W jakich przypadkach występuje się o ubezwłasnowolnienie osoby fizycznej?
W porządku prawnym występuje pojęcie ubezwłasnowolnienia, czyli pozbawienia osoby fizycznej zdolności do podejmowania przez nią czynności prawnych. Takie ubezwłasnowolnienie może mieć charakter częściowy lub całkowity, co zawsze rozpatrywane jest przez sąd i zwykle uzależnione jest od charakteru schorzenia lub dysfunkcji, jaką wykazuje osoba, do której odnosi się cała procedura. W praktyce podstawową przesłanką do ubezwłasnowolnienie danego człowieka jest jego choroba psychiczna, upośledzenie umysłowe lub innego rodzaju zaburzenia psychiczne, w tym alkoholizm i narkomania.
Jeśli widzimy, że bliska nam osoba w żaden sposób nie potrafi o siebie zadbać, działa na własną niekorzyść lub pogrąża się w nałogu, zawsze możemy wystąpić do sądu o jej częściowe lub całkowite ubezwłasnowolnienie. Co ważne, taki wniosek może być złożony w sądzie jedynie przez najbliższych członków rodziny (krewni w linii prostej oraz rodzeństwo) lub przez ustawowego przedstawiciela lub prokuratora, gdy taka osoba podejrzewana jest o popełnienie przestępstwa. Oczywiście przed rozpoczęciem całej procedury warto sięgnąć po
porady prawne dotyczące ubezwłasnowolnienia, dzięki temu zorientujemy się, czy w ogóle dany przypadek podpada pod tego typu kategorię prawną. Tego typu porad może udzielić nam wyspecjalizowany radca prawny, adwokat lub pracownik socjalny, jeśli zgłosimy się do niego z prośbą o interwencję lub pomoc. Wiele praktycznych informacji na temat ubezwłasnowolnienie znaleźć można także w Internecie, ale najlepiej zweryfikować je bezpośrednio u źródła, czyli osób profesjonalnie zajmujących się tematyką ubezwłasnowolnienia.
Najczęstszą przesłanką do ubezwłasnowolnienia całkowitego osoby fizycznej jest jej niedorozwój umysłowy oraz choroba psychiczna. Orzeczenia tego typu rozpatrywane są pozytywnie dopiero po dokładnym zbadaniu konkretnego przypadku i wyłącznie w sytuacji, gdy osoba, która jest podmiotem sprawy, w żaden sposób nie jest w stanie kierować własnym postępowaniem. W większości przypadków sądy decydują się na orzeczenie częściowego ubezwłasnowolnienia, czyli przyznanie danej osobie specjalnej kurateli. Sąd podejmując tego typu decyzję uznaje, ze dana osoba co prawda jest w stanie decydować o sobie samym, ale w ważnych życiowo sprawach potrzebuje pomocy drugiej osoby. W przypadku ubezwłasnowolnienia częściowego, przy podejmowaniu czynności prawnych, dana osoba potrzebuje akceptacji opiekuna sprawującego nad nią kuratelę. Jest to tzw. ustawowy przedstawiciel, na przykład współmałżonek. Ma to na celu ochronę częściowo ubezwłasnowolnionego oraz jego najbliższych.
Nadesłał:
brenna
|