Wady wzroku a sportowe życie


Wady wzroku a sportowe życie
2016-12-24
Uprawianie sportu to dziś coś więcej niż aktywność podejmowana z konieczności czy przymusu - to styl życia. Niemal każdy biega, chodzi na siłownię bądź podejmuje bardziej niszowe formy treningu, takie jak spinning czy sztuki walki. Jak jednak w pełni efektywnie ćwiczyć, posiadając wady wzroku?

Jesteś profesjonalnym sportowcem, a może regularnie trenującym amatorem, któremu wada wzroku przeszkoda w prowadzeniu zdrowego i aktywnego trybu życia? Czy jest rozwiązanie dla wielu aktywnych „okularników”?

Bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych okularów i soczewek kontaktowych jest laserowa korekcja wzroku.

Wykonywanie wielu rodzajów sportów w okularach jest znacznie utrudnione, a wręcz niemożliwe. Mogą one zawężać pole widzenia, zsuwać się z nosa, parować w wysokiej temperaturze. Trening np. karate czy boksu ze względu na wysoką kontaktowość jest niemożliwy w okularach. Podobnie jest w przypadku dyscyplin wymagających dużej dynamiki, takich jak np. tenis, gry zespołowe czy nawet zwykła jazda na nartach. Inną dyscypliną, w której wada wzroku bardzo przeszkadza jest pływanie. Okuliści nie polecają pływania w soczewkach kontaktowych, gdyż grozi to zakażeniem rogówki. Szkła zatem są sposobem korygowania wady, natomiast laser jest metodą przywracającą pełną ostrość widzenia.

Zabieg laserem

Laserowa korekcja wady wzroku może być wykonana u praktycznie każdego pacjenta. Wszyscy poddawani są wcześniej badaniom kwalifikującym by wykluczyć inne choroby oczu takie jak: zaćma, jaskra, zaburzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy, które mogą zdyskwalifikować z zabiegu. Laserowa korekcja wzroku trwa maksymalnie do kilku minut. Odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent jest przez cały czas przytomny i ma kontakt z lekarze – zaznacza dr Iwona Szendzielorz z kliniki Centre de la Vision. Po podaniu kropli znieczulających do oczu, kolejnym etapem zabiegu jest rozszerzenie i unieruchomienie powiek. Potem dochodzi do najważniejszego momentu, czyli użycia lasera. Pacjent odczuwa pewien dyskomfort, ale zabieg jest zupełnie bezbolesny.

Natychmiastowy efekt

Po zabiegu większość pacjentów odzyskuje pełną sprawność widzenia, a różnica jest widoczna od razu po zakończeniu zabiegu. U niektórych osób mogą występować tymczasowe, nieduże wahania ostrości wzroku, pogorszenie kontrastu i efekt rozmywania świateł po zmierzchu. W tym przypadku może to powodować przejściowe utrudnienia w prowadzeniu pojazdów. Oczywiście po okresie rekonwalescencji pacjent można wykonywać wszystkie dotychczasowe czynności, a po kilku dniach zapomina o przeprowadzonym zabiegu. Pacjenci, którzy przeszli zabieg laserem potwierdzają, że poprawa widzenia zauważalna jest natychmiast po jego zakończeniu a oni raz na zawsze zapominają o problemach związanych z noszeniem okularów. Pytani o to, czy poddaliby się zabiegowi po raz drugi, odpowiadają bez wahania – że tak, ponieważ… nie widzą ku temu żadnych przeszkód.

Nadesłał:

redaktor_jakub

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl