Urlop na czterech kółkach, czyli auto dobrze przygotowane


Urlop na czterech kółkach, czyli auto dobrze przygotowane
2018-06-27
Wraz z nadejściem lata rozpoczyna się okres częstszych i dłuższych podróży samochodem – na Mazury, w góry, nad morze czy zagranicę. By mieć pewność, że bezpiecznie oraz bez pośpiechu i stresu dotrzemy na miejsce, warto wcześniej zatroszczyć się o auto.

Ekspert Shell Helix podpowiada, o czym należy pamiętać przed wyruszeniem w trasę.


Polacy stawiają na samochodowe wycieczki

W tym roku letni urlop planuje ponad 18 mln Polaków[1] - 7,4 mln osób (40%) wyruszy za granicę, a przeszło 11 mln (60%) spędzi wakacje w naszym kraju. Osoby podróżujące po Polsce przede wszystkim stawiają na samochód – ten środek transportu wybierze aż 64% badanych. Do zagranicznych destynacji Polacy najczęściej docierają samolotem, jednak na drugim miejscu jest auto – zdecyduje się na nie 23% badanych.

 

Silnik i płyny

Silnik jest serce samochodu. Jego żywotność zależy nie tylko od technologii czy materiałów zastosowanych przez producenta, ale także stylu jazdy, przeprowadzania regularnych przeglądów i stosowania wysokiej jakości oleju silnikowego. Olej odpowiada za smarowanie podzespołów silnika tak, aby zapewnić ich płynną pracę, ochronę przed zużyciem, chłodzenie i wyższe osiągi. Dlatego podstawową czynnością, którą powinniśmy wykonać przed wyruszeniem w podróż, jest kontrola poziomu tego środka smarnego. Gdy jego poziom zbliża się do dolnej granicy lub jest poniżej normy, to zanim wyruszymy w trasę należy go uzupełnić. Z kolei, jeśli zbliża się czas jego wymiany, to najlepiej skrócić nieco interwał i wymienić olej oraz filtr jeszcze przed wyruszeniem w wakacyjną podróż.

 

,,Jeśli chodzi o częstotliwość wymiany oleju silnikowego, kierowcy powinni stosować się do wskazówek producenta auta lub informacji zawartych w książce serwisowej. Zazwyczaj zaleca się, aby wymieniać go nie rzadziej, niż co 15 tysięcy kilometrów. Trzeba mieć jednak świadomość, że tuż przed terminem wymiany, olej może być zanieczyszczony nagarem, sadzą oraz innymi osadami, które powodują zmianę jego właściwości. Dlatego też nie warto ryzykować i lepiej wymienić go nieco wcześniej” – powiedział Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell Polska. ,,Dobierając olej również należy kierować się zaleceniami producenta. Jeśli mamy wybór między olejem syntetycznym a półsyntetycznym to lepiej jest wybrać produkt syntetyczny. Dlaczego? Syntetyki wykazują najwyższą odporność na wysokie temperatury i na duży nacisk smarowanych powierzchni. Ponadto, wolniej się zużywają, wydłużają żywotność silnika i jego elementów, a także obniżają zużycie paliwa. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się syntetyczne produkty o niskich lepkościach, jak np. Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30” – dodaje.

 

Kierowcy starszych aut powinni także sprawdzić, czy nie ma śladów wycieku oleju – z takim problemem należy jak najszybciej zgłosić się do warsztatu. Przy okazji kontroli poziomu oleju silnikowego, warto sprawdzić pozostałe płyny eksploatacyjne, czyli płyn do wspomagania, płyn hamulcowy i płyn chłodniczy. Każdy z nich odgrywa nie tylko istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu samochodu, ale przede wszystkim ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

 

Opony i światła

Bezpieczeństwo jazdy w dużej mierze zależy również od stanu opon. Dlatego warto skontrolować ewentualne uszkodzenia oraz głębokość bieżnika. Zgodnie z przepisami bieżnik nie powinien być płytszy niż 1,6 mm. Przyjmuje się jednak, że wymiany opon letnich na nowe należy dokonać, kiedy wysokość bieżnika spada poniżej 3 mm, a także wtedy, gdy guma jest na tyle stara, że zagraża prawidłowej przyczepności do podłoża. Równie istotne jest prawidłowe ciśnienie w oponach. Najlepiej skontrolować je na dwa tygodnie przed podróżą, a po tygodniu sprawdzić dla pewności jeszcze raz. Jeśli w ciągu tygodnia ciśnienie uległo zmianie, to znak, że należy udać się do wulkanizatora. Wskazane jest także sprawdzenie stanu koła zapasowego.

 

,,Istotnym elementem, który ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy, jest także oświetlenie samochodowe. Dlatego przed wyruszeniem w podróż należy sprawdzić działanie wszystkich lamp. Trzeba jednak pamiętać, że żarówki mają określoną żywotność i mogą przepalić się w najmniej oczekiwanej sytuacji. Warto zatem wozić w samochodzie komplet zamienników” – powiedział Robert Gałkowski.

 

Wyposażenie

Pakując bagażnik nie można zapominać o standardowym i dodatkowym wyposażeniu auta. Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica to obowiązkowe elementy, których brak może skutkować mandatem. Oprócz tego warto zapakować apteczkę i kamizelki odblaskowe dla wszystkich podróżujących – należy je umieścić w łatwo dostępnym miejscu. Ponadto, wskazane jest, aby spakować: kable rozruchowe, podnośnik, linkę holowniczą, zestaw kluczy, sprawne koło zapasowe lub zestaw naprawczy, a także butelkę oleju silnikowego na dolewkę. Z kolei kierowca powinien zabrać ze sobą niezbędne dokumenty – aktualną polisę OC, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym, prawo jazdy, książkę serwisową, numery telefonów do assistance i ubezpieczyciela. Przy wyjazdach zagranicznych warto wykupić specjalną polisę, która pozwoli bezpłatnie przetransportować uszkodzony pojazd do najbliższego serwisu.

 

Niewątpliwą zaletą podróżowania własnym autem jest to, że jesteśmy niezależni – sami decydujemy o trasie przejazdu, postojach czy intensywności urlopu. Do wielogodzinnej jazdy należy się jednak dobrze przygotować. Dlatego nie zapominajmy o przeprowadzeniu kontroli stanu samochodu. Przecież chodzi o to, żeby bezpiecznie dojechać do celu, a z urlopu przywieźć tylko dobre wspomnienia.

 



[1] Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Mondial Assistance przez Ipsos Polska w dniach 4–17 maja 2018 roku.

 

Nadesłał:

ConTrust
http://contrust.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl