Trzy książki z wydawnictwa Iskry
Nakładem Iskier ukazały się ostatnio trzy tytuły: „Najstarszy zawód świata” Marka Karpińskiego, „Joy Division i Ian Curtis” Deborah Curtis oraz tomik wierszy „Ciało i pamięć” Michała Jagiełły.
„Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji” to nowe, uzupełnione wydanie analizy historycznej prostytucji. Autor śledzi to zjawisko i jego funkcjonowanie w europejskim kręgu kulturowym od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Treść głównych rozważań ubarwiają liczne ciekawostki, łącznie z cenami usług na przestrzeni dziejów, zmianami obyczajowości i najnowszymi tendencjami, jak seksturystyka czy zjawisko galerianek.
Marek Karpiński (1948), historyk literatury, uczestnik wydarzeń marcowych 1968, działacz opozycji demokratycznej, współpracownik KOR, internowany w stanie wojennym. Po 1989 r. pracownik Kancelarii Prezydenta RP i rzecznik prasowy Lecha Wałęsy. Wiceprezes Instytutu Lecha Wałęsy, wykładowca Akademii im Leona Koźmińskiego. Autor ok. 1000 artykułów, esejów i książek: „Zapis na cenzurę”, „Historia szpiegostwa”, „Transformacja”.
Książka „Joy Division i Ian Curtis. Przejmujący z oddali” jest subiektywną biografią legendarnej postaci, bez której historia muzyki rockowej potoczyłaby się zupełnie inaczej. Ian Curtis, charyzmatyczny wokalista zespołu Joy Division, autor przejmujących tekstów, a jednocześnie wrażliwy i niemogący odnaleźć się w rzeczywistości człowiek, do dziś pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych postaci świata muzycznego.
Deborah Curtis, żona artysty, w swoich wspomnieniach przybliża nam jego życie, od beztroskiego dzieciństwa i młodzieńczych wybryków, poprzez ich małżeństwo, fascynację muzyką i formowanie grupy, po nasilające się ataki epilepsji, załamania nerwowe i samobójczą śmierć. Książka jest niezwykle szczerą historią ich związku i jego powolnego rozpadu, a jednocześnie opowieścią o burzliwych dziejach Joy Division, jednego z najciekawszych zespołów XX wieku.
Ciało i pamięć – to słowa kluczowe w tomiku Michała Jagiełły. Są też inne: góry, śmierć, czas, Zagroda… Poetycki język Michała Jagiełły jest oszczędny, ale precyzyjny. Dzięki temu lektura jego wierszy układa się w czytelną fabułę: przejmująco szczere, czasem bolesne, często pełne ciepła wspomnienia o ludziach i miejscach. I dokonywanych wyborach – tych najtrudniejszych.
Michał Jagiełło – miłośnik gór, taternik i działacz TOPR, autor tomów: „Obsesja” oraz „Obsesja i inne góry”, tryptyku „Trójkątna turnia”, „Za granią grań”, „Jawnie i skrycie”, a także wielokrotnie wznawianej książki „Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach”. Znany jest również jako wieloletni dyrektor Biblioteki Narodowej, aktywny animator kultury, publicysta i poeta.
Salon Kulturalny
Nadesłał:
puella
|