W RAFAKO ZDOBĘDĄ ZAWÓD I KWALIFIKACJE


W RAFAKO ZDOBĘDĄ ZAWÓD I  KWALIFIKACJE
2012-05-24
19 maja odbył się Dzień Otwarty rafakowskich warsztatów szkolnych.
Dzień Otwarty zorganizowany został z myślą o tegorocznych absolwentach gimnazjów, którzy swoją edukację zamierzają kontynuować w szkole zawodowej. RAFAKO od kilku lat oferuje taką możliwość. Wspólnie z  Zespołem Szkół Mechanicznych w Raciborzu kształci w zawodzie ślusarz, specjalność spawalnictwo. Praktyczna nauka zawodu odbywa się w Ośrodku Szkolenia Zawodowego RAFAKO, zaś przedmiotów teoretycznych młodzież uczy się w ZSM. 

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, nabór prowadzony był do dwóch klas pierwszych, których kształcenie odbywać się będzie pod kierunkiem RAFAKO. Dostaną się do nich tylko najlepsi kandydaci. Tegoroczny nabór już się zakończył. Co roku chętnych jest więcej niż miejsc. Stawką jest zdobycie zawodu poszukiwanego na rynku, zarówno w Polce jak i za granicą a także gwarancja zatrudnienia w RAFAKO S.A.

Wszyscy uczniowie z chwilą przyjęcia uzyskują status pracownika młodocianego. Oznacza to, że mają odprowadzane wszystkie składki, m.in. ZUS, zdrowotną, rentową, emerytalną, zapewnione świadczenia socjalne, a czas nauki wliczany jest do stażu pracy. W ramach nauki zawodu bezpłatnie przechodzą kilka kursów spawania różnymi metodami: elektrodą otuloną, TIG i MAG. Co więcej, od razu otrzymują umowę o pracę na czas nieokreślony i gwarancję zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Każdego roku z ponad 60-absolwentów „rafakowskiej” zawodówki tylko pojedyncze osoby mają inne plany zawodowe. 

Od innych szkół ponadgimnazjalnych „rafakowski” model kształcenia różni się także dyscypliną, jakiej instruktorzy wymagają od uczniów. Czas pracy i nauki jest ewidencjonowany tak samo, jak w przypadku dorosłego pracownika. Nie ma zwolnień od rodziców. W razie nieobecności spowodowanej chorobą trzeba dostarczyć druk L-4, w innym przypadku należy wziąć urlop. Nieusprawiedliwione nieobecności lub też złe zachowanie mogą skutkować karami porządkowymi do zwolnienia z pracy i szkoły włącznie. Efekt jest taki, że „rafakowskie” klasy odznaczają się najlepszymi ocenami i najwyższą frekwencją spośród wszystkich innych klas uczących się w ZSM, a w kwietniu tego roku trzech uczniów uzyskało nagrody starosty raciborskiego za bardzo dobre wyniki w nauce. - Jesteśmy w stałym kontakcie z rodzicami i nauczycielami. Jeżeli tylko widzimy, że coś dzieje się z chłopakiem nie tak, to natychmiast interweniujemy i staramy się pomóc – mówi Andrzej Czech,  kierownik Oddziału Doskonalenia Zawodowego w RAFAKO S.A. 

Pracownik młodociany w RAFAKO może liczyć także na szereg atrakcji, m.in. udział w firmowych imprezach, także tych organizowanych wyłącznie z myślą o uczniach, jak np. Dzień Sportu, wycieczki klasowe, paczki świąteczne. Dla najlepszych fundowane są stypendia naukowe i nagrody. Osoby, które zamierzają kontynuować edukacji na kierunkach związanych z ich zawodem i potrzebami kadrowymi firmy  mogą liczyć na pomoc zakładu, przykładowo na sfinansowanie nauki na studiach wyższych. 

Taki system kształcenia sprawia, że młodzież uczy się od doświadczonych specjalistów i płynnie wchodzi w struktury funkcjonowania zakładu pracy, co skraca okres adaptacji do zawodu. Dzięki temu firma zyskuje fachowców, wykształconych na miarę swoich potrzeb. 
 
Dzień Otwarty Oddziału Szkolenia Zawodowego zorganizowany został po raz pierwszy. Był okazją dla tegorocznych absolwentów gimnazjów, ich rodziców i opiekunów do zwiedzenia warsztatów szkolnych RAFAKO. W rolę przewodników wcielili się mistrzowie praktycznej nauki zawodu w RAFAKO, czyli Krystian Kubiczek, Leszek Mazurek, Michał Widenka oraz Andrzej Czech. Młodzież mogła zobaczyć maszyny i urządzenia, na jakich szkolą się uczniowie, sale lekcyjne, wyposażone w nowoczesne sprzęty i pomoce dydaktyczne oraz zaplecze socjalne. 

Nadesłał:

Adventure Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl