Trendy wnętrzarskie w sezonie wiosna/lato 2016
Wzornictwo lat 50. i 60. przełamane pastelowymi kolorami, faktura zainspirowana naturą oraz odważne stosowanie miedzi i stali w elementach dekoracyjnych, to zdaniem Tomka Tarasewicza, architekta wnętrz i dekoratora Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka, najświeższe trendy w aranżacji wnętrz w sezonie
Pudrowy róż i antracyt
„W sezonie wiosna/lato 2016 uwagę przykuwa pudrowy róż (Rose Quartz) oraz jasny błękit (Serenity). Ulubiona para sezonu ma być widoczna we wszystkich pomieszczeniach – kuchni, sypialni, salonie czy łazience” – prezentuje trendy Tomek Tarasewicz. Świetnym przykładem może być morska deska kuchenna Chop2Pot marki Joseph Joseph oraz różowa miska Glam od Guzzini – oba produkty dostępne w sklepie QForma, czy błękitna poduszka Sara do nabycia w salonie BoConcept.
Zabawa kolorem dotyczy zarówno produktów, które często zmieniają swoje barwy, np. obicia mebli (krzesło Lui firmy Team 7 dystrybuowane przez Asymetria Studio), jak i tych, które wcześniej nie miały funkcji dekoracyjnej, a przede wszystkim użytkową. Doskonałym przykładem jest miętowy mikser Artisan 5 marki KitchenAid z salonu QForma wzorowany na kolorowej stylistyce amerykańskich barów lat 50.
„Inne modne barwy w tym sezonie to kolor miętowy, szałwiowy, pastelowa żółć, beż, szarość i seledyn. Wszystkim modnym barwom powinna towarzyszyć biel, która po latach powraca na ściany” – dodaje Tomek Tarasewicz.
Naturalny powrót do lat 50. i 60.
Pojawiający się od jakiegoś czasu wątek inspiracji naturą w aranżacji wnętrz zaznaczy swoją obecność również w tym sezonie i to w wydaniu vintage.
„Drewniane fronty szaf, stolików, komód i kredensów będą utrzymane w naturalnych kolorach, często z widocznymi słojami. Innym przejawem obecności stylu vintage są organiczne linie widoczne przede wszystkim w meblach. Najmodniejsze krzesła i fotele będą miały zdecydowanie zaokrąglone kształty” – wyjaśnia Tomek Tarasewicz. W ten trend świetnie wpisuje się dębowa komoda Davos od Ludwik Styl czy masywny blat stołu Gordon marki Cattelan Italia dostępny w Italmeble.
Kolejnym charakterystycznym trendem jest wykorzystanie materiałów pochodzenia organicznego do produkcji mebli. Ciekawym projektem w tym nurcie jest sofa BACIO marki Rolf Benz obita materiałem wykonanym ze szlachetnego połączenia bawełny, lnu, wiskozy i poliestru. Tworzywa te coraz częściej są barwione ekologicznie. Naturą inspirowane są także dodatki, takie jak np. miętowa waza o nierównej fakturze Bloom Vase od BoConcept.
Styl vintage pojawi się także w stałych elementach wyposażenia domu, takich jak grzejniki – np. żeberkowe TUBUS 3 marki Instal Projekt dostępne w Aleotti, utrzymane w modnej kolorystyce oraz kształcie typowym dla polskiego designu lat 50. i 60.
Miedziane dodatki i stal
„W tym roku modne będą gustowne dodatki w kolorze miedzi oraz konstrukcje stalowe, które świetnie komponują się z minimalistycznymi, industrialnymi i utrzymanymi w skandynawskim stylu wnętrzami. Miedziane akcenty dodają pomieszczeniom elegancji, szlachetności i delikatności” – mówi Tomek Tarasewicz.
Miedź dominuje w kloszach lamp, jak w przypadku modelu Calimero Cattelan Italia (Italmeble). Pojawia się także w ramach luster i obrazów (ażurowa rama Ludwik Styl), akcesoriach kuchennych i łazienkowych oraz ozdobach. Świetnym przykładem zastosowania koloru miedzianego w dodatkach są misy i wazy marki Tom Dixon do kupienia w sklepie NAP, czy ozdobne talerze od Ludwik Styl. Z kolei stal wykorzystywana jest na przykład jako lekka konstrukcja nóg dźwigających ciężki blat wspomnianego już stołu Gordon. Kolor miedziany jest też doskonałym uzupełnieniem mebli, jak w przypadku leżanki Iris od Novelle. Tutaj retro stylistyka doskonale łączy się z naturalnymi kolorami ziemi i delikatnym, miedzianym wykończeniem ramy i nóg mebla.
Wszystkie wymienione w materiale produkty są dostępne w Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka przy ul. Malborskiej 41 w Warszawie.
Nadesłał:
Jarosław Soroczyński
|