Walory zdrowotne diety śródziemnomorskiej
Dieta śródziemnomorska to przede wszystkim produkty sezonowe, bogate źródło wartości odżywczych ważnych dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Badania wykazały, że ich spożywanie zmniejsza ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych, ale pod warunkiem, że diecie śródziemnomorskiej towarzyszy aktywny tryb życia.
Zasady żywieniowe w rejonie Morza Śródziemnego
Im mniej produktów przetworzonych przemysłowo, tym lepiej – jest to ważna zasada diety śródziemnomorskiej. Pochodzi ona przede wszystkim z rejonów Grecji, głównie Krety, a także południowej części Włoch, przede wszystkim Neapolu.
Na podstawie zwyczajów żywieniowych mieszkańców rejonu Morza Śródziemnego opracowano tzw. Piramidę Diety Śródziemnomorskiej, zawierającej zalecane do spożycia grupy produktów. Składają się na nią:
- produkty zbożowe – źródło węglowodanów, składników mineralnych, witamin (z grupy B), błonnika,
- warzywa i owoce – źródło błonnika pokarmowego, składników mineralnych i witamin (z grupy B oraz A,C,E,K), flawonoidy i likopenu,
- nasiona roślin strączkowych – źródło błonnika i białka,
- mleko i produkty mleczne (również jajka) – źródło białka, wapnia i fosforu,
- tłuszcze zwierzęce – źródło kwasów omega – 3
- tłuszcze roślinne – źródło przeciwutleniaczy (jak witamina E czy polifenole), jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Produkty diety śródziemnomorskiej
Wśród najbardziej znanych produktów diety śródziemnomorskiej są ryby (łosoś, tuńczyk, halibut, makrela) oraz mięso drobiowe. Ponadto pieczywo pełnoziarniste i makarony z mąki nisko przetworzonej, a także ryż brązowy i kasze. Wśród warzyw i owoców występujących w tej diecie są grejpfruty, arbuz, granat, awokado, papaja, natomiast spożywane warzywa to głównie pomidory, papryka, a także soja, fasola, bób.
Nieodłącznym elementem diety śródziemnomorskiej jest również oliwa z oliwek oraz przyprawy takie, jak majeranek, bazylia, tymianek, oregano, kminek czy rozmaryn. Jak w każdej diecie, tak również i w śródziemnomorskiej jest miejsce dla słodyczy, jednak większość deserów powstaje na bazie świeżych lub suszonych owoców. Bardzo ważne jest również spożywanie dużej ilości płynów, zwłaszcza wody mineralnej.
Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna
Dieta śródziemnomorska to również styl życia. Spożywanie produktów nieprzetworzonych to jeden z warunków, drugim jest aktywność fizyczna – co jest bardzo istotne w kontekście chorób cywilizacyjnych. Zdrowe odżywianie i codzienna gimnastyka to główne czynniki pozwalające znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich dolegliwości i chorób, jak: nadciśnienie tętnicze, nadwaga (otyłość), a nawet nowotwory (szczególnie rak jelita grubego).
Artykuł powstał we współpracy: https://www.maxkuchnie.pl/
Nadesłał:
Suzi
|