutego 2018 roku w Poznaniu. Warunkiem koniecznym uzyskania nagrody jest obecność na uroczystej gali rozstrzygnięcia konkursu.
Od pierwszej edycji konkurs cieszy się niesłabnącą popularnością wśród studentów architektury ze wszystkich stron kraju. W każdej z poprzednich odsłon projektu brało udział kilkadziesiąt prac. Większość uczestników, w ocenie profesjonalnego jury, prezentowało wysokie umiejętności posługiwania się techniką odręczną oraz zdolnościami przestrzennego myślenia.
Konkurs doskonale wpisuje się w nową konwencję targów, która od kilku lat kładzie duży nacisk na kwestie związane z zagadnieniami architektonicznymi oraz szeroko pojętą edukacją architektoniczną. Jest to efekt trwającej od dłuższego czasu strategicznej współpracy z Izbą Architektów RP. Wspólnie realizowane projekty oraz przedsięwzięcia sprawiają, że największe tego typu wydarzenie branżowe w Europie Środkowo-Wschodniej przyciąga coraz większe rzesze nie tylko architektów, ale także osób spoza środowiska, wrażliwych na otaczającą ich przestrzeń publiczną.
Szczegółowe informacje na temat konkursu „Szkice architektoniczne” są dostępne na stronie http://www.budma.pl/pl/konkurs_szkice_architektoniczne/ .