Utwór na 23 elementy - "Bolero" z Ćmielowa


Utwór na 23 elementy - "Bolero" z Ćmielowa
2009-11-24
Jest rok 1927. Maurice Ravel, francuski kompozytor i pianista, właśnie ukończył utwór Bolero. Mniej więcej w tym samym czasie w Polsce, w ćmielowskiej fabryce porcelany, powstaje serwis, który nieprzypadkowo dostaje nazwę… Bolero.

Choć minęło już ponad 80 lat, obie kompozycje do dziś zachwycają i to nie tylko koneserów.

Gdy pod koniec lat 30. naszego wieku Maurice Ravel skomponował Bolero, nie spodziewał się, że ta przygotowana na potrzeby baletu kompozycja osiągnie tak wielki sukces. Napisany w dedykacji dla rosyjskiej tancerki utwór łączył w sobie z jednej strony prostotę, a z drugiej nietypową konstrukcję opartą na harmonijnym motywie - tym samym, choć granym przez wiele utworów. Serwis obiadowy Bolero również zachwyca idealnym połączeniem ogromnej dbałości o każdy detal z niezwykłym stylem i niepowtarzalnym dekorem. I podobnie jak dzieło Ravela, choć tworzy go wiele różnych elementów, każdy z nich łączy ta sama linia - klasyczna, elegancka, ponadczasowa... I choć każdy z nich może też „zagrać" osobno, harmonijną całość tworzy dopiero symfonia.

Inspirowany hiszpańskim tańcem ludowym utwór francuskiego kompozytora został rozpisany na 26 różnych instrumentów - od małych piccolo po ogromne kotły. W serwisie obiadowym Bolero znaleźć się mogą aż 23 elementy - od filiżanek i spodków, poprzez talerze i półmiski, aż po ponad 2-litrową wazę. Choć podobieństw można by znaleźć jeszcze więcej, jest jedna, lecz dość istotna różnica. W balecie utwór Ravela tworzy muzyczne tło do tańca młodej Hiszpanki, na który z początku nikt nie zwraca uwagi. Serwis obiadowy Bolero zachwyca już od pierwszej sekundy, gdy tylko pojawi się na stole.

Dodatkowych informacji udziela: Olga Głuchowska-Stypka; o.gluchowska-stypka@sfera-pr.pl tel.603 877 866

Nadesłał:

Zakłady Porcelany "Ćmielów" Sp. z o.o
http://www.porcelana-cmielow.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl