W bezpiecznym, ciepłym i cichym porcie apartamentowca Marina
Wśród zielonych terenów łódzkiego Julianowa zacumował przeszklony statek. To apartamentowiec Marina, przykuwający uwagę swoim oryginalnym kształtem. Do wykonania całkowicie przeszklonej wschodniej fasady obiektu oraz balustrad balkonowych i wewnętrznych wykorzystano szkło marki Pilkington.
Marina (w terminologii żeglarskiej przystań jachtowa, czy niewielki port) to budynek kształtem przypominający statek wycieczkowy. W obiekcie o łącznej powierzchni 7 tys. mkw. i zróżnicowanej ilości kondygnacji (od 5 do 8) znajduje się ponad 100 apartamentów.
Oryginalna koncepcja architektoniczna Mariny opracowana przez pracownię Wilkocki Projekt, powstała z inspiracji otoczeniem i sąsiedztwem przepływającej kilkaset metrów dalej rzeki Sokołówki. „Każdy projekt w danym miejscu już istnieje, trzeba go tylko odkryć" - mówi Jan Wilkocki, autor koncepcji architektonicznej. „Dużo czasu spędziłem w terenie, wielokrotnie go zwiedzając w poszukiwaniu pomysłu. Zależało mi, by budynek nie był oderwany od miejsca, w którym powstanie". Duża ilość przeszkleń w Marinie umożliwia mieszkańcom stały kontakt z przyrodą. Wschodnią ścianę budynku tworzy całkowicie przeszklona fasada, zapewniająca nieograniczony widok na otaczającą zieleń. Elewację obiektu od strony zachodniej tworzy ciąg przeszklonych balkonów, z daleka przypominających piętra wycieczkowca. Do osiągnięcia takiego efektu na wschodniej i zachodniej fasadzie Mariny wykorzystano łącznie ok. 4200 mkw. szkła marki Pilkington. Pozwoliło to projektantom zrealizować założoną wizję, a jednocześnie - dzięki doborowi odpowiednich rodzajów szkła - zapewniło mieszkańcom Mariny komfort cieplny, bezpieczeństwo i ochronę przed hałasem.
Przeszklona galeria z widokiem na park - bezpieczna ochrona przed miejskim zgiełkiem
Całkowicie przeszklona wschodnia elewacja budynku pełni ważną rolę, stanowiąc oprawę dla otwartej klatki schodowej, tzw. galerii, z której lokatorzy dostają się do mieszkań. Wychodzą na nią także okna apartamentów. Przeszklenie wszystkich kondygnacji o wysokości od podłogi do sufitu zapewnia nieograniczony widok na otaczającą zieleń. Aby spełnić wszystkie wymagania projektowe i użytkowe fasadę wykonano z szyb zespolonych Pilkington InsulightTM Protect ze szkła hartowanego Pilkington OptifloatTM Clear T oraz niskoemisyjnego szkła laminowanego Pilkington OptilamTM Therm S3 8,8. Wysokość przeszkleń od podłogi do sufitu wymagała zastosowania od zewnątrz szkła o podwyższonej wytrzymałości, którą zapewniło szkło hartowane o grubości 8 mm. Od wewnątrz użyto szkła laminowanego z powłoką niskoemisyjną. Tego typu rozwiązanie łączy bezpieczeństwo użytkowania z izolacją cieplną. W momencie uderzenia folia PVB utrzymuje kawałki szkła w miejscu, eliminując ryzyko zranienia. Dobierając przeszklenia, architekci Mariny zadbali też o ich parametry termiczne. Szkło laminowane pokryte niskoemisyjną powłoką Pilkington OptithermTM S3 zapewnia izolacyjność cieplną i obniża zużycie energii do ogrzewania wnętrz. Połączenie w szybie zespolonej szkła hartowanego i szkła laminowanego gwarantuje bezpieczeństwo zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz budynku.
Zastosowanie w szybach zespolonych szkła laminowanego przyniosło również korzyści w zakresie izolacji akustycznej. Dzięki dobrym właściwościom tłumienia hałasu (współczynnik Rw dla szyb zespolonych w tej konfiguracji wynosi 37 dB) fasada stanowi ochronę przed niepożądanym hałasem ulicznym. „Projektując Marinę szukałem sposobu odcięcia budynku od pobliskiej ulicy Zgierskiej, od hałasu jeżdżących nią tramwajów i samochodów. Szklana galeria tworzy dźwiękochłonną barierę, dając jednocześnie szansę podziwiania krajobrazu, który w tej części miasta jest wyjątkowy" - tłumaczy Jan Wilkocki.
Poza zapewnieniem bezpieczeństwa, dobrą izolacyjnością cieplną i właściwościami tłumienia hałasu szyby zespolone Pilkington InsulightTM Protect w konfiguracji zastosowanej w łódzkiej Marinie charakteryzuje wysoki poziom przepuszczalności światła (76%). Dobre doświetlenie galerii apartamentowca jest zatem efektem zarówno wielkości przeszkleń jak i właściwości zastosowanych tu typów szkła.
Przeszklone balkony zachodniej elewacji
Bezpieczne szkło jest także głównym elementem zachodniej fasady budynku Marina. Kondygnacje obiektu zaznaczają jasne ciągi balkonów biegnące wzdłuż całego budynku przypominając piętra statku wycieczkowego. Wypełnienia balustrad wykonano z laminowanego szkła w delikatnym mlecznym odcieniu. Mimo subtelnego wyglądu są one trwałe i bezpieczne. Do budowy balustrad wykorzystano hartowane szyby laminowane Pilkington OptilamTM T I Mleczny 12,8. Mleczna barwa sprawia, że balustrady są nieprzezierne, co pozwala mieszkańcom na zachowanie prywatności. Jednocześnie jasny odcień ułatwia dostęp światła dziennego do wnętrz.
Eleganckie wnętrza pod znakiem szkła
We wnętrzach obiektu, również nie brakuje szkła. Na każdej kondygnacji otwartej klatki schodowej znajdują się szklane balustrady wykonane z hartowanego szkła laminowanego Pilkington OptilamTM T I Mleczny o grubości 12,8 mm. Użycie tego rodzaju szkła w otwartych ciągach komunikacyjnych to nie tylko ciekawe rozwiązanie estetyczne, ale również gwarancja bezpieczeństwa. Szkło laminowane folią PVB zabezpiecza użytkowników przed wypadnięciem w momencie uderzenia o balustradę a proces hartowania zwiększył odporność szkła, zapobiegając jego pękaniu w miejscach o podwyższonej koncentracji naprężeń (tj. w miejscach mocowania szyb do konstrukcji). Powtarzalność szklanych materiałów użytych do budowy balustrad zewnętrznych i wewnętrznych tworzy spójną całość i podkreśla elegancki charakter obiektu.
Apartamentowiec Marina, oddany do użytku w 2009 r., stanowi ważny punkt na mapie łódzkich inwestycji mieszkaniowych o wysokim standardzie. Zastosowane rozwiązania projektowe, w tym oryginalne przeszklenia, podkreślają jej nowoczesność, zapewniając mieszkańcom poczucie komfortu i bezpieczeństwa.