Wady i zalety termometru bezdotykowego
W każdym domu powinien znajdować się choć jeden termometr, którego używa się podczas gorszego samopoczucia. W domu, w którym jest dziecko, termometr jest koniecznością – dzieci o wiele gorzej znoszą choroby, a te potrafią rozwijać się u nich bardzo szybko.
Cóż jednak zrobić, gdy dziecko nie chce dać sobie zmierzyć temperatury? Odpowiedzią może być termometr bezdotykowy.
Podstawą działania termometrów bezdotykowych jest odczytywanie fal promieniowania podczerwonego. Termometry tego rodzaju były i nadal są wykorzystywane w gastronomii, ponieważ pozwalają zmierzyć temperaturę potrawy bez konieczności jej rozkrajania, co jest niezbędne w wielu przypadkach. Okazuje się, że termometr ten działa po skierowaniu go na konkretną powierzchnię, również powierzchnię ciała. Im wyższa jest temperatura danego materiału, tym większe jest promieniowanie podczerwone; tak właśnie następuje odczyt przez termometr tego rodzaju.
Oczywistą zaletą termometru bezdotykowego jest brak konieczności bezpośredniego kontaktu z ciałem dziecka. Niewiele jest dzieci, które są w stanie grzecznie wysiedzieć kilka minut z termometrem pod pachą. Co więcej, niektóre maluchy odczuwają lęk przed mierzeniem temperatury, ponieważ kojarzą to z chorobą, koniecznością pójścia do lekarza oraz nieprzyjemnymi zabiegami: braniem syropów, tabletek czy przyjmowaniem zastrzyków. Termometr nie wymagający kontaktu z ciałem dziecka pozwala na wykonanie prostego odczytu temperatury w kilka sekund.
I tutaj pojawia się kolejny plus takiego urządzenia: termometr bezdotykowy odczytuje temperaturę na podstawie promieniowania podczerwonego w kilka sekund. Bez większych problemów można sprawdzić, czy temperatura zmienia się na przestrzeni nawet kilku minut, co w przypadku termometru klasycznego byłoby niewykonalne. Co więcej, krótki czas pomiaru jeszcze bardziej go ułatwia, zwłaszcza czy mówimy o dziecku małym albo źle się czującym, które jest marudne i rozdrażnione.
Aby nie było jednak zbyt dobrze, to termometr bezdotykowy ma również swoje wady. Największą z nich jest niedokładność pomiaru – nie zyskamy informacji o temperaturze ciała dziecka co do jednej kreski, odczyt będzie raczej uogólniony z pewnym progiem błędu, zależnym od typu urządzenia oraz wykorzystanej w nim technologii. Zazwyczaj pomiar dobrze jest powtórzyć w krótkim czasie nawet trzykrotnie, aby uzyskać jasny rezultat. Termometr bezdotykowy, zależnie od roku produkcji oraz producenta, znaleźć można w cenach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Cena ta może być dla wielu osób zaporowa, jednak nie oznacza, że droższe urządzenie będzie wykonywało lepszy odczyt. Przed zdecydowaniem się na zakup termometru należy zapoznać się z opiniami osób, które z niego korzystają.
Nadesłał:
brenna
|