Uważaj na swój kręgosłup!
Kręgosłup coraz częściej i coraz wcześniej zaczyna nam odmawiać posłuszeństwa. Około połowa Polaków uskarża się na bóle pleców i inne dolegliwości związane z kręgosłupem.
Kręgosłup coraz częściej i coraz wcześniej zaczyna nam odmawiać posłuszeństwa. Około połowa Polaków uskarża się na bóle pleców i inne dolegliwości związane z kręgosłupem, a wszystkiemu winien jest współczesny, siedzący tryb życia, styl pracy oraz narastający problem otyłości. Nie bez znaczenia jednak też są skłonności genetyczne. Pojawiającego się bólu nie można zatem lekceważyć, bo może on oznaczać, że z kręgosłupem dzieje się coś złego. Jeśli dyskomfort nie ustępuje przez dwa tygodnie, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.
Wybierając gabinet bądź placówkę medyczną warto wybrać tę, w której w razie konieczności będziemy mogli liczyć na kompleksową opiekę w czasie leczenia. Podczas wizyty ortopeda przeprowadzi stosowny wywiad pytając m.in. o okoliczności i charakter bólu, a także wykona badanie. Jeżeli problem nie ma złożonego charakteru, zazwyczaj pacjentowi ulgę przyniosą już środki farmakologiczne. Może jednak pojawić się zalecenie podjęcia rehabilitacji i ćwiczeń korygujących, a nawet, w przypadku 20 % pacjentów, przykaz leczenia operacyjnego. Perspektywa ewentualnej operacji nie powinna zrażać pacjentów, bo gra toczy się o wysoką stawkę. Kręgosłup to przecież podpora dla całego ciała! Pod okiem fachowców i z użyciem nowoczesnych technologii nawet w ciągu jednego dnia można zapomnieć o przykrych dolegliwościach - mówi dr n. med. Adam Sulewski z Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu.
Najbardziej powszechnymi dolegliwościami są zmiany zwyrodnieniowe czy dyskopatia, popularnie zwana wypadnięciem dysku. Oprócz bólu powoduje ona zaburzenia czucia, niedowłady czy nawet niezdolność do chodzenia. Dyskopatii często towarzyszy również kręgozmyk, czyli przesunięcie się kręgów względem siebie, które może nastąpić nawet podczas wykonywania gwałtownych ruchów.
Bardzo wiele osób zmaga się też ze skrzywieniami kręgosłupa, takimi jak kifoza (tzw. plecy okrągłe), lordoza (plecy wklęsłe) oraz skolioza, będąca prawdziwą plagą już wśród najmłodszych z uwagi na noszenie plecaka na jednym ramieniu, złą postawę podczas siedzenia, noszenie ciężki rzeczy przy złym rozłożeniu, czy ćwiczenia oraz prace absorbujące jedną stronę ciała, takie jak np. tenis.
Z myślą o osobach cierpiących na choroby kręgosłupa w naszym szpitalu wykonujemy liczne zabiegi ortopedyczne. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe kręgosłupa stosujemy często diagnostyczno-terapeutyczne ostrzyknięcie stawów i korzeni nerwowych. W czasie zabiegu pacjent jest znieczulony jednak pozostaje w kontakcie z lekarzem, żeby konsultować z nim diagnozę stref objętych bólem. Po operacji pacjent pozostaje w łóżku zaledwie przez kilka godzin. Innym, równie szybki rozwiązaniem jest RFA, czyli ablacja nerwów prądem o częstotliwości radiowej. W miejsce, w którym powstaje ból wprowadza się specjalną elektrodę, a wytworzona w efekcie temperatura zmienia przewodnictwo w nerwie i zmniejsza ból. Mało inwazyjnym zabiegiem jest też kifoplastyka, Wykonywana jest u pacjentów z niektórymi złamaniami kręgów w przebiegu osteoporozy, nowotworów lub w następstwie urazów trzonów kręgosłupa. Towarzyszy jej ogólne znieczulenie, a pacjent po operacji pacjent pozostaje w szpitalu zazwyczaj 1 dobę. Równie krótko przebiega pobyt po zabiegu mikrodyscektomii, mającej na celu usunięcie fragmentu przemieszczonego zwyrodniałego krążka międzykręgowego - wylicza dr Sulewski.
Popularna jest również korekcja skoliozy, która wiąże się jednak z wprowadzeniem do nasady kręgów trzonów specjalnych śrub wraz z prętami, których odpowiedni obrót koryguje skrzywienie. W tym przypadku pobyt w szpitalu wiąże się jednak z tygodniową rekonwalescencją. Korekcja i stabilizacja kręgozmyku przebiega na podobnej zasadzie, co ma zapobiec dalszej deformacji związanej z przemieszczaniem się kręgów względem siebie. Wykonać u nas można również endoskopię dysku, czy protezy krążka międzykręgowego, a także werterboplastykę, którą stosuje się przy złamanym kręgu, naczyniakach kręgów lub w zmianach nowotworowych kręgosłupa. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 40 minut - dodaje.
Jak widać problemów związanych z zaniedbaniem kręgosłupa może być wiele, a przecież większości można uniknąć lub zredukować je prowadząc aktywny tryb życia, dbając o odpowiedni wypoczynek dla pleców i głowy podczas snu, czy wykonując nawet proste masaże oraz ćwiczenia. Warto pamiętać również o prawidłowej postawie podczas siedzenia i częstych zmianach pozycji, jaki równomiernym rozkładaniu ciężaru noszonych rzeczy. Bardzo istotny bardzo istotny jest też montaż mebli i sprzętów domowych na odpowiednich wysokościach, postawa podczas sprzątania, a także dieta bogata w wapń. Jeśli jednak dolegliwości się pojawią, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty - im wcześniej, tym większa szansa, że szybciej i skutecznie pożegnamy się z problemem.
Nadesłał:
adStone
|