Sztuka dobrego chorowania
Szacuje się, że 68% Polaków choruje na przeziębienie lub grypę przynajmniej raz w roku. Prawie co trzeci badany (29%) nie ma jednak czasu na odpoczynek podczas infekcji ze względu na obowiązki w pracy – wynika z badania „Stosunek Polaków do przeziębienia i grypy” przeprowadzonego na zlecenie Sanofi
producenta leków Modafen®[i]. Czy to, że jesteśmy zbyt zajęci, aby chorować, wychodzi nam na zdrowie?
Na odpoczynek podczas przeziębienia lub grypy pozwala sobie większość badanych, ale jednocześnie tylko 9% deklaruje, że zmniejsza w tym czasie obłożenie pracą1. Żyjemy w czasach, w których wydaje nam się, że jesteśmy niezastąpieni, a bez nas realizowany projekt się zawali. Boimy się, że ktoś będzie niezadowolony, że nas nie ma lub nie poradzi sobie bez nas. Prowadzi to do sytuacji, że walczymy sami ze sobą, wymagamy od siebie więcej niż możemy i staramy się mimo złego samopoczucia przeskoczyć zbyt wysoko ustawioną poprzeczkę. Każde nadużycie samego siebie trzeba kiedyś spłacić. Adrenalina sprawia, że „trzymamy się na nogach", ale w którymś momencie organizm i tak upomina się o swoje, a wtedy często na chorowanie musimy poświęcić dużo więcej czasu niż tylko kilka dni - mówi psycholog Dorota Gromnicka.
Czy w chorowaniu może być coś przyjemnego?
Prawie połowa badanych (45%) uważa, że choroba to czas, który kompletnie dezorganizuje życie i ogranicza. Co trzeci Polak jest przewrażliwiony, sfrustrowany tym stanem i nic mu się nie chce, a 7% mówi, że czuje się tak, jakby umierało1. Wprawdzie choroba nie jest przyjemnym okresem w naszym życiu, jednak od naszego nastawienia zależy, jak bardzo nam je uprzykrzy. Nie warto skupiać się jedynie na jej negatywnych aspektach, bo to także czas, w którym można zwolnić i zająć się sobą. Organizm potrzebuje odpoczynku, a my powinniśmy mu w tym pomóc tak, aby był to w pełni jakościowy odpoczynek fizyczny i psychiczny. Kiedy już uda się opanować najcięższe objawy, warto nadrobić zaległości w tym, na co zwykle nie mamy czasu - obejrzeć serial, przeczytać książkę, porozmawiać dłużej ze znajomymi czy po prostu pospać. W czasie choroby i przeziębienia, możemy zorganizować sobie miłe chwile, które będą miały pozytywny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne i pomogą się zregenerować - komentuje Dorota Gromnicka.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Sanofi, producenta leków Modafen®wynika, że część osób stara się znaleźć pozytywny aspekt chorowania - co czwarty respondent (26%) ceni sobie to, że w tym czasie bliscy dbają o niego w szczególny sposób, 17% cieszy fakt, że mają czas i siłę na oglądanie TV, czytanie czy relaks1.
Kiedy można wrócić do codziennych obowiązków?
Przeziębienie trwa zwykle ok. 7 dni, ale może przedłużyć się nawet do 14[ii]. Bywa jednak, że lepsze samopoczucie już po pierwszych dniach choroby staje się pretekstem do tego, by powrócić do swoich codziennych obowiązków. Jednak czy warto?
- Podczas infekcji górnych dróg oddechowych zaburzeniu ulegają m.in. zdolność uczenia się, czujność, czas reakcji, co może mieć znaczący wpływ na jakość wykonywanych zadań[iii].
- Co więcej, nieświadomie możemy zarazić osoby w naszym otoczeniu. Wirusy przenoszą się drogą kropelkową, więc rozprzestrzeniają się szybko i łatwo wnikają do organizmów innych osób. Jesteśmy ich nosicielami nie tylko w okresie rozwijania się choroby, ale też podczas zdrowienia i rekonwalescencji[iv].
