TESTAMENT NOTARIALNY


TESTAMENT NOTARIALNY
2013-02-22
Testament notarialny jestem jednym z testamentów zwykłych. Dzięki pomocy notariusza pozwala na prawidłowe rozporządzenie majątkiem spadkowym.

Testament


Testament jest to czynność prawna osoby fizycznej, która dysponuje swoim majątkiem na wypadek własnej śmierci. Polega ona na sporządzeniu aktu w sposób jednostronny oraz samodzielny. Należy pamiętać, że nie wywołuje ona skutków za życia testatora. Osoba, która sporządziłatestament ma prawo do jego zmiany w każdym momencie. Testament nie może być dokonywany przez przedstawiciela, musi on mieć charakter osobisty. Inaczej mówiąc jest to dokument, który zawiera oświadczenia woli testatora.


Kto ma prawo do sporządzenia testamentu


Prawo to zależy przede wszystkim od posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych osoby, która chciałaby sporządzić testament. Takie prawo ma osoba, która ukończyła lat 18 lub zawarła ona wcześniej związek małżeński i nie została wcześniej ubezwłasnowolniona. Bardzo ważne, aby testator posiadał świadomość regulowania losów własnego majątku w chwili sporządzania dokumentu. Swoboda testowania pozwala na swobodne dysponowania majątkiem przez testatora oraz pozwala na wybór dowolnych osób do dziedziczenia. W każdym sporządzonym testamencie powinna znaleźć się liczba spadkobierców oraz wielkość ich udziałów.


Wady testamentu


Testament może być uznany za nieważny jeśli:

  • został on sporządzony w stanie wyłączającym świadomość lub swobodę decydowania;

  • testator działał pod wpływem groźby;

  • testator działał w błędzie.


Testament sporządzony u notariusza


Testament sporządzony u notariusza jest uważany za najbezpieczniejsza formę rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci. Jest on sporządzany w dowolnej chwili i obowiązuje niezależnie od upływu czasu pomiędzy jego sporządzeniem o jego otwarciem. Testament ten jest zawsze sporządzany w kancelarii notarialnej przez notariusza w obecności spadkodawcy. Ma on charakter dokumentu urzędowego. Testamentowi notarialnemu towarzyszy ustawowy przymus przechowywania oryginału w kancelarii notarialnej. Jedynymi minusami tego rozwiązania są koszty jakie należy ponieść tzw. taksa notarialna.

Nadesłał:

Quetzal

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl