VI Europejski Kongres Gospodarczy w dniach 7-9 maja 2014 r.
7-9 maja 2014 r. to data szóstej już edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (European Economic Congress – EEC). Na ostatni dzień kongresowych debat przypada święto – 9 maja obchodzony jest Dzień Europy.
Ciągle można jeszcze wpłynąć na to, o czym dyskutować będą przedstawiciele elit biznesowych, politycznych i naukowych z kraju i ze świata.
– Data przyszłorocznego Kongresu jest z wielu względów szczególna. Musieliśmy uwzględnić szereg okoliczności i wydarzeń zaplanowanych w kalendarzu polskim oraz europejskim – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, prezes Grupy PTWP. – W maju 2014 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, minie też dokładnie 10 lat od największego w historii Wspólnoty rozszerzenia Unii Europejskiej. Z dzisiejszej perspektywy możemy już bez najmniejszych wątpliwości ocenić to wydarzenie jako przełomowe nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy. Niewątpliwie tematyka „około jubileuszowa” zdominuje przyszłoroczny Kongres.
Pierwszego maja 2004 r. do Wspólnoty Europejskiej przystąpiło dziesięć państw – w tym kraje Europy Centralnej i republiki nadbałtyckie. Bilans dziesięciolecia, które objęło swoimi ramami także trudne dla Unii zjawiska i wydarzenia, wydaje się w powszechnym odczuciu pozytywny. Podsumowanie tego okresu będzie tematem publicznej debaty na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2014.
Wyzwaniom, jakie stoją przed poszerzoną Unią Europejską u progu nowej dekady i dylematom rozwojowym UE zostaną poświęcone kluczowe sesje VI EEC. Wśród nich znajdą się: reindustrializacja, innowacyjność, usuwanie barier wolnego rynku i inne potencjalne narzędzia ożywienia gospodarczego, a także pytanie o przyszłość energetyki w Europie w kontekście założeń polityki klimatycznej i globalnych zmian w sektorze energii i jej nośników.
Europejską odpowiedź na spowolnienie gospodarcze formułuje także to, co związane z nową perspektywą finansową Unii i jej priorytetowymi celami politycznymi. Wewnętrzną unijną debatę na dziesięciolecie rozszerzenia na Europejskim Kongresie Gospodarczym uzupełni problematyka migracji i zmian na unijnym rynku pracy. Nie zabraknie także kwestii związanych z kształtem i długofalowymi skutkami rodzącego się partnerstwa gospodarczego i handlowego między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.
W programie VI EEC znajdą się także tzw. „stałe punkty” – sesje poświęcone takim dziedzinom gospodarki i życia publicznego jak: finanse, energetyka i paliwa, górnictwo i hutnictwo, samorządność i polityka regionalna, infrastruktura, transport i logistyka, budownictwo i nieruchomości.
Zaplanowana jest też kolejna edycja spotkania Unia Europejska-Chiny oraz Forum Współpracy Gospodarczej Afryki i Europy Centralnej.
– Przedstawiony powyżej zarys tematyczny ma charakter otwartej propozycji. Zachęcamy do aktywnego włączenia się w prace nad merytorycznym kształtem Kongresu. Prosimy o zgłaszanie tematów, pytań, pomysłów, z których wybierzemy najciekawsze i włączymy do agendy najważniejszej imprezy biznesowej w środkowej części Europy – dodaje Wojciech Kuśpik.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach jest trzydniowym cyklem debat i spotkań z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko stu sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.
***
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej, trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii.
W 100 sesjach tematycznych, debatach i imprezach towarzyszących EEC udział bierze około 6000 gości z Polski
i z zagranicy.
Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.
Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.
www.eecpoland.eu
Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP SA – www.ptwp.pl
Zapraszamy również: Wirtualne biuro prasowe: http://media.eecpoland.eu/