Po ustąpieniu objawów nie zawsze jesteśmy już w pełni zdrowi - organizm jest jeszcze osłabiony, potrzebuje czasu na regenerację. Dlatego lekarze nierzadko zalecają tygodniowy odpoczynek. Mogłoby się wydawać, że skoro czujemy się już dobrze, to dodatkowy dzień w domu jest stratą czasu. Proponuję jednak spojrzeć na to jako inwestycję - im lepiej o siebie zadbamy, tym mniejsza szansa na ponowne rozwinięcie się infekcji - mówi laryngolog, dr n. med. Robert Szamborski.
Jak prawidłowo leczyć przeziębienie?
Polacy mają różne strategie leczenia - szacuje się, że co czwarty preferuje na początek coś delikatnego, a dopiero później sięga po mocniejsze środki. Są też tacy (15%), którzy biorą od razu silne leki, żeby szybko stanąć na nogi1.
Podejście pacjentów do chorowania bywa naprawdę różne. Z jednej strony bardzo często spotykamy się z określeniem umniejszającym sytuację: „to nie choroba, to tylko przeziębienie" albo „nic mi nie jest, to przecież katar". Bywa jednak, że pacjenci od razu mówią, że chcą antybiotyk, nie pytając nawet jakiego rodzaju infekcję mają. Fakty są dwa: po pierwsze przeziębienia nie powinno się bagatelizować - trzeba je wyleczyć, wyleżeć, a po drugie - nawet do 95% infekcji objawiających się bólem gardła i katarem to efekt działania wirusów, które leczy się objawowo, nie antybiotykami - mówi laryngolog, dr n. med. Robert Szamborski.
Rozwiązanie szyte na miarę
W przypadku przeziębienia lub grypy można sięgnąć po leki, które zniwelują nieprzyjemne objawy i zadziałają na ich przyczynę - stan zapalny, a tym samy mogą pomóc w zapobieganiu powikłaniom[v].
- Modafen® Grip zawiera ibuprofen ifenylefrynę. Ibuprofen zalecany jest do stosowania jako pierwszy zarówno wprzypadku bólu, jak igorączki, której towarzyszą inne objawy zapalenia (ból, obrzęk, przekrwienie, wysięk - katar[vi])[vii]. Fenylefryna natomiast odpowiada za niwelowanie objawów - obkurcza śluzówkę nosa, zmniejsza obrzęk ipoprawia drożność, także dróg oddechowych[viii],[ix].
- Modafen® Extra Grip zawiera ibuprofen ipseudoefedrynę. Pseudoefedryna w ponad 80% wchłania się z przewodu pokarmowego i równomiernie dociera do wszystkich zakamarków jamy nosowo-gardłowej, obkurczając naczynia i zmniejszając obrzęk błony śluzowej oraz poprawiając drożność górnych dróg oddechowych7,[x].
Jeżeli objawy są bardzo uciążliwe, warto zgłosić się do lekarza, który na podstawie badań i wywiadu dobierze odpowiednią metodę leczenia.
Sugerowana cena detaliczna leku Modafen® Grip[xi]: 9,99 zł/12 tabl., 15,99 zł/24 tabl.
Sugerowana cena detaliczna leku Modafen® Extra Grip11: 12,99 zł/12 tabl., 21,99 zł/24 tabl.
MODAFEN GRIP, 200 mg + 5 mg, tabletki powlekane. Każda tabletka zawiera 200 mg ibuprofenu (Ibuprofenum) i 5,0 mg fenylefryny chlorowodorku (Phenylephrini hydrochloridum). Wskazania do stosowania:Produkt leczniczy stosuje się w celu złagodzenia objawów przeziębienia i grypy z towarzyszącym przekrwieniem błony śluzowej w tym bólem, bólem głowy, gorączką, bólem gardła, niedrożnością nosa i zatok. Przeciwwskazania:Nadwrażliwość na ibuprofen, fenylefrynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, u pacjentów, u których wcześniej wystąpiły reakcje nadwrażliwości (np. astma, zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka) w odpowiedzi na kwas acetylosalicylowy (aspiryna) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie, związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ, czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka lub krwotoki w wywiadzie (dwa lub więcej odrębne epizody lub potwierdzenie owrzodzenia lub krwawienia), ciężka postać nadciśnienia tętniczego, ciężka niewydolność serca, nerek lub wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz hematopoezy, trzeci trymestr ciąży, nadczynność tarczycy, cukrzyca, jaskra pierwotna z zamkniętym kątem przesączania, zatrzymanie moczu, guz chromochłonny, u pacjentów, którzy obecnie stosują trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub inne leki sympatykomimetyczne, leki beta-adrenolityczne oraz u pacjentów, którzy obecnie stosują lub stosowali w ciągu ostatnich dwóch tygodni inhibitory monoaminooksydazy (MAO).
{Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z datą 06/2014}
Podmiot odpowiedzialny: Zentiva k.s., Republika Czeska
MODAFEN EXTRA GRIP, 200 mg + 30 mg, tabletki powlekane. Jedna tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu i 30 mg pseudoefedryny chlorowodorku. Jedna tabletka zawiera 155,3 mg laktozy jednowodnej.Wskazania do stosowania: Modafen Extra Grip stosuje się doraźnie w celu złagodzenia objawów grypy i przeziębienia, takich jak: gorączka, ból głowy, niedrożność nosa i zatok obocznych nosa, bóle stawowo-mięśniowe.Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen, pseudoefedrynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub w wywiadzie, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ. Ciężka choroba układu krążenia taka, jak choroba niedokrwienna serca, ciężka niewydolność serca, ciężkie nadciśnienie tętnicze, częstoskurcz; nadczynność tarczycy; skaza krwotoczna; jaskra z wąskim kątem przesączania; zatrzymanie moczu. Krwotoczny udar mózgu w wywiadzie lub występowanie czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia krwotocznego udaru mózgu, takich jak przyjmowanie leków zwężających naczynia krwionośne lub innych leków zmniejszających przekrwienie, stosowanych doustnie lub donosowo. Jednoczesne stosowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych). Ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek. Nie należy stosować u pacjentów, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy nadwrażliwości w postaci zapalenia błony śluzowej nosa, pokrzywki lub astmy. Ciąża i laktacja.
{Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z datą 04/2015}
Podmiot odpowiedzialny: Zentiva k.s., Republika Czeska
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
[i] Badanie zostało przeprowadzone przez instytut GfK na zlecenie Sanofi, producenta leków Modafen® w dniach 06-10.08.2015 metodą wywiadów bezpośrednich ze wspomaganiem komputerowym (CAPI) w ramach badania omnibus CAPI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 15+. Zastosowano segmentację przygotowaną przez agencję Izmałkowa Consulting oraz typologię opracowaną na potrzeby badania przez mgr Dorotę Gromnicką. Głównym celem realizowanego badania było poznanie podejścia Polaków do przeziębienia i grypy. Wyniki badania dostępne na prośbę.
[ii] Vishkaie FR, Bakouie F, Gharibzadeh S. Common cold outbreaks: A network theory approach. Communications in Nonlinear Science and Numerical Simulation 2014;11:3994-4002
[iii] Dicpinigaitis PV, Eccles R, Blaiss MS, Wingertzahn MA. Impact of cough and common cold on productivity, absenteeism, and daily life in the United States: ACHOO Survey. Current Medical Research & Opinion Vol. 31, No. 8, 2015, 1519-1525
[iv] Denys A. Zakażenia wirusowe. Wielka Interna. Pulmunologia cześć I pod redakcją Adama Antczaka. Medical Tribune Polska. Str. 206-211
[v] Rapiejko P. Banalne przeziębienie czy realne zagrożenie?. Terapia. Reprint z nr 6, z.2 (290), czerwiec 2013
[vi] Wysiękowe zapalenie uszu. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu:http://whc.ifps.org.pl/2012/04/wysiekowe-zapalenie-uszu/; 2015-10-19
[vii] Hryniewicz W. i wsp. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego 2010. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
[viii] Jackson Allen P. Management of Common Cold Symptoms With Over-the-Counter Medications: Clearing the Confusion Postgraduate Medicine, Volume 125, Issue 1, January 2013
[ix] ChPL leku Modafen Grip, zatw. 06.2014
[x] ChPL leku Modafen ExtraGrip, zatw. 04.2015
[xi] Ostateczna cena kształtowana jest niezależnie przez aptekę.
Nadesłał:
Nepentes
|