Trzeba walczyć o konkurencyjność polskiego węgla
Polska chce rozwijać odnawialne źródła energii, ale kluczowe znaczenie dla polskiej energetyki nadal będzie miał węgiel kamienny i brunatny, a w nieodległej przyszłości także gaz ze złóż łupkowych.
– Te słowa wypowiedziane w Katowicach przez premiera Donalda Tuska zaledwie na dwie godziny przed rozpoczęciem konferencji "Globalny rynek górniczy – wizja przyszłości" były ważnym impulsem w debacie zorganizowanej przez Grupę PTWP S.A.
– Przemysł, w tym przemysł wydobywczy, górnictwo oraz inne gałęzie przemysłu ciężkiego jak hutnictwo czy energetyka, nadal pozostaje kluczową gałęzią gospodarki – mówił na targach górniczych w Katowicach premier Donald Tusk.
Potwierdzał to podczas konferencji PTWP „Globalny rynek górniczy – wizja przyszłości" Paweł Smoleń, prezydent EuraCoal (Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego). – Węgiel to podstawowe paliwo energetyczne świata. Zasoby węgla kamiennego stanowią 79,8 proc. światowych rezerw surowców energetycznych, a zasoby węgla brunatnego stanowią 9,3 proc. Mówienie o dekarbonizacji to iluzja i strata czasu – mówił Smoleń.
Zasoby innych paliw są znacznie mniejsze, zasoby uranu stanowią 1,2 proc. światowych rezerw surowców energetycznych, ropy 1,2 proc., gazu ziemnego 2,2 proc. a gazu ze złóż niekonwencjonalnych 3,4 proc.
– Przy takiej strukturze światowych zasobów surowców energetycznych mówienie o dekarbonizacji jest iluzją – przekonywał prezydent EuraCoal. Energetyka węglowa jest jedną z kilku technologii zapewniających stabilne dostawy energii przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, przez cały rok.
Wiceprezydent China National Coal Association, Wang Hongqiao przedstawił dominującą rolę węgla
i przemysłu węglowego w gospodarce Chin. Działa tam 14 tysięcy różnych kopalń, siedem spółek jest w stanie wydobywać ponad sto milionów ton węgla rocznie, a kolejnych 47 spółek powyżej 10 mln ton węgla rocznie.
Chiny posiadają bardzo duże zasoby węgla energetycznego i są największym producentem węgla
w świecie. Wydobywają ok. 3,6 mld ton rocznie, a mimo to w 2012 roku zaimportowały jeszcze 284 mln ton węgla. W Chinach technologie węglowe rozwijają się na znaczącą skalę. Cieszyła zatem uwaga prezesa Wang Hongqiao, który jest zwolennikiem zacieśniania współpracy pomiędzy górnictwem Polski i Chin. Polskie górnictwo, choć nieporównywalnie mniejsze ma opinię bardzo bezpiecznego i mocnego technologicznie.
Lenka Kovacovska, zastępca dyrektora Departamentu Zasobów i Bezpieczeństwa Energetycznego
w Ministerstwie Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej także podkreślała znaczenie węgla
w gospodarce Czech, choć tam zasoby są już na wyczerpaniu i nadchodzi czas zmiany priorytetów.
– W Czechach węgiel jest jednym z najważniejszych zasobów energetycznych. Dostępność najwyższej jakości złóż węgla brunatnego zakończy się między 2023 a 2025 rokiem. To niesie z sobą wyzwania dla nas. Musimy wykorzystywać potencjał biomasy, źródeł odnawialnych, a także zagospodarowywać odpady. Przed nami spadek dostępności węgla brunatnego i kamiennego. Energetyka jądrowa będzie musiała przyjąć poważną rolę po roku 2023, by zastąpić bloki bazujące na węglu brunatnym.
