W czym tkwi jakość mebli?
Co kryje wnętrze mebla i dlaczego najważniejsze jest to, czego nie widać? Dobrze dobrane okucia decydują o komforcie, wytrzymałości i funkcjonalności niemal każdego rodzaju mebli. Warto wiedzieć, które rozwiązania są szczególnie istotne i jakie korzyści niosą.
Większość osób, decydujących się wykonać meble na zamówienie, bierze pod uwagę wymiary, niekiedy materiały, z których są zrobione i przede wszystkim wygląd. To ważne kwestie, ale czy jedyne? Producenci mebli wiedzą, że jakość tkwi w szczegółach. Dlatego uważnie dobierają okucia i mechanizmy, na których realizują szafki, szuflady, czy półki. Dzięki temu, ich użytkownicy mogą cieszyć się funkcjami, które dokładnie odpowiadają ich potrzebom.
- Okucia to przysłowiowe serce mebla. Porównanie jest nieprzypadkowe, ponieważ bez nich żadna nowoczesna zabudowa nie mogłaby istnieć. Zwykle pod pojęciem okuć rozumiemy uchwyty i zawiasy, ale to szerszy temat. Jego podstawowa znajomość pomaga wybrać takie rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się w naszym mieszkaniu – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele.
Wybór zależy od przeznaczenia
Wybór konkretnego okucia jest uzależniony nie tylko od rodzaju mebla, ale również pomieszczenia, gdzie mebel stanie. Dlaczego? Przykładem niech będą szuflady w kuchni
i sypialni. W pierwszym przypadku główną funkcją będzie przechowywanie akcesoriów, które przeważnie sporo ważą – patelni, garnków, naczyń lub elementów sprzętu elektrycznego. W drugim szuflada pomieści prawdopodobnie bieliznę, biżuterię lub drobne przedmioty. Różnica jest w ciężarze ładunku. Stąd krok do uświadomienia sobie oczekiwań względem zabudowy.
- Od mebli kuchennych wymagamy, by pomagały w przygotowaniu posiłków, czyniły pracę łatwiejszą i lżejszą. Z kolei w sypialni chcemy przede wszystkim estetycznie i wygodnie przechowywać rzeczy. Do obu pomieszczeń najlepiej będzie wybrać różne rozwiązania – tłumaczy Mirella Szymczak, architekt wnętrz, ekspert bloga wnętrzarskiego Domokracja.
W kuchni sprawdzą się pojemne systemy szuflad, na mocnych prowadnicach, które zapewnią całkowity wysuw oraz wytrzymałość na duże obciążenie. Mogą być wyposażone w dodatkowe udogodnienia, jak amortyzator siły zamykania oraz system wspomagający otwieranie ciężkiej szuflady. W przypadku sypialni ważne będą wkłady, które uproszczą segregację przedmiotów i pomogą utrzymać je w ładzie.
- Bywa, że nie zdajemy sobie sprawy z istnienia wielu rozwiązań. Niektóre wpływają zarówno na funkcjonalność i estetykę. To między innymi kryte prowadnice szuflad, których nie widać po wysunięciu, lub zawiasy umożliwiające realizację frontów meblowych bez uchwytów, otwieranych przez docisk – mówi Jakub Malinowski.
Wygląd w parze z wygodą
Nie tylko wspomniane przykłady okuć mają znaczenie w pojęciu wygody i wyglądu mebla. To też meblowe systemy oświetlenia LED. Montowane nad blatami, półkami, wewnątrz szafek ułatwiają sięganie po przedmioty lub wykonanie prac, zapewniając lepszą widoczność. Z drugiej strony mogą być ozdobą mebla i dodawać klimatu pomieszczeniu.
- Innym przykładem estetycznych okuć niech będą półki wysuwne do szafek narożnych. Starannie zaprojektowane, wyposażone w chromowane krawędzie dodają kuchni elegancji i nowoczesnego charakteru. Pomagają też komfortowo i efektywnie zagospodarować kąty pomieszczenia – dodaje Mirella Szymczak.
Znaczenie mają też uchwyty meblowe, które starannie dopasowane do klamek drzwiowych i okiennych czynią wnętrzarskie aranżacje spójnymi. Decydując się na zakup mebli na wymiar, warto zapytać stolarza o dostępną ofertę okuć i samemu zaproponować rozwiązania, którymi producent może nie dysponować. Staranność w tym względzie da efekt w postaci nowoczesnego, ergonomicznego i wygodnego mieszkania. A meble? Będą służyły latami, zapewniając zawsze ten sam poziom satysfakcji z ich użytkowania.
Nadesłał:
PREXPERT
|