Wady i zalety bycia freelancerem


2014-07-30
Prowadzenie własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej jest coraz częściej wybieraną formą zatrudnienia. Jest to niewątpliwa alternatywa i szansa dla młodych, zwłaszcza w obliczu aktualnej kondycji rynku pracy. Taki rodzaj działalności niesie ze sobą wiele zalet, ale niestety również wad.

Rozważając podjęcie decyzji o rozpoczęciu własnej działalności warto jest dowiedzieć się, jak to tak naprawdę jest być freelancerem.

Wolni strzelcy to osoby, które pracują zazwyczaj na zlecenie jakiejś firmy lub organizacji, specjalizują się najczęściej w jakiejś konkretnej dziedzinie jak np. fotografia, programowanie copywriting i wiele innych. Ta specyficzna forma zatrudnienia, gdzie pracownik jest jednocześnie sam sobie szefem, znacznie różni się od zatrudnienia na klasycznym etacie.

Pan swojego czasu

Jedną z najczęściej podkreślanych zalet, jakie niesie z sobą praca wolnego strzelca jest możliwość samodzielnego planowania swojej pracy, ustalania hierarchii zadań oraz czasu ich wykonania. Wiele osób podkreśla, że możliwość samodzielnego organizowania swojej pracy wpływa korzystnie na ich wydajność oraz efektywność pracy. Niestety w pracy freelancera to co jest zaletą, bywa jednocześnie również wadą. Ta możliwość samodzielnego planowania i realizowania planu dnia bywa zgubna, ponieważ istnieje zagrożenie, że możemy mieć problem z mobilizacją do pracy. Wiadomo, że jak nie mamy nad sobą wrzeszczącego szefa pilnującego terminowości wykonania projektu, trudniej jest zabrać się za robotę.

To poczucie samodzielnego zarządzania czasem pracy również niestety bywa złudne. W pracy wolnego strzelca raczej nie zdarzają się sytuacje, gdy po 8 godzinach pracy wyłącza komputer i uznaje dniówkę za wyrobioną. Nic bardziej mylnego. Czas pracy freelancera jest nienormowany, co wiąże się nieraz z wielogodzinnymi maratonami nad naglącymi projektami.

Rutyna? Co to znaczy?

Większość wolnych strzelców może śmiało powiedzieć, że rutyna jest w ich pracy określeniem obcym. Nie często zdarza się, że realizują takie same projekty, a i często mogą wybierać takie, które są dla nich najciekawsze lub najbardziej rozwijające. Niestety ta zaleta wiąże się również z kolejnym minusem jakim jest konieczność samodzielnego pozyskiwania nowych klientów oraz dbanie o relacje z tymi, z którymi już pracowaliśmy.

Człowiek orkiestra

Praca freelancera to tak naprawdę nie jest praca na jednym, ale na wielu etatach. Osoba, która prowadzi własną działalność, pracuje na swój rachunek więc nie tylko samodzielnie wykonuje zlecone projekty, ale też organizuje swoje stanowisko pracy, dba o sprawność używanego sprzętu, a także załatwia sprawy formalne. W praktyce jednak najczęściej kwestie związane z księgowością i obsługą formalną, zlecane są firmom zewnętrznym, co daje gwarancję bezpieczeństwa w sprawach podatkowych i księgowych.

Samozatrudnienie nie jest formą działalności odpowiednią dla wszystkich. Rozważając podjęcie takiej formy pracy, należy zdawać sobie sprawę ze wszystkich wad i zalet jakie wiążą się z takim sposobem funkcjonowania na rynku pracy.

Dowiedz się więcej o wirtualnym biurze.

 

Nadesłał:

Majkel007

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl