Szkło na elewacjach biurowców – sposób na zwiększenie komfortu pracowników


Szkło na elewacjach biurowców – sposób na zwiększenie komfortu pracowników
2016-05-30
Przeszklone kompleksy biurowe na stałe wpisały się w krajobraz polskich miast. Szklane fasady i dachy podkreślają prestiż budynków i mieszczących się w nich korporacji. Ale nie tylko. Równie istotnym zadaniem biurowców jest zapewnienie maksymalnych korzyści najemcom.

Odpowiednio zaprojektowane budynki biurowe oddziałują na zdrowie i samopoczucie pracowników, zwiększając poziom zadowolenia z miejsca pracy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i pracowników inwestorzy i deweloperzy, zabiegający o długoterminowe kontrakty, muszą zapewniać jak najwyższe standardy w tym zakresie. Decyzje zapadają już na etapie projektowania budynku, podczas wyboru materiałów budowlanych stosowanych na elewacjach. Nowoczesne szkło umożliwia łączenie założeń estetycznych z dostępem światła dziennego, optymalną temperaturą i wyciszeniem wnętrz. To sprawia, że architekci coraz częściej sięgają po ten wszechstronny materiał.

Światło dzienne – mniejsze zmęczenie

Jedną z podstawowych funkcji stosowania dużej ilości przeszkleń w budynkach biurowych jest doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym. Dostęp naturalnego światła opóźnia zmęczenie związane z wykonywaną pracą, poprawia komfort widzenia i zdolność koncentracji. „Maksymalny dostęp światła dziennego do pomieszczeń umożliwia zastosowanie szkła o wysokiej przepuszczalności światła, takiego jak superbezbarwne szkło Pilkington Optiwhite™, którego przepuszczalność światła dla szyby o grubości 4 mm wynosi aż 92%” − mówi Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska. Coraz popularniejsze nowoczesne systemy szklenia strukturalnego zapewniają doceniany przez pracowników korporacji widok na otoczenie zewnętrzne. Brak ram, delikatna konstrukcja nośna, czy też wykorzystanie szklanych żeber, pozwalają na kreowanie wysoce atrakcyjnego środowiska pracy z większą ilością światła i wspaniałym poczuciem przestrzeni.

Korzystny mikroklimat – większa wydajność pracy

Równie istotnym czynnikiem wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, a w konsekwencji na jakość ich pracy, jest temperatura w pomieszczeniach biurowych. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka (zdaniem ekspertów powyżej 24°C) obniża zdolność koncentracji i wydłuża czas reakcji. Wykorzystywane w elewacjach szkło jest jednym ze sposobów na zbilansowanie temperatury pomieszczeń przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii, niezbędnej do ich ogrzewania lub chłodzenia. W dużych przeszkleniach, takich jak pełnej wysokości przeszklenia od podłogi do sufitu, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego Pilkington Suncool™, które chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w okresie letnim i ucieczką ciepła w okresie zimowym.

W przypadku kubaturowych obiektów biurowych, większa część energii zużywana jest do obsługi systemów klimatyzacyjnych związanych z koniecznością chłodzenia. Odpowiednie przeszklenia umożliwiają jej znaczne ograniczenie i w efekcie niższe koszty eksploatacji budynku. „Przy intensywnym nasłonecznieniu biurowców architekci często decydują o zastosowaniu szkła przeciwsłonecznego lub szyb zespolonych ze zintegrowanymi żaluzjami” – mówi Szymon Piróg. „Wbudowane żaluzje dają dodatkową możliwość indywidualnej kontroli poziomu przepuszczalności światła i energii słonecznej do wnętrz budynku”.

Wyciszenie wnętrz – lepsza koncentracja

Efektywna praca biurowa wymaga skupienia, dlatego jednym z najważniejszych aspektów projektowych przy wyborze szkła jest skuteczna ochrona przed hałasem. Zastosowanie w oknach i elewacjach laminowanego szkła dźwiękochłonnego pozwala zniwelować hałas bez zmniejszania dostępu cennego światła naturalnego. Jednym z przykładów jest warszawski kompleks biurowy Aeropark Business Centre, zlokalizowany w niewielkiej odległości od lotniska i ulicy o dużym natężeniu ruchu. Aby ograniczyć wysoki poziom hałasu, projektanci z pracowni Kuryłowicz & Associates zastosowali w szybach zespolonych szkło Pilkington Optiphon o grubości 8,8 mm. Rozwiązanie pozwoliło uzyskać wysoką izolację akustyczną i współczynnik tłumienia hałasu Rw wynoszący 42 dB. Dla porównania, standardowa izolacyjność dźwiękowa szyb to około 31 dB.

Szklane biurowce doceniane w „zielonej” certyfikacji

 

Różnorodność szklanych produktów i możliwość ich dowolnego łączenia pozwala projektować budynki, spełniające indywidualne wymagania związane z ich przeznaczeniem i lokalizacją. Odpowiednio dobrane szkło przyczynia się do uzyskiwania przez szklane biurowce dodatkowych punktów w międzynarodowych systemach certyfikacji LEED i BREEAMwyznaczających standardy dla zrównoważonego budownictwa. Nowoczesny kompleks Adgar Plaza zaprojektowany został w formie przeszklonych brył, z zastosowaniem ponad 6600 mkw. energooszczędnych szyb marki Pilkington. Uzyskany dzięki temu wysoki standard energetyczny kompleksu był jednym z kryteriów ocenianych podczas certyfikacji i przyczynił się do uzyskania prestiżowego certyfikatu LEED Gold.

Również wysoka jakość środowiska wewnętrznego biurowca Aeropark Business Centre została doceniona nie tylko przez użytkowników. Wyróżnienie jednego z należących do kompleksu budynków certyfikatem LEED Gold dowodzi, jak niezwykłym materiałem jest nowoczesne szkło.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl