Szkodliwe programy w Polsce - I kwartał 2010
Kaspersky Lab prezentuje raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski w I kwartale 2010 roku. Raport przygotował Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska.
Jest to trzeci raport kwartalny jaki ukazuje się w ramach cyklu badań nad szkodliwym oprogramowaniem występującym na terenie Polski, a jednocześnie pierwszy w tym roku. Systematycznie będą ukazywały się kolejne.
Analiza dokonana została w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN). Kaspersky Security Network (KSN) to innowacyjna technologia gromadzenia danych o zagrożeniach zaimplementowana w produktach firmy Kaspersky Lab przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych.
Z zestawienia (patrz Rys. 1 oraz Rys. 2 w galerii) zniknął Kraków, a na jego miejscu pojawiła się Gdynia. W ciągu całego I kwartału sukcesywnie co miesiąc Wrocław notował coraz większą liczbę infekcji. Daje mu to obecnie drugie miejsce. Warszawa i Gdynia od raportu z III kwartału pozostają wciąż na tych samych miejscach. W stosunku do ostatniego zestawienia, pozycji nie zmienił także Poznań.
Raporty z poprzednich miesięcy znajdują się pod adresami:
- Styczeń: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=586
- Luty: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=592
- Marzec: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=597
Mapa znajdująca się na Rys. 3 w galerii prezentuje poziom infekcji w konkretnych województwach. W porównaniu do poprzedniego zestawienia kwartalnego zaszły jednak zmiany w legendzie. Zmieniona została skala oraz dodana nowa barwa - zielona, która przypisana jest województwom z infekcjami poniżej 1,5% w skali kraju. W okresie od stycznia do marca aż w trzech województwach utrzymał się taki właśnie poziom. Najwięcej infekcji przybyło w dolnośląskim, głównie za sprawą Wrocławia.
- poniżej 1,5% - kolor zielony
- między 1,51% a 5% - kolor żółty
- między 5,01% a 9% - kolor pomarańczowy
- między 9,01% a 20% - kolor czerwony
- powyżej 20% - kolor bordowy
Poziom infekcji w poszczególnych województwach, I kwartał 2010
Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce
Druga część raportu (patrz Rys. 4 w galerii) składa się z tabeli prezentującej 20 szkodliwych programów, które odpowiadają za największą ilość infekcji polskich komputerów w I kwartale 2010.
Wraz z nowym rokiem, na liście Top 20 szkodliwych programów dla pierwszego kwartału pojawiło się bardzo dużo nowości w stosunku do IV kwartału 2009. Większość z tych szkodników była obecna w zestawieniu dla lutego i marca. Spośród szkodników obecnych od poprzedniego zestawienia, jedynie rootkit TDSS.aa odnotował wzrost. Pozostałe aplikacje mają tendencję spadkową. Największą trojan Agent2.cicg, który odpowiada za kradzież haseł i loginów dzięki wbudowanej opcji keyloggera.
Informację oraz artykuł można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.