Uzdrowisko Kudowa-Zdrój
Dzielnica uzdrowiskowa urokliwego miasteczka Lądek- Zdrój rozciąga się około 1 kilometra na zachód od miasta, po dwóch stronach Białej Lądeckiej – główna część z parkiem zdrojowym i najważniejszymi obiektami leży na brzegu wschodnim (prawym), pod stokami Trojaka.
Sławę jako kurort Kudowa-Zdrój zawdzięcza źródłom wód mineralnych. Do kuracji pitnej i kąpieli stosuje się wody ze zdrojów Stanisława Moniuszki (szczawa wodorowęglowo-sodowa-wapniowa-arsenowa-siarczkowa) mające podobne działanie jak te, które spotyka się w jednym z najstarszych uzdrowisk dolnośląskich, jakim jest Szczawno-Zdrój, a także wody Jędrzeja Śniadeckiego (szczawa o podobnym charakterze, żelazisto-radonowa) i Leona Marchlewskiego (szczawa wodorowęglowo-sodowa-wapniowa, radoczynna). Wyłącznie do kąpieli stosowane są wody ze źródeł Zdrój Górny (szczawa wodorowęglowo-sodowo-wapniowa, arsenowa) i Zdrój Feliksa (szczawa wodorowęglowo - sodowo - wapniowa), natomiast Zdrój Gazowy dostarcza naturalnego dwutlenku węgla, gazu do suchych kąpieli gazowych.
Profil leczniczy Kudowy-Zdroju obejmuje schorzenia kardiologiczne, takie jak miażdżyca tętnic, choroby wieńcowe serca, nadciśnienie i inne, a także różnego rodzaju anemie, schorzenia alergiczne i chroniczne dróg oddechowych, nadczynność tarczycyci rehabilitacje po jej operacjach, a także schorzenia związane z otyłością.
Działające tu liczne szpitale i sanatoria uzdrowiskowe, w tym także specjalny gastrologiczny szpital dziecięcy, oferują pełny zakres zabiegów, a także liczne możliwości rehabilitacji. Kuracjusze mają możliwość korzystania z licznych urządzeń sportowych: boisk, basenu, kortów tenisowych czy sal gimnastycznych. Przed kilku laty otwarty został ponadto wielki, nowoczesny aquapark Wodny Świat z kilkoma basenami, zjeżdżalnią, sauną, solarium, a także klubem fintess i siłownią.
Kudowa-Zdrój zachowała charakter uzdrojowiska z przełomu wieków ze specyficzną architekturą. Liczne piękne pensjonaty i wille znajdują się przy ulicach 1 Maja i Zdrojowej. Najważniejsze obiekty zlokalizowane są na skraju parku Zdrojowego i przy ulicy Moniuszki. Można tu zobaczyć szpital uzdrowiskowy „Zameczek”, czyli dom gościnny z około 1795 roku, jednak od tego czasu wiele razy przebudowywany. Obok jest pijalnia wód mineralnych z charakterystycznymi kopułami hali spacerowej. Sanatorium „Polonia" to z kolei dom zdrojowy z początku ubiegłego wieku.