Torba pierwszej potrzeby dla mamy i dziecka Jak zadbać o higienę w szpitalnej sali?


2015-03-17
Zbliżający się termin porodu to moment nasilonego stresu dla przyszłej mamy. Dlatego też zamiast zastanawiać się w ostatniej chwili, czy wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, warto przygotować szpitalną wyprawkę dużo wcześniej. Co powinno zatem znaleźć się w Waszej torbie?

Jak się pakować, żeby niczego nie zapomnieć?

Przed rozpoczęciem pakowania najlepiej stworzyć listę artykułów, które będą niezbędne mamie i jej dziecku w pierwszych wspólnych chwilach. Pakując poszczególne rzeczy, odhaczajmy następne pozycje na kartce. Robiąc to szybko, łatwo czegoś zapomnieć. Lepiej uniknąć takiej sytuacji, a później niepotrzebnego, dodatkowego stresu w szpitalu.

Spakowaną torbę powinno się położyć blisko przedpokoju tak, by w sytuacji alarmowej, nie szukać jej po całym domu.

 

Co zabrać?

Podstawową kwestią, oprócz dokumentów, są ubrania dla Ciebie i maluszka. Priorytetem są tu body, koszulki, cienkie skarpetki, które zakłada się na rączki malucha, żeby dziecko nie mogło się zadrapać czy bawełniane czapeczki. Dla siebie zabierz koniecznie wygodne koszule nocne - najlepiej rozpinane, gdyż ułatwiają karmienie, bieliznę na zmianę oraz ubranie na wyjście ze szpitala. Kolejne rzeczy pierwszej potrzeby to akcesoria, które pomogą mamie przy maluchu i w łazience. Przykładem może być tu kocyk, ręczniki, pieluchy dla dziecka (tetrowe i jednorazowe). Do swojej podręcznej torby spakuj chusteczki higieniczne, podpaski nocne, dezodorant bezzapachowy, szczoteczkę do zębów oraz mydło antybakteryjne, którego warto użyć przed każdym kontaktem z maluszkiem.

Jak dbać o higienę w szpitalu?

W pierwszych chwilach życia maleństwa bardzo ważne jest by otoczyć je odpowiednią ochroną, dlatego też młoda mama powinna pamiętać o kilku dodatkowych zasadach higieny osobistej:

  1. Pamiętaj o regularnym myciu rąk sprawdzonym mydłem antybakteryjnym, np. marki Dettol, które usuwa 99,9% zarazków, w tym bakterie Salmonelli, E. Coli i wirus grypy[1]. Ręce są głównym nośniekiem bakterii  warto pamiętać o tym po skorzystaniu ze szpitalnej toalety, przed i po przewijaniu niemowlaka, przed karmieniem, ale też po wizycie gości.

  1. Upewnij się, że osoby odwiedzające przestrzegają procedur obowiązujących w szpitalu i po przyjściu oraz przed wyjściem z odwiedzin dokładnie myją ręce mydłem antybakteryjnym o sprawdzonej skuteczności.

  1. Jeśli ktoś z bliskich chce Cię odwiedzić w szpitalu, a wiesz, że jest przeziębiony, poproś o przełożenie wizyty na inny termin, np. po powrocie do domu. Tego typu sytuacje bywają niebezpieczne dla maleństwa.


[1] Wyżej wymienione działanie jest charakterystyczne dla produktu biobójczego, a wg danych Nielsen na dzień 31.12.2014 jest to jedyny dostępny na rynku produkt biobójczy.

Nadesłał:

zdrowiemamy

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl