Tłoczenie płyt, opis produkcji


2012-02-15
Płyta cd to wspaniały wynalazek, który dzisiaj jest nam pomocny na każdym kroku. Dzięki niej możemy zamieścić ważne dla nas dane, które trzeba gdzieś przechować czy odtworzyć na innym komputerze. Płyta cd jest dziś nierozerwalnym elementem naszej pracy.

Jak powstaje płyta cd? Płyta taka powstaje w wyniku pewnego procesu, który prawidłowo nazywa się tłoczenie płyt cd. Tłoczenie płyt cd przebiega w kilku etapach. Pierwszy z nich to premastering. Kolejny to mastering, który polega na tym, że promień lasera nanosi obraz spirali z danymi na specjalnym szklanym krążku pokrytym światłoczułą emulsją. Potem na powierzchnię szklanej matrycy zostaje naniesiona srebrna powłoka. Dalej electroplating.

Etap ten polega na tym, że szklana matryca zostaje przekształcona w "formę", która będzie używana do tłoczenia płyt. "Formę" uzyskuje się poprzez naniesienie niklowej powłoki na powierzchnię szklanego krążka przy użyciu procesu elektrolizy. Następnie niklowa powłoka jest oddzielona od szklanego krążka, dzięki czemu uzyskuje się negatyw płyty CD. Kolejne matryce mogą być produkowane w ten sam sposób poprzez powtarzanie procesu elektrolizy. Następnie jest właściwe tłoczenie. Końcowe etapy procesu tłoczenia to metalizacja, lakierowanie oraz nadruk. Proces ten następuje bardzo szybko i sprawnie. Po kilku sekundach możemy wziąć do ręki gotową płytę cd.

Ten rodzaj płyty został wymyślony w latach 80' XXI wieku. Nie od razu zyskał popularność. Jednak stał się szalenie popularny w latach 90' kiedy stał się to głównym elementem, na których znajduje się muzyka. Płyta taka ma więc szerokie możliwości zapisu, które na co dzień stosujemy. Obecnie nikt nie wyobraża sobie życia bez płyt cd. Możemy na nich zapisywać ważne dla nas dane, takie jak: zdjęcia z aparatów cyfrowych, pliki z danymi.

Więcej na temat płyt znajdziecie pod adresem http://www.ekb.pl/

Nadesłał:

tbcabc

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl