Wejherowo - historia, herb i flaga
Wejherowo to malownicze miasteczko znajdujące się w województwie pomorskim nad rzeką Redą. Stanowi jeden z elementów tzw. Małego Trójmiasta, w skład którego wchodzą również Rumia oraz Reda.
Krótko o powstaniu
Początki miasteczka Wejherowa w bardzo ścisły sposób związane są z jedną osobą - ówczesnego wojewody malborskiego Jakuba Wejhera. To właśnie on dzięki niezwykłej przychylności króla Władysława IV, stworzył osadę o nazwie Wola Wejherowska. Po siedmiu latach uzyskała ona prawa miejskie.
Ciekawostką jest fakt, iż założyciel Wejherowa podczas oblężenia Białorusi cudem uszedł z życiem. W zamian za to przysiągł, iż odwdzięczy się Bogu. Postanowił uczynić to poprzez wybudowanie świątyń.
Właśnie w taki sposób powstały dwa pierwsze kościoły w Wejherowie - św. Trójcy oraz Świętej Anny. Dodatkowo stał się on fundatorem Kalwarii Wejherowskiej, składającej się z 26 barokowych, rokokowych i neogotyckich kaplic.
Krążą opowieści o tym, iż odległości pomiędzy kaplicami są takie same jak poszczególne etapy męczeńskiej drogi Chrystusa w Jerozolimie. Warto wiedzieć również, że pod każdą z kapliczek znajduje się garść ziemi z Jerozolimy. Z kolei wzgórzom Kalwarii Wejherowskiej nadano biblijne nazwy np. Golgota.
Herb miasta
Na podstawie § 1 uchwały nr XX/211/92 Rady Miasta Wejherowa z 2 marca 1992 r. Herb miasta Wejherowa stanowi biały krzyż rycerzy maltańskich (przypomina o więzi pomiędzy Wejherowem - Jerozolimą Kaszub, a Jerozolimą rzeczywistą) z czerwoną różą (symbolem Męki Pańskiej) pośrodku na niebieskim polu, otoczony wieńcem z liści wawrzynu.
Po raz pierwszy jakikolwiek opis herbu Wejherowa pojawia się w dokumencie lokacyjnym dla miasta, który podpisany został przez króla Jana Kazimierza w 1650 roku. Najbardziej prawdopodobnym jest, iż nadał go miastu już sam założyciel – Jakub Wejher.
Flaga
Flaga miasta Wejherowa została przyjęta uchwałą Nr XXXII/386/93 Rady Miasta z 18 maja, którą to poprzedził konkurs plastyczny na projekt flagi.
Wyznaczają ją dwa pionowe pasy: błękitny (symbol wierności Bogu i królowi) oraz biały (symbol uczciwości, wierności tradycji oraz religijności), przy czym błękitny jest dwa razy szerszy. Pierwszy z nich znajduje się przy drzewcu, z kolei drugi przy skrajni flagi. Na błękitnym, który pełni też rolę tarczy herbowej widnieją elementy herbu, czyli krzyż maltański i róża.
Są to dwa najważniejsze symbole miasteczka Wejherowa, które ściśle wiążą się z tradycją oraz tym, co od zawsze było najważniejsze dla każdego mieszkańca.
Artykuł powstał we współpracy ze stroną Prezydenta Miasta Wejherowo: KrzysztofHildebrandt.pl
Nadesłał:
boby
|