Prof. Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki odniósł się do słów premiera Tuska w trakcie otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2013. – Jasno i czytelnie została sformułowana polityka rządu wobec górnictwa. Polska energetyka będzie przede wszystkim bazować na własnych zasobach surowcowych. Mamy jako Polska prawo do własnej polityki energetycznej, opartej o własne surowce. Róbmy wszystko, by w sposób racjonalny wykorzystując potencjał zasobowy, produkcyjny i naukowy, nie zmarnować swej szansy.
Do wystąpienia prezesa Rady Ministrów nawiązał także Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – Wypowiedź premiera jest przełomem dla polskiego górnictwa. Widać, że rząd dostrzegł, że górnictwo na całym świecie potrafi być lokomotywą rozwoju gospodarczego. Mam nadzieję, że za słowami premiera pójdzie również zmiana podejścia do górnictwa różnych urzędów państwowych, tak aby wspierać rozwój tego sektora.
– Górnictwo w świecie rozwija się bardzo dynamicznie. Trzeba wspomnieć choćby o państwach grupy BRIC, a więc Brazylii, Rosji, Indii i Chinach. Górnictwo rozwija się też w Australii czy w RPA – mówił prof. Józef Dubiński, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, który apelował też: – Jeżeli chcemy bronić w Europie węgla, to musimy proponować konkretne rozwiązania.
Wspierał go Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej: –- Jeżeli w Unii Europejskiej określone instytucje będą ingerować w rynek, to węgiel będzie w odwrocie. Jeżeli ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla będą regulowane decyzjami administracyjnymi, to węgiel może utracić konkurencyjność. Górnictwo w UE potrzebuje bardziej przychylnego nastawienia. Do Unii napływa węgiel z krajów, gdzie nie patrzy się na kwestię emisji dwutlenku węgla i nie ponosi się kosztów z tym związanych. Ponadto w UE chyba już zapomnieli o kwestii bezpieczeństwa energetycznego.
Z korzystnymi dla węgla i górnictwa danymi przedstawianymi przez dyskutantów korespondowała wypowiedź Joanny Strzelec-Łobodzińskiej, prezes Kompanii Węglowej, która potwierdziła, że do końca tego roku spółka chce podpisać umowę utworzenia wspólnej z wybranym inwestorem spółki, której zadaniem będzie budowa elektrowni węglowej w Woli k. Pszczyny. Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się kolejna tura rozmów z przedstawicielami trzech zainteresowanych oferentów. Do Kompanii Węglowej wpłynęły oferty na finansowanie i budowę wysokosprawnego bloku energetycznego o mocy 1000 MWe w Elektrowni Czeczott w Woli. Inwestycją zainteresowane są firmy z Japonii – Mitsui & Co., Ltd, Korei Płd – Samsung C & T Corporation i Chin – Sepco Elektric Power Construction Corporation.
Joanna Strzelec-Łobodzińska zapewnia, że budowa Elektrowni Czeczott będzie przedsięwzięciem opłacalnym. Wcześniej Kompania Węglowa informowała, że nowa jednostka ma być uruchomiona
w roku 2019, jej koszt szacowany jest na ok. 6 mld zł. Elektrownia ma zużywać ok. 2,5-3,5 mln ton węgla i produkować w ciągu roku ok. 5-7 TWh energii. Sprawność elektrowni ma wynosić ok. 45 proc.
***
Konferencja „Globalny rynek górniczy – wizja przyszłości" odbyła się 10 września 2013 roku, podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2013. Organizatorem Konferencji jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl
Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się pod adresem:
http://www.wnp.pl/konferencje/2105.html
###
Informacje o Grupie PTWP SA:
Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Specjalizuje się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji obejmujących wydawanie magazynów prasowych
i specjalistycznych publikacji, budowę i zarządzanie portalami internetowymi, a także organizację kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych oraz szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.
Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i miesięcznika Farmer. Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, infodent.pl, pulsHR.pl, promocjada.pl, farmer.pl oraz serwis gieldarolna.pl.
W kwietniu br. Grupa PTWP zadebiutowała na rynku NewConnect.
Zapraszamy na stronę www.ptwp.pl.
Nadesłał:
ImagoPR
|