Tablice interaktywne SMART Board™ dla świętokrzyskich szkół


Tablice interaktywne SMART Board™ dla świętokrzyskich szkół
2009-10-09
Wczoraj, 8 października, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas wręczył w Kielcach akt przyznania świętokrzyskim szkołom pomocy rzeczowej i finansowej w ramach Świętokrzyskiego Programu Wspierania Rozwoju Edukacji na Obszarach Wiejskich.

Uroczyste wręczenie aktu odbyło się podczas konferencji Krok po kroku – jak budować strategię rozwoju edukacji w gminie. Osiągnięcia Świętokrzyskiego Programu Wspierania Rozwoju Edukacji na Obszarach Wiejskich są dużym krokiem naprzód w wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach wiejskich województwa świętokrzyskiego[1].

Wśród celów programu jest wyposażenie szkół w nowoczesne rozwiązania i rozwinięcie umiejętności korzystania z technologii, w tym z komputera i internetu. W ramach tych celów szkoły otrzymały pomoc rzeczową w postaci interaktywnego zestawu multimedialnego, składającego się z komputera, tablicy multimedialnej SMART Board, rzutnika multimedialnego i oprogramowania specjalistycznego. To pierwszy rok funkcjonowania Programu. Na rok 2010  również zaplanowano pomoc finansową dla najbardziej potrzebujących szkół o łącznej kwocie 5 mln złotych. „Nowoczesna edukacja dzieci i młodzieży jest kluczem do budowy społeczeństwa opartego na wiedzy. To szansa na prawdziwe przygotowanie naszej młodzieży do wyzwań, jakie czekają ją w przyszłości. Wierzymy, że dzięki Świętokrzyskiemu

Programowi Wspierania Rozwoju Edukacji na Obszarach Wiejskich dzieci z małych miejscowości będą miały równe szanse na osiągnięcie sukcesu, a nasz region będzie się jeszcze intensywniej rozwijał” powiedział Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.  Tablice interaktywne SMART Board zostały wynalezione w 1991 roku. Dzięki temu, iż maksymalnie absorbują uwagę ucznia, angażując w proces zdobywania wiedzy niemalże wszystkie jego zmysły – od dotyku, poprzez słuch, aż po wzrok, uczniowie korzystający z tablic interaktywnych osiągają znacznie lepsze wyniki w nauce[2].

Zastosowanie tablic SMART Board w edukacji ma także dodatkowy wymiar – wykorzystuje środowisko, w którym uczniowie czują się najlepiej. Młode pokolenie, wychowane w zdigitalizowanym świecie Internetu i permanentnego postępu technologicznego, świetnie odnajduje się w rzeczywistości IT. Tablice interaktywne SMART Board są stosowane na dużą skalę w krajach zachodnich, a dzięki takim inicjatywom jak  Świętokrzyski Program Wspierania Rozwoju Edukacji na Obszarach Wiejskich, uczniowie wiejskich szkół będą mogli używać takiego samego sprzętu edukacyjnego, jak ich koledzy z miast, co  przyczyni się do wyrównania szans edukacyjnych dzieci. „Jesteśmy dumni, że tablice interaktywne SMART Board zostały zakupione w ramach projektu i będą służyły uczniom w procesie zdobywania wiedzy. We globalnym świecie niezwykle ważne jest wyrównywanie szans uczniów ze wszystkich regionów – wiejskich i miejskich – na całym świecie.

Cieszymy się, że SMART Technologies może brać udział w kreowaniu społeczeństwa opartego na wiedzy i informacji” powiedziała Nancy Knowlton, prezes SMART Technologies. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej obecnie w szkołach województwa świętokrzyskiego zainstalowanych jest 105 tablic interaktywnych, co stanowi  4% tablic w szkołach w całej Polsce[3] (dla porównania w województwie mazowieckim jest 507 tablic interaktywnych, czyli 18% wszystkich tablic interaktywnych w polskich szkołach).

Sto dwadzieścia sześć tablic interaktywnych SMART Board, które trafią do szkół świętokrzyskich dzięki Świętokrzyskiemu Programowi Wspierania Rozwoju Edukacji na Obszarach Wiejskich to bardzo znacząca liczba i duży krok w podniesieniu jakości interaktywnej edukacji w tym rejonie.  

Inne rozwiązania SMART w salach lekcyjnych

Innowacyjne produkty firmy SMART Technologies zostały zaprojektowane tak, żeby bez problemu zadomowiły się w przestrzeni każdej klasy, pomagając nauczycielom w zaangażowaniu wszystkich typów uczniów w prowadzoną lekcję. Oprócz tablic interaktywnych SMART oferuje także pełną linię nowoczesnych rozwiązań interaktywnych umożliwiających współpracę, m.in.

  • SMART Notebook software – oprogramowanie do przygotowywania i prowadzenia interaktywnych  lekcji lub prezentacji. SMART Notebook software daje nauczycielom dostęp do całego systemu treści, narzędzi i aplikacji, które pozwolą im tchnąć życie w każdą lekcję.
  • SMART Response (Senteo) – bezprzewodowe narzędzie zawierające w sobie interaktywny system do zbierania oraz analizowania informacji/odpowiedzi. Umożliwia sprawne przeprowadzanie interaktywnych testów.
  • Tablet interaktywny AirLiner – tablet, który pozwala na nanoszenie poprawek, rysowanie i operowanie tablicą interaktywną nawet z najdalszych zakątków sali.
  • SMART Podium – łatwy w obsłudze panel interaktywny, który pozwala prowadzić prezentacje, zajęcia, nanosić notatki na wyświetlane treści bez konieczności stania przy tablicy.
  • SMART Dokument Camera – funkcjonalna kamera umożliwiająca cyfryzację i projekcję wszelkich treści – zarówno tekstu jak i trójwymiarowych eksponatów.
  • Bridgit conferencing software – oprogramowanie umożliwiające szybkie i łatwe przesyłanie danych, obrazu i dźwięku.

Więcej informacji o firmie SMART Technologies dostępnych jest na stronie www.smarttech.comW Polsce dystrybutorem produktów SMART Technologies jest firma IRS: www.tablice.net.pl 

O SMART Technologies: Od kiedy w 1991 roku SMART Technologies wprowadził swoją pierwszą dotykową tablicę interaktywną SMART Board™, firma rozpoczęła tradycję tworzenia innowacyjnych, łatwych w obsłudze rozwiązań, które zapewniły jej ogólnoświatową rozpoznawalność i zaufanie klientów. To właśnie tej tradycji SMART Technologies zawdzięcza swoją obecną pozycję globalnego lidera rynku tablic interaktywnych oraz strategiczną współpracę z Intel Corporation. Stale rozszerzana linia produktów SMART sprawiła, że praca zespołowa oraz skuteczne nauczanie oparte na technologiach interaktywnych są dostępne dla milionów ludzi na całym świecie.

1] Zjawiskiem obserwowanym powszechnie na wsi jest niedostateczny poziom wykształcenia jej mieszkańców, jak również trudniejszy dostęp do nowoczesnych technologii i infrastruktury oraz niższe aspiracje życiowe. Powyższe czynniki są przyczyną tego, że obszary wiejskie są przez to mniej atrakcyjne niż obszary miejskie, powodują także powstawanie wielu  barier w rozwoju wsi – mieszkańcy obszarów wiejskich nie mają odpowiednich kwalifikacji, wymaganych na rynku pracy. Źródło: Świętokrzyski Program Wspierania Rozwoju Edukacji Na Obszarach Wiejskich: http://www.sejmik.kielce.pl/index.php?go=3&id_k=13390&bMenu2=1&menu2=0 
[2] Wyniki badań prowadzonych od 2004 roku w Zakładzie Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza[2] wykazały pozytywny wpływ stosowania technik interaktywnych w nauczaniu na efektywność przyswajania wiedzy uczniów z różnych poziomów edukacyjnych. http://zdch.amu.edu.pl/portal/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=9&id=35&Itemid=60 

[3] Dane udostępnione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zawarte w Systemie Informacji Oświatowej w dniu 24 września 2009 r.

 
 
Dodatkowych informacji udziela:
Magdalena Skarżyńska Monday PR Tel. (22) 487-84-21 E-mail: magdalena.skarzynska@mondaypr.pl 
Aleksandra Bojanowska Monday PR Tel. (22) 487-84-21 E-mail: aleksandra.bojanowska@mondaypr.pl   
 
 
2009 SMART Technologies ULC. SMART Board™, SMART Notebook software, SMART Response (Senteo), Airliner wireless slate, SMART Podium, SMART Document Camera, Bridgit conferencing software, smarttech and the SMART logo are trademarks or registered trademarks of SMART Technologies ULC. In the U.S. and/or other countries. All other third-party product and company names are for identification purposes only and may be trademarks of their respective owners.

Nadesłał:

Mondaypr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl