W jakim świetle Ci do twarzy?


W jakim świetle Ci do twarzy?
2016-06-17
Zgodnie z rozwojem cywilizacji: słońce, ognisko, świeca, a potem żarówka – obiekty będące źródłem światła, towarzyszą człowiekowi w życiu. To dzięki nim zarówno w dzień, jak i nocą widzimy różne przedmioty, możemy poznać całą złożoność otaczającego nas świata wraz z jego niepowtarzalnymi barwami...

Światło rozchodzi się w przestrzeni na różne sposoby. Kierunkowe, a takie daje słońce, może oślepiać czy powodować przeszkadzające w pracy refleksy na urządzeniach elektronicznych. Rozproszenie promieni słonecznych jest ważne szczególnie latem, ze względu na większą ich intensywność w tym okresie. Dzięki niemu zyskujemy komfort dla oczu, możemy się zrelaksować czy lepiej skupić na wykonywanym zadaniu. Nic dziwnego, że tak wiele osób lubi spacerować w wakacje po lesie – zjawisko to występuje tu w sposób naturalny. Na szczęście znany z przyrody efekt można też uzyskać we własnym domu czy biurze, np. wyposażając je w nowoczesne osłony zewnętrzne – markizy, które pełnią jeszcze wiele innych, pożytecznych funkcji. Zasłaniają one ostre światło słoneczne, zacieniając pomieszczenie – w ten sposób nawet w najbardziej słoneczne dni możemy w naszym M w spokoju odpoczywać czy pracować. Ich podstawowym zadaniem jest jednak ochrona domu przed nagrzaniem – dla przykładu markizy zewnętrzne VMZ marki FAKRO czynią to aż 8 razy skuteczniej niż powszechnie stosowane rolety wewnętrzne. Markizy tak dobrze spełniają swoje funkcje, gdyż absorbują promienie słoneczne jeszcze przed szybą, emitując ciepło na zewnątrz. We wnętrzach panuje więc latem przyjemny chłód. A ponadto, w przeciwieństwie do standardowych rolet zewnętrznych, przepuszczają optymalną ilość światła do działania, nie ma więc potrzeby używania dodatkowego oświetlenia. W wersji elektrycznej pełnią również funkcje moskitiery.

Światło ma wpływ na nasze samopoczucie i zawodową aktywność. Przy zbyt mocnym, kierunkowym nie można ani dobrze wypocząć, ani pracować efektywnie. Dlatego warto pamiętać o właściwościach rozproszonego oświetlenia i korzystać z jego potencjału garściami – w dzień wykorzystując markizy, a nocą lampy z abażurem.

Nadesłał:

RedPen

